Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Arı ve Arı Ürünleri Tezli Yüksek Lisans Programı İlk Mezununu Verdi

Bingöl Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bulunan Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı, tezli yüksek lisans programı ilk mezununu verdi.

Arı ve Arı Ürünleri Tezli Yüksek Lisans Programı İlk Mezununu Verdi
76
08 Eylül 2021 - 15:47

YÖK tarafından 2016 yılında tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite olarak seçilen Bingöl Üniversitesi, teorik ve uygulamalı eğitimlerle bilimsel anlamda yapılan akademik çalışmalarda öncü olan kalifiye bireylerin ve akademik personellerin yetiştirilmesini hedefliyor.

Bingöl Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bulunan Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı, tezli yüksek lisans programı ilk mezununu verdi. Üniversite’den yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bulunan Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı, tezli yüksek lisans programı ilk mezununu verdi. Yüksek lisans öğrencisi Zeynep Ayan, Dr. Öğr. Üyesi Halil Şimşek danışmanlığında hazırladığı tezin savunmasını gerçekleştirerek mezun oldu.” ifadelerine yer verildi.

Bingöl Üniversitesi Resmi İnternet Sitesinde Arı ve Arı Ürünleri programının hedefleri şöyle yer alıyor:

1-Arı ve Arı ürünleri alanında eğitim almış üniversite mezunlarına gelişen teknoloji ve gereksinimler doğrultusunda ileri düzeyde bilgi ve beceri kazandırmak,

2-Arı yetiştiriciliği, arı hastalıkları, arı genetiği ve bu bilgilere dayalı biyoteknoloji alanlarında ülkede yeterli bilgi birikimini sağlamak ve ülke gereksinimleri için evrensel bilime katkıda bulunmayı amaçlayan ve bu potansiyele sahip kaliteli araştırmacılar yetiştirmek,

3- Palinoloji, bitki florası, iklim, toprak su kaynakları gibi arıcılığa etkili faktörlerin detaylı bir şekilde araştırılmasına olanak sağlamak,

4-Arıcılıkla ilgili sosyo-ekonomik kalkınma modeline ilişkin araştırmaların yapılması,

5- Farklı lisans programlarından gelebilecek olan öğrencileri birleştirici ve yeterince güçlü bir eğitim tabanı oluşturmak, ayrıca Arı Biyolojisi,  Genetik, Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji alanında doktora düzeyine hazırlayıcı eğitim olanaklarına imkân veren bir yapıyı sağlamaktır. (Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.