Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

DSİ 18 Yılda Bingöl’de 6 Baraj 2 Gölet Yaptı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 18 yılda Bingöl’de 6 baraj ve 2 gölet yaptıklarını belirterek, hizmetleri sıraladı.

DSİ 18 Yılda Bingöl’de 6 Baraj 2 Gölet Yaptı
42
15 Şubat 2021 - 15:37

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 18 yılda Bingöl’de 6 baraj ve 2 gölet yaptıklarını belirterek, hizmetleri sıraladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bingöl’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

“2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik”

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır”dedi.

“Bingöl’ ün Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…”

Özellikle modern sulama projelerinin ülke için son derece önem arz ettiğini belirten Yıldız; “Son 18 yılda Bingöl ilinde inşa edilen 6 sulama tesisi ile 53 Bin 970 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Bingöl topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 25 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Bingöl’ümüz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 37 Bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 50 Milyon 989 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Bingöl zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” dedi.

“Bingöl’ümüze 6 Baraj ve 2 Gölet Kazandırdık.”

Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Bingöl’ümüzde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 137 adet Tesis ile 6 Milyar 47 Milyon 919 Bin 75 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Bingöl’e son 18 yılda 6 baraj ve 2 gölet inşa ettik.  İnşaatı Devam Eden 1 Baraj ile 9 Bin 750 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır. Diğer taraftan Bingöllü vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Bingöl’ün su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz.  Diğer taraftan 1 adet içmesuyu tesisini tamamlayarak, toplamda 150 Bin kişi için yılda 13,08 milyon m³ içmesuyu temin edilmiştir. Ayrıca; Bingöl ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 114 adet taşkın koruma tesisi ile 141 yerleşim yeri ve 97 Bin 739 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. (Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.