Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Bankayı Dolandırayım Derken Kendini Dolandıran İnsan!

Muhammed Talha yazdı: Bankayı Dolandırayım Derken Kendini Dolandıran İnsan!

Bankayı Dolandırayım Derken Kendini Dolandıran İnsan!
Muhammed Talha
Muhammed Talha( [email protected] )
Çapakçur Gazetesi Yazarı Muhammed Talha
4.869
06 Mart 2020 - 14:43

Bu toplumun içerisinde olan bazı kesimler dünyası için adeta kendini dolandırabilen bir karaktere sahiptir. Kendine düşman olmak kendi nefsi hevâ ve hevesi için kendini kandırmak, bir insana yakışabilen bir şey değildir.

Toplumumuz İslam dini üzere yaşayan Allah’a ve Resulüne iman etmiş bir topluluktur. İnandığı dinin içerisinde bulunmayan meziyetleri yaşamak isteyen ve yaşatan insanlar, kendini Allah’a karşı dolandırıp adeta iflas ettiriyor.

Günümüz insanların fıtratından mıdır bilinmez, ancak görünen odur ki nasıl birini kazıklarım, nasıl birini dolandırırım, nasıl kendime kazanç sağlarım, düşüncesinden başka düşünüp tasavvur ettikleri hiçbir şey yoktur. Aslında dünya çok güzel, ama bu gibi insanlar dünyayı çok çirkin, acımasız sadece haram ile dönen bir çark haline getiriyorlar.

Düzenbazlık dürüst olmayan kimselerde görülen bir şeydir. Yani insanlarda olmaması gereken kötü bir fiildir. Ancak bazı insanlar düzenbazlığı adeta kendine perde edinmiştir. Günümüz insanı her türlü haltı kendine çevirme gayreti içerisindedir. Benim olsun nasıl olursa olsun, benim olsun nereden gelise gelsin, “Yeter ki benim olsun” mantığı, maalesef insanlarda çokça hâkim, adeta olmazsa olmaz bir ahlak haline gelmiştir.

Ticari hayatımız bazen inişli çıkışlı olabiliyor. Günümüz dünya koşullarında ticari hayatımıza her an darbe vurabiliyor. Her an bizi iflasın eşiğine götürebiliyor. Bu durumda yapmamız gereken ve öğrenmemiz gereken şeyler var.

Ülkemizde ve dünya üzerinde bulunan birçok banka türü vardır. Her birinin öncelikli amacı farklıdır ve buna göre hizmet birimlerini geliştirmişlerdir. Bu yüzden banka türleri hakkında bilgi sahibi olmak, hem şirket hem de bireysel müşteri olarak önemlidir.

Bankacılık türleri arasında yer alanlardan bir tanesi de İslami bankacılıktır. İslami bankacılık; faizi sevmeyen, faizin haram kılındığını düşünen toplumlarda kullanılır. Bu sebeple bizim ülkemizde de yer almaktadır. Ülkemizin İslamiyet’i benimsemesi ve İslam dininde de faizin yasak olması, bu tür bankacılığın olmasını gerekli kılmıştır. Bu tür bankaların çıkması ile faizden uzak olarak paralarını değerlendirmek ve çeşitli ihtiyaçlarını gidermek isteyen müşterilere alternatif seçenekler sunmaktadır.
Bazı insanlar da bunu fırsat bilerek kötüye kullanmıştır.

Bu fırsatçıların sözüm ona uyanıklık taslayanların bu işi nasıl fırsata çevirdiğini anlatabiliriz. Kişi faizsiz bankalardan ev, araba, arsa,  demir gibi şeyler satın alıp onu paraya çevirip bu yolla ihtiyacını karşılayabilmektedir. Tabi İslami kurallara göre bu satın almayı gerçekleştirmek kaydıyla olur.

Borcu olan Fadıl bey arayış içinde “Borcumu nasıl kapatabilirim.” diyerek araştırmaya başlar.Arkadaşı Faik beye sorar “Ben bu borcu nasıl kapatırım?”Faik Bey,sorar “Ne kadar borcun var?” Fadıl Bey “100 bin TL Borcum var” der. Faik Bey“Bingöllümüzde İslami kurallara uygun bankalarla bu borcunu kapatabilirsin” der. Fadıl Bey “nasıl oluyor” diye sorar. Faik bey“ bankayla iletişime geç, İslami kurallara göre ev, araba, arsa,  demir ve eşya gibi şeyleri satın alabilirsin. Satın aldığın bu eşyayı bir başkasına satarak ihtiyacın olan parayı toplayabilir, borcunu bu şekilde kapatıp bankaya taksitli bir şekilde ödeme yapabilirsin.” Der.

Fadıl Bey; “bu tam bana göre der” çıkar bankanın yolunu tutar. Bankadan gerekli bilgiyi aldıktan sonra geri döner. Bu arada düşünür “ya aldığım ürünü satamazsam” Sonra neden bu kadar riske zahmete niye gireyim ki deyip hemen tanıdığı arkadaşı olan Zeki beye gider. Bu sistemi anlatır ve ekler “Zeki bey, bu iş biraz riskli. Ben şimdi demir alacağım senden; ya satamazsam. O zaman nasıl öderim” diye söylenir.

Bu konuşmaların arasından Fadıl Bey, Zeki beye bu teklifi sunar:“İyisimi sen bana bir tane fatura düzenle. Ben sana karşılığını öderim” der! Zeki bey bunu kabul eder.

Fadıl Bey bankaya gider, demir alacağını söyler. Banka ne kadar bir meblağla demir alacağını sorar. Fadıl Bey “150 bin kadar” der. Bankayla anlaşır. Banka Fadıl beyden aldığı demir faturasını ister. Fadıl bey, Zeki beye gider istediği tarihe göre faturasını keser ve Zeki beyin banka hesap numarasını da alıp bankaya teslim eder. Banka, parayı zeki beyin şirket hesabına yollar.

Fadıl Bey, Zeki beye gider parasını alır ve işlem bu şekilde son bulur.

Bu arada Fadıl Bey ve Banka arasında geçen pazarlık da doğru olmamıştır. Çünkü burada yapılması gereken iş, bankanın kendisi gidip demiri alması lazımdı. Dolayısıyla banka kişiye verdiği vekâletle bu ticareti yapması doğru değildir. Bankanın hatası olduğu kadar bu işi fatura üzerinden yürüten Fadıl Bey ve zeki bey arasında geçen ticarette tamamen hayalidir. Yani ortada satın alınan bir mal yok, demir faturası var, ama ortada demir yok. Olmayan bir malı, bankaya varmış gibi göstermek ve bankanın da varmış gibi faturayı kabul edip para yatırması tamamen haramdır. Buda faizi direkt göstermeyip dolaylı yollardan işletmek demektir. Bu yapılan tamamen faizciliktir.

Değerli okurlar! Müslüman bir insan her şeyi doğru bir şekilde yapmak zorundadır.  Ben işimi bilirim, ben uyanığım, işimi domuzdan kıl çeker gibi yaparım, benim torpilim var, adamım var, yapacağım işte hiç kimsenin ruhu duymaz deyip el atından saman yürütemez. Fadıl Bey ve Zeki beyin aldığı para haramdır. İslam’ın hiçbir kuralına uygun değildir. Nitekim bu konuda onlarca ayet ve hadis vardır. Kur’an ve Sünnete rağmen bu gibi işlere tevessül etmek İslami değil tam şeytani bir anlayıştır.  Nitekim Allah kuranı kerimde Şöyle buyurdu.

Rûm Sûresi; 39
“İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah’ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekâta gelince, işte zekâtı veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.”

Âl-i İmrân Sûresi; 130
“Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.”

 Bakara Sûresi; 188
Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Kendiniz bilip dururken, insanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için o malları hakimlere (idarecilere veya mahkeme hakimlerine) vermeyin.”
Konuyla ilgili hadisi şerifler

(Helak eden yedi şeyden birisi faiz almaktır.) [Buhari]
(Yedi büyük günahtan biri faiz yemektir.) [Bezzar]
(Faiz alana da verene de lanet olsun!) [Müslim]
Vücuduna dövme yapana, yaptırana, faiz alıp verene lanet olsun.) [Buhari]
(Allahü teâlâ, dört kimseyi Cennete koymaz: Bunlar, devamlı içki içen, faiz alan, yetim malı yiyen ve ana-babasına asi olandır.) [Hakim]
(Faiz 73 kısımdır. En aşağısı, kişinin anası ile zina etmesi gibidir.) [Hakim]
(Bir dirhem faiz alıp vermek otuz zinadan günahtır.) [Taberani]
(Hep faiz yiyen sonunda fakirliğe düşer.) [İbni Mace]
(Kıyamet yaklaştıkça, faiz, zina, ve içki çoğalır.) [Taberani]

İmâm Câfer-i Sâdık’a:
“–Allah, fâizi niçin haram kılmıştır?” diye sorulduğunda şu cevâbı vermiştir:
“–İnsanlar birbirlerini ihsanlarından mahrum bırakmasın ve birbirlerinden yardımı esirgemesinler, diye haram kılınmıştır.” (Ebû Nuaym, Hilye, III, 194)

İnsanlar sadece menfaat karşılığında borç verirlerse, aralarında olması gereken yardımlaşma fazîleti aslâ vücut bulamaz.

haber Türk-haber.7-haber-sondadaki-Bingöl-emlak-gazeteci-Bingöl valiliği-Bingöl belediyesi-en son haber-siyaset- Suriye-Filistin-şehit-hürriyet-milliyet-posta-star gazetesi-sabah-a haber-TRT-TRT haber-


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ayten sairMart 6, 2020 / 10:01 pmCevapla

Yazmasına yazmışsın da okuyan var? okuyup ta tutan var mı dinleyen var mı ahir zaman insanları ateş yok sanır oysa ateşin tam ortasındayız., para gelsin de nereden gelirse gelsin diyen insan çok, bu insanlarla beraber yaşıyoruz, yaşıyorum herkes kafasını kuma saplamış işini yürütüyor, yarın hesap gününde Allah bu yazdıklarını yapanları cehenneme atacaktır. Akıllı olur muyuz bilemem! bize düşen okumak bu yazdıklarının iyi taraflarını bizatihi yaşamak, çevremize eş dosta paylaşmaktır. umarım faydalı olursunuz başarılar dilerim, Not yazınız güzel olmuş….

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.