Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Bingöl’de kiralar ne durumda?

Üniversite kayıtları için süreç başlarken, illerdeki kira durumu da tartışmaya açıldı. Peki, Bingöl’de kiralar ne kadar? Konut ve arsa fiyatlarında son durum nedir? Kiralık ev bulunuyor mu? İşte yanıtı…

Bingöl’de kiralar ne durumda?
217
13 Eylül 2021 - 14:58

Yeni ev fiyatlarındaki aşırı yükseliş, kiraları da tetikledi. Bingöl’de son üç yılda yüzde 50 ila yüzde 110 arasında değişen kira fiyatları, vatandaşı kara kara düşündürüyor. Büyükşehirlere oranla fiyatların uygun olduğunu düşünenler de var.

Yaşanan artışı ve gelinen noktayı değerlendiren Bingöl Hamidoğlu Emlak İşletmecilerinden Serkan Kışlakçı, artışlardaki bağlantı noktalarına dikkat çekerken, şehirde ciddi bir kiralık ev sorunu yaşandığını da vurguladı.

YENİ KONUT FİYATLARI

Bingöl’de yeni yapılan konutlardaki fiyat oranlarına değinen Kışlakçı; “120 metre kare ev, konumuna göre 300-350 Bin TL arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Ortalama 140 Metrekare evler de 400-450 Bin TL arasında değişiyor. Metrekare arttıkça rakamlar da yükseliyor. Genel ortalama bakıldığında da 400-600 Bin TL arasında değişiyor. Şuanda 220 metrekare olarak inşa edilen 980 Bin TL’ye satılıyor” dedi.

Konut fiyatlarındaki artışın temel sebebini “girdi maliyetlerindeki artış ve arsa sahiplerinin yüksek oran talepleri” olarak özetleyen Kışlakçı: “Daha önce kat karşılığı alınan bir arsa için önerilen oran yüzde 33-35 bandındaydı. Yani 2-2,5 daire diyebiliriz. Şimdi bu oranlar yüzde 40’ı aşar duruma geldi. Demir, çimento ve diğer yapı malzemeleri neredeyse iki katına, hatta daha fazla oranlara çıkmış vaziyette. Haliyle girdi maliyetleri artınca bu durum konut fiyatlarına da yansıdı. 2019’da 350 Bin TL’ye satılan bir ev, şuanda 500-600 Bin TL arasında rakamlara satılıyor” diye konuştu.

KİRALAR NE DURUMDA?

“Bingöl’de 2019’da 150 metrekare evin kirası 550-700 TL arasında değişiyordu. Şuanda, yani 2-3 yıl sonra bu rakam Bin TL ila 1300 TL arasında değişiyor. Hatta dün, Kültür Mahallesi’nde bir sitedeki evin 2.500 TL’ye kiraya verildiğini öğrendim. Şaşırdım ama gelinen nokta bu maalesef. Bir diğer sorunda şu; 500-600 Bin TL verip ev alan biri ‘bu parayı verip neden 500-600 Liraya kiraya vereyim?’ diyor. Bu da işin bir diğer yüzü.

ÖĞRENCİLER İÇİN DURUM NE?

Üniversite öğrencileri için kira durumlarının değişkenlik gösterdiğini anlatan Kışlakçı, konum ve yapının durumuna göre rakamların değiştiğini söyledi. Düzağaç TOKİ konutlarında 500-600 TL kira alınırken, yeni yapıların bodrum katlarının da yine benzer rakamlara 4 öğrenciden fazla olmamak koşuluyla kiraya verildiğini dile getirdi. Öğrencilere daha çok eski yapılar kiraya veriliyor. Yeni yapılarda da bodrum ya da giriş katlar verilebiliyor.

KİRALAR NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

“Bingöl’de kiralar neye göre belirleniyor?” sorusuna “Bu konuda keyfiyet söz konusu” yanıtını veren Kışlakçı, kiralamalarda kontratın pek uygulanmadığını, kira artışlarının da ev sahibinin keyfiyetine göre belirlendiğini anlattı.

Kışlakçı: “Yıllık artış oranlarını hiçbir kiracı bilemiyor. Bu yıl 600 TL kira bedeliyle ikamet ettiğiniz ev için gelecek yıl 800-900 TL istenebiliyor. Herkes için geçerli bir durum değil ama bunlar da yaşanıyor. TÜFE’ye göre değil, hak sahibinin keyfiyetine göre artış belirleniyor. Bir diğer konuda doğalgaza geçişle yaşandı. Eskiden kömür parasına kiraya verilen evler vardı. Artık doğalgaz olduğu için bu sorun da ortadan kalktı ve kimse kış oldu diye evini düşük rakamlara kiraya vermiyor ” dedi.

KİRALIK EV SORUNU VAR MI?

Bingöl’de yapı değişim çalışmalarının devam ettiğini ve buna bağlı kiralık ev sorunun da yaşandığını da aktaran Serkan Kışlakçı, şöyle devam etti;

“Şuanda ciddi bir kiralık ev sorunu var. Kültür Mahallesi TOKİ konutları inşaatı devam ediyor. Yine Kültür Mahallesi’nin bir kısmı ile Saray Mahallesi ile Karşıyaka Mahallesi’ndeki yenilenmek üzere yıkılan konutlardaki insanlar kiradalar. Bu konutlar tamamlanıp herkes evine geçtikten sonra kiralık ev bulmak daha kolay olacaktır. Bu da önümüzdeki Sonbahara kadar devam eden bir süreci işaret ediyor.” (Haber: Metin BÜRLÜKKARA)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.