Destanın Yıldönümü -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

Destanın Yıldönümü

FETÖ/PDY Üyelerinin darbe kalkışmasının üzerinden bir yıl geçti. Darbe girişimine karşı sokaklara dökülen vatandaşlar, ortak ideal çerçevesinde bir araya gelerek destan yazdı.

Destanın Yıldönümü
15 Temmuz 2017 - 1:10 'de eklendi. 849 Bingöl Çapakçur Gazetesi

FETÖ/PDY Üyelerinin darbe kalkışmasının üzerinden bir yıl geçti. Darbe girişimine karşı sokaklara dökülen vatandaşlar, ortak ideal çerçevesinde bir araya gelerek destan yazdı.

TSK içerisinde yapılanan bir grup asker, ülkede askeri darbe yapmak istedi. Bunun üzerinde vatandaş sokaklara döküldü, ülkesine, bayrağına ve demokrasiye sahip çıkmıştı. Bingöl’de ise vatandaşlar, sabahlara kadar ‘Demokrasi Nöbeti’ tutmuştu. Bugün, destanın yazıldığı o günlerin üzerinden bir yıl geçti. Türkiye, bu askeri darbe girişimini İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına giren araçları durduran tanklar ile öğrenmişti.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNÜ KAPATTILAR

15 Temmuz 2016 günü akşam saatlerinde bir grup asker, zırhlı araçlarla Boğaziçi Köprüsü’ne geldi. Askerler, zırhlı araçlarla köprünün Anadolu’dan Avrupa yakasına giden yolu trafiğe kapattı. Olayın ardından çeşitli hava üslerinden jetler bir birhavalanmaya başladı. Yaşanan olayların medya ve haber ajanslarının aracılığı ile duyulmasının ardından, Başbakan Binali Yıldırım, o açıklamayı yaptı:

“BU BİR ASKERİ KALKIŞMADIR”

Televizyonlar, ilk etapta olay hakkında herhangi bir yorumun yapılmasının erken olduğunu duyurdu. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı bir canlı yayında olayın bir ‘askeri kalkışma’ olduğunu söyledi. Başbakan Yıldırım, “emir komuta zinciri olmadan, ordunun içerisinde bir grubun milli iradeye karşı kalkışma girişimi yaşanıyor” demişti.

FOTO: Bingöl’de Vatandaşlar, Demokrasi Nöbetinde (15 Temmuz 2016)

TRT’Yİ ELE GEÇİRDİLER

Düğmeye basan bir grup asker, TRT’yi ele geçirip sunucuya sözde darbe bildirisi okuttu. TRT’nin canlı yayınına müdahale eden askerler, silah zoruyla hazırladıkları metni okuttu. Metinde, ülke yönetimine el konulduğu ve vatandaşların sokağa çıkmamaları gerektiği söyleniyordu.

“BAŞARILI OLAMAYACAKLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili ilk değerlendirmesini Doğan Medya Grubu’na ait CNN TÜRK canlı yayını ile yaptı. Erdoğan, açıklamasında askeri darbe girişiminin gerçekleştirilmek istenen askeri darbe girişiminin başarılı olamayacağını ifade ederek, “malum yapıya (paralel yapı) ait bir grup ülkenin birliğine yönelik kalkışma hareketine girişti. Bu darbeciler kesinlikle başarılı olamayacak. Halkımızı meydanlara, havalimanlarına çağırıyorum. Ben de yanlarında olacağım” demişti.

FOTO: Bingöl’de 7’den 70’e herkes, direniş meydanında ‘darbeye hayır’ dedi. (15 Temmuz 2016)

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Erdoğan’ın çağrısı üzerine tüm yurtta vatandaşlar sokaklara dökülmüştü. Batı illerinde zırhlı araçlarla sokağa çıkan askerlere tepki gösteren vatandaşlar, araçların üzerine çıkarak darbecilere tepki göstermişti. İstanbul Atatürk Havalimanı’nı kuşatan tanklar, geri adım atmıştı. Darbeciler, Boğaziçi Köprüsü’nü yürüyerek geçmek isteyen vatandaşlara ateş açmış, 5 sivil yaralanmıştı. Yurdun dört bir yanında asker, vatandaşları dağıtmak için havaya ateş açmış ancak başarılı olamamıştı.

BİNGÖL’DE DEMOKRASİ NÖBETİ

15 Temmuz 2016 Cuma günü akşam saatlerinde tüm yurtta olduğu gibi Bingöl’de de hareketlilik yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine vatandaşlar, sokaklara çıkmaya başladı. PTT Kavşağında toplanan vatandaşlar, sloganlar eşliğinde darbe girişimine tepki gösterdi. Sokağa dökülen binlerce Bingöllü, elinde Türk bayraklarıyla demokrasi nöbeti tutmaya başladı.

FOTO: Bingöllü vatandaşlar, vatanına sahip çıkıyor. (15 Temmuz 2016)

BİNGÖL’DE KORKULAN OLMADI

Ak Parti Bingöl İl Başkanlığı ile aynı cadde üzerinde bulunan Tugay Komutanlığı’ndan olası bir zırhlı aracın, parti binası önündeki kalabalığa doğru gelmesini önlemek isteyen vatandaşlar, yolu kamyon, midibüs ve araçlarla trafiğe kapattı. Daha sonra Çevik Kuvvet ekipleri, TOMA ile kalabalığın güvenliğini sağladı. Türkiye’nin birçok ilinde askerler sokaklara indi, vatandaşları dağıtmak için havaya ateş açtı, bazı illerde ise polisle çatıştı. Bingöl’de ise korkulan olmadı. Asker sokağa inmedi.

“KORSAN BİLDİRİYE DESTEK VERMEME EMRİ VERİLDİ”

Bu arada Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, twitter hesabında aralarında Bingöl’ün de bulunduğu 8. Kolordu Komutanlığı’nın Bitlis, Ağrı, Bingöl, Tunceli ve Van illerindeki birliklerine korsan darbe ye destek vermeme emri verildiğini söylemişti.

Altun, sosyal medya hesabındaki açıklamasında halkın anayasa ve demokrasiye sahip çıkmak için sokağa çıkmalarının serbest olduğunu ve vatandaşlara her türlü kolaylığın sağlanacağını belirtirken, izinsiz olarak kışlasından çıkan askerler ve komuta edenlerin de Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile gözaltına alınacaklarını belirtti. Vali Yardımcısı Altun, ayrıca TSK’nın yönetime el koyduğunun gerçeği yansıtmadığını Kolordu Komutanlığı ile kol kola darbenin karşısında oldukların belirtti. Altun“8. Kolordu Komutanlığı’nın Bitlis, Ağrı, Bingöl, Tunceli ve Van illerindeki birliklere de korsan darbe ye destek vermeme emri vermiştir”demişti.

FOTO: Bingöl’de sabahlara kadar sokaklarda vatanına sahip çıkan vatandaşlar, hep birlikte Ulucamii’nde sabah namazı kılıyor (15 Temmuz 2016)

15 TEMMUZ BİLANÇOSU

Türkiye’nin hainlere karşı verdiği 15 Temmuz mücadelesinde 248 kişi şehit oldu, 2196 vatandaş ise yaralandı.Adalet Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz soruşturmalarındaki son durumu açıkladı. Buna göre, 1 yıl içinde 169 bin 13 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 50 bin 510 kişi tutuklandı.

YILDÖNÜMDE NÖBETLER DEVAM EDECEK

Hain girişimin yıl dönümünde, 81 ilde 15 Temmuz Cumartesi gecesi çeşitli etkinlikler yapılacak. Hafta başından beri devam eden 15 Temmuz etkinlikleri, Cumartesi gecesi 81 ilde saat 20.00’de yapılacak olan programla taçlanacak. Vatandaşlar, 1 yıl önceki gibi sokaklara akın edecek. (DHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER