Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Erkan Sonakan: Doğruluktan Korkmayın..!

Erkan Sonakan: Doğruluktan Korkmayın..!

Erkan Sonakan: Doğruluktan Korkmayın..!
Erkan Sonakan
Erkan Sonakan( [email protected] )
Çapakçur Gazetesi Yazarı Erkan Sonakan
8.508
08 Şubat 2019 - 16:49

İnsanlar her zaman kendilerine bir çıkış arar. Hayatları ne zaman bir sürüncemeye girse ya da bir çıkmaza girse, bir yerden bir çıkış yolu bulmaya çalışırlar. Oysa tüm çıkış noktaları, geldikleri çıkmazda gizlidir. Biraz sorgulayabilseler kendilerini, gerçeği ve sıkıntılarından nasıl kurtulabileceklerini gayet açık ve net görebilirler.

Günümüz insanı, tam da bu noktada tıkanmaktadır. Sorgulamak, özeleştiri mekanizmasını işlevselleştirmek maalesef insana zor gelmektedir. Peki insan neden kaçar? Neden düşünmek zor gelir insana ? Neden karşılaştırmalar ile, sorgulama ve irdeleme ile sonuca ulaşamaya çalışmaz? Tüm bu soruların cevabı aslında çok basittir. Çünkü insan aslında cesur olabildiği kadar, korkak da olabilen bir varlıktır. Gerçeği görmek, onu anlatmak korku verir, onu düşünmek ürkütür, onu aktarmak ve müdahale etmek ise cesaret işidir. Bunu yapan yok mudur? Elbette vardır. Ancak dürüst olmak gerekirse günümüz insanı tüm bunlardan uzakta, kendi yağında kavrulmayı seçmektedir.

Bugün özelde şehrimizde, genelde ülkemizde ve bölgemizde birçok olay yaşanmakta. Bu olaylar çoğu zaman sadece bir kaç kişinin yüreğine kadar işlemektedir. Ya da bu olayları yüreğinde hissedip de bunu dışa vurabilen sadece bir kaç kişidir. Kutuplaşmadan uzak, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilen ve bunu kaygısızca aktarabilen kişi sayısı maalesef çok azdır. Bu durum da toplumu maalesef yozlaşmaya ve bir çok manevi değerde gerilemeye götürmektedir. Hatalar normalleşmeye başlamakta, yanlış yapanlar dürüstmüşler gibi muamele ve saygı görmektedirler. Toplum, artık değerlere, kıymetlere göre değil, konumlara göre muamele etmektedir.

Peki bunun sonu nereye varır? Toplum bu çöküşü daha ne kadar kaldırabilir? Ne zaman çatlak vermeye başlarız ve en önemlisi biz bunu hak ediyor muyuz? Tüm bu soruların cevabı maalesef toplumun vicdanında gizlidir. Ve toplum uyanıp silkeleninceye kadar, doğruya doğru yanlışa yanlış deme alışkanlığını yeniden edininceye kadar biz bu durumu daha ağır şekilde yaşamaya mahkumuz demektir. Ve ileride bir gün, yeni kuşakların vicdandan uzak, sahte ve menfi bir yaşam sürmelerinde en büyük müsebbipliği de üstlenmişizdir demektir.

Şunu da ek olarak belirmek gerekir. Bugün bazen birileri çıkıp, bazı hataları dile getirmektedir. Kimisi samimi bir şekilde toplum faydasına bunu yapar iken, maalesef kimisi de bir doğruyu bile yanlış ile yapıp, kendi menfaati doğrultusunda gerçeği söylemekte, yazmakta ve dile getirmektedir. Oysa gerçek, dürüstlük ile yoğrulunca etkisini arttırır, sahtelik ve menfaatle değil.

Düşünmek gerekiyor efendim. Sadece düşünmek. Öyle bir yetenek ki bu, öyle bir mükafat ki insana verilen; sadece bu uygulansa her şeyin en güzeli olur toplumda. Şöyle bir bakın, irdeleyin tarihi, geçmişi,  yaşanan olayları ve kendi hayatınızı. Düşünülerek yapılan şeyler ile düşünmeden sadece menfaatler doğrultusunda yapılanlar arasında ki büyük farkı görürsünüz.

“Toplum hazır değil bazı şeylere” demesin kimse. Bu toplum ne zaman bu kadar yozlaşmaya ve gerilemeye hazır oldu ki? Ne zaman bu durumu kendine bu kadar özümsedi ve yakıştırdı? Toplumumu bu değildi, ve böyle olmayı da kendine yakıştırmamalı. Sadece kendi için değil, çocukları için, geleceği için hatta geçmişin mirasına hürmet için topluk silkelenmeli ve yeniden vicdanını harekete geçirmelidir.

Korkmayın! Hiç bir zaman doğrudan zarar gelmez. Eğer ölçüde tartıda hile yapan bir esnafınız varsa, onu korkmadan uyarın. Eğer yanınızda birine hakaret ediliyorsa onu korkmadan susturun. Eğer çevrenizde kadına el kalkıyorsa, o eli cesaretle indirin ya da indirtin. Eğer idarecileriniz sizi sadece “idare” ediyorsa, siz onları “idare” etmeyin. Korkmadan eksiklerini söyleyin. Bizim yönetici örneklerimizden biri de Hz. Ömer profilidir. Biz isteriz ki idareci “Yanlış yaparsam beni düzeltin” desin. Ama bunu isterken “Yanlış yaparsan seni düzeltiriz” diyen sahabe profilini de kendimizde yeşertmeliyiz.

Büyük toplumlar; fedakar, dürüst ve korkusuz toplumlardır. Siz de korkmayın. Doğruluk için her zaman söyleyecek bir sözünüz olsun.

Saygılarımla…


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.