“Ahilik kadim bir okul, ahlaki bir olgudur” -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

“Ahilik kadim bir okul, ahlaki bir olgudur”

Bingöl Valisi Ali mantı, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda “Ahilik kadim bir okul, ahlaki bir olgudur” dedi.

“Ahilik kadim bir okul, ahlaki bir olgudur”
19 Eylül 2017 - 0:21 'de eklendi. 647 Bingöl Çapakçur Gazetesi

Bingöl Valisi Ali mantı, Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda “Ahilik kadim bir okul, ahlaki bir olgudur” dedi.

Vali Ali Mantı’nın Ahilik Haftası Kutlama Mesajı şöyle:

“Gönül coğrafyamızda yeşeren rengarenk çiçeklerden bir tanesi de sosyal ve ekonomik hayatımızdaki paylaşımlarımızdır. Hayatı hemen bütün boyutlarıyla insanın saadetine yorumlayan kültürümüzde üretim, çalışma hayatı, usta çırak ilişkileri, çarşı, pazar ve piyasa süreçleri bir ahlak sistemi ile terbiye edilmiştir.  Emek ve üretkenliğin saygıdeğer bulunduğu bu alanda, mal, hizmet, tüketici ve şeffaflık gibi kavramlar da aynı potada eriyerek bir disiplin altına alınmıştır. Bilindiği üzere Ahilik kültürü köklerini insanın yeryüzünü imar ve inşa etme faaliyetlerinden alarak özelde Anadolu’da gelişen; halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında ticari yönden yetişip gelişmelerini sağlayan, çalışma yaşamında iyilik, dürüstlük ve doğruluk meziyetleriyle insanı esas alan kadim bir okul, ahlaki bir olgudur.”

“Hamdolsun ki Esnaf ve sanatkârlarımız, insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini başarıyla uygulamış, bugün de uygulamaya devam etmektedir. Ahilik kültürü genel olarak bir dünya görüşünün tezahürüdür. İnsan, eşya ve Allah ile kurulan münasebetlerin sosyo-ekonomik yansımasıdır. Bu kültürün arka planında güçlü bir inanç sistemi, tarihsel örneklikler ve her daim iyinin yanında olma, kardeşini kendine tercih etme dediğimiz digergamlık şuuru vardır.”

“Yine gururla söylemeliyiz ki Ahilik kültürünün bünyesinde topladığı cömertlik, şefkat ve merhamet ehli olmak, affedici ve kanaatkar olmak, sabırlı ve metin olmak, daima iyiliği ve güzelliği gözetip kötülükten uzak tutmak gibi ilkeler bireyden topluma uzanan ve hedefi tüm insanlık olan evrensel değerlerle karılmış bir düşünce örgüsünün yansımalarıdır. Bu duygu ve düşüncelerle,  kültür atlasımızın, dünya medeniyet tarihine armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını en samimi duygularla temenni ediyorum. “Ahi Evran” geleneğini büyük bir ihtimam ile yaşatarak bugüne ve geleceğe taşıyan ve bu kültürle milletimize hizmet eden işçilerimizin, ustalarımızın ve sanatkarlarımızın “Ahilik Haftası”nı kutluyor, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER