Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Ekmeğe zam!

Ülke genelinde artan fiyatlar ekmeğe de zammı getirdi. Un torbasının 200 liraya yaklaşmasının ardından Bingöl’de de ekmek fiyatlarına zam yapıldı. 210 gram (somun) ekmeğin fiyatı 1,75 kuruş olurken, 420 gram (Açık pide) ekmeğin fiyatı 3,50 kuruşa yükseldi.

Ekmeğe zam!
86
14 Ekim 2021 - 16:54

Covid-19 salgınıyla birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi ekmek üretimine de geldi. Ekmek Raici Belirleme Komisyonu tarafından ekmeğe yapılan zam fırınlar tarafından uygulamaya konuldu.

Ekmeğin zamlı fiyatına birçok kişi tepki gösterirken, Ekmek Raici Belirleme Komisyonunda yer alan kurumlardan edinilen bilgiye göre; ekmek fiyatı fırıncılar tarafından belirlenerek komisyona sunuldu.

Fırıncılar tarafından talep edilen zammın artan maliyetler göz önünde bulundurularak belirlendiği öğrenilirken, ekmek fiyatının çevre illere göre çok düşük olduğunun göz ardı edilmemesini istendi.

Vatandaşlar ise yapılan zamma tepki göstererek, 1 TL’lik artışın fazla olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Ekmek Raici Belirleme Komisyonunda yer alan kurumlar şöyle:

Bingöl Belediyesi, Ticaret İl Müdürlüğü, Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası. Fırıncıların bağlı olduğu Oda.

EKMEK FİYAT TARİFELERİNİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN SÜREÇ

Fırıncılık ve unlu mamuller imalatı ve ticareti mesleğinde kayıtlı olanların üye olduğu esnaf ve sanatkârlar odaları, ekmek fiyat tarifesini hazırlayarak bağlı bulundukları birliğe başvururlar. Başvuruyu alan birlik, adı geçen Yönetmelikte öngörülen katılımcılar ile toplantı yapılarak odanın sunduğu ekmek fiyat tarifesinin görüşülmesini sağlamak üzere ilgili belediye, ticaret il müdürlüğü, il tarım orman müdürlüğü, ticaret ve sanayi veya ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmasına yönelik işlemleri yapacaktır. Adı geçen temsilcilere komisyona katılımın zorunlu olduğu bildirilerek davet yazılı olarak yapılmalıdır. Yazılı bu davete icabet etmeyen olursa Bakanlığımıza onay için gönderilirken bu husus açıkça belirtilmeli ve temsilcilere gönderilen davet yazısı ek yapılmalıdır. Alınan komisyon kararı ilgili birlik tarafından öncelikle Türkiye Fırıncılar Federasyonuna görüş alınmak üzere gönderilmelidir. Daha sonra komisyon kararı, Federasyon görüşü ile birlikte ilgili birlik tarafından Ticaret Bakanlığına görüş almak üzere sunulmalıdır. Bakanlığımızın görüşünün alınmasını müteakiben, ekmek fiyat tarifesi, ilgili birlik tarafından tarifenin onaylanmasıyla yürürlüğe girecektir.

KOMİSYONLARDA YER ALMASI ZORUNLU OLAN TEMSİLCİLER KİMLERDİR?

1) İlgili Belediye: Çalışma bölgesi il olan odaların ekmek fiyat tarifelerine ilişkin oluşturulan komisyonlarda o ilin belediye temsilcisi; çalışma bölgesi ilçe olan odaların ekmek fiyat tarifelerine ilişkin oluşturulan komisyonlarda o ilçenin belediye temsilcisidir.

2)Ticaret İl Müdürlüğü: Tarife belirlenecek odanın bulunduğu ildeki ticaret il müdürlüğünden bir temsilcidir.

3)İl Tarım ve Orman Müdürlüğü: Tarife belirlenecek odanın bulunduğu ildeki il tarım ve orman müdürlüğünden bir temsilcidir.

4)Ticaret ve sanayi veya ticaret odası: Hangi il/ilçe için fiyat tarifesi belirleniyorsa o il/ilçenin çalışma bölgesinin dahil olduğu ticaret ve sanayi veya ticaret odası temsilcisidir. Fiyat teklifi veren oda ilçede ise, o ilçede faaliyet gösteren ticaret ve sanayi veya ticaret odası varsa o odanın, eğer ilçede ticaret ve sanayi veya ticaret odası yoksa il merkezindeki ticaret ve sanayi veya ticaret odasının temsilcisinin komisyona katılması zorunludur.

5) İlgili oda: Ekmek fiyat tarifesi değişiklikleri için başvuruda bulunan esnaf ve sanatkarlar odası temsilcisidir. Fiyat tarifesi teklifinde bulunan esnaf ve sanatkârlar odası başkanı aynı zamanda birlik başkanı ise, komisyonda birlik başkanı sıfatıyla değil; oda başkanı sıfatı ile imza atmalıdır.

14 Ekim 2021 Perşembe günü itibariyle uygulamaya konan ekmeğin zamlı fiyatları ise şöyle; 210 gr. Somun (Baston) Ekmek 1,50’den 1,75 TL’ye yükselirken, 360 gr. Açık (Pide) Ekmek 2,50 TL iken gramajı 420’ye, fiyat ise 3,50’ye yükseldi. (Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.