Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü listeyi neden açıklamıyor?

Sessiz kalınarak sürecin işletilmesi ise kamuoyunda “Halk 3 gün konuşur, alımlar yapılır, herkes 3 gün sonra olanları unutur” politikası olarak yorumlanıyor. Karasu; “Bir tane Bingöllü mülakat sonucuna inanmadı/inanmıyor, bu çarkın içinde olanlar hariç.”

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü listeyi neden açıklamıyor?
160
25 Kasım 2021 - 19:53

Bingöl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere yapılan güvenlik ve temizlik görevlisi alımına dair haksızlık olduğu yönündeki tepkiler dinmek bilmiyor! Kurum yetkilileri ise hiçbir açıklama yapmıyor, yapamıyor! Kazananlar listesi ise bir türlü açıklanmıyor. Sessiz kalınarak sürecin işletilmesi ise kamuoyunda “Halk 3 gün konuşur, alımlar yapılır, herkes 3 gün sonra olanları unutur” politikası olarak yorumlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kızının da bu elemelerde haksızla uğradığı örneğini veren Eğitimci Doğan Karasu, serzenişinin bireysel değil, toplumsal tepkilere katkı amacıyla yapıldığını ancak bunun kişiselleştirilip kendisine yönelik haksız ithamlarla sürecin gölgelendiğini savunarak ikinci bir açıklamayı yaptı.

Karasu, açıklamasında önemli noktalara temas ederek yaşananları ve gelinen noktayı şöyle özetleyerek “Şeffaflık” çağrısında bulundu.

İşte Karasu’nun o açıklaması….

‘Haksızlığa uğrayınca sesiniz çıkıyor’ yakıştırması gerçeği yansıtmıyor

‘Hz. Musa Kısası’nı çok iyi bilirim. Çocuğumun da Hz. Musa’ kadar şanslı olmadığını/olamayacağını iyi biliyorum. Önceki ve bu açıklamam şahsi, çocuğumun haksızlığa uğradığını düşündüğüm için yapılmadı. ‘Haksızlığa uğrayınca sesiniz çıkıyor’ yakıştırması gerçeği yansıtmıyor. Vicdan ve ahlak sahibi her Bingöllü zaman zaman konuştuğumu, hatta sıkça konuştuğumu biliyor. Açıklamam sahipsiz, torpili olmayan ve haksız bir biçimde elenen, sesini çıkarmayanlara destek amaçlı bir açıklamaydı/açıklamadır. ‘Liyakat olsun, torpil olmasın’ istiyoruz.

“Devlet yönetimi ciddiyet, kural, kurala uymayı ister”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ‘Daimi İşçi’ adı ile personel alımına gitti. Daha işin başında haksızlığa yol açan bir yöntem işletildi. Şartları tutan, tutmayan herkesin müracaatı alındı. Olacak iş mi bu? Şartları tutmayan kişileri hangi hakla kuraya tabi tuttunuz? Önce kuraya katılmayı hak edenleri belirlemeniz gerekmez miydi? Devlet yönetimi ciddiyet, kural, kurala uymayı ister. ‘Suyu ısıt, olmaz ise çay demleriz’ mantığı ile iş mi yapılır? Eşitsizlik doğuracak, haksız, adalete uymayan şekilde kura çekimi yapıldı. Evrakı eksik olduğu halde kuraya katılanlar ve asıl/yedek listede adı çıkanlar oldu. Şartları tutup kuraya katılan ve asil/yedek listede adı çıkmayanlar oldu. Bunu bir izah etmeli. Ciddi bir görev kusurudur. Bunun yasal dayanağı var ise bu dayanak hukuka aykırıdır. Kura şartları eşit olanlar arasında çekilir. Bir defa bu gerekçeden dolayı bu alım iptal edilmelidir.

“Bir tane Bingöllü mülakat sonucuna inanmadı/inanmıyor”

Mülakat asiller arasında yapılır. Asiller mülakata tabi tutulur, asiller arasında yeterli düzeyde ehil olan olmayınca yedekler mülakata alınır. Öyle yapılmadı, asil ve yedekler aynı torbaya kondu, hatta torpilli yedekler seçildikten sonra göstermelik bir biçimde mülakata alındı. Kaldı ki, mülakatın kendisi haksızlıktır, adam kayırma sistemidir, hak yeme aracıdır. Aklı ve vicdanı olan herkes bunun farkındadır. Bir tane Bingöllü mülakat sonucuna inanmadı/inanmıyor, bu çarkın içinde olanlar hariç. ‘Sınavda torpil yapmadık, partinin bir rolü yok, siyasiler karışmadı’ demek Bingöllüleri sadece gülümsetir. ‘Biz, mülakat hikâyedir, listeler önceden belliydi’ diyoruz. Sadece biz değil, Bingöl bu görüşle çalkalanıyor.

“Kazananların listesi neden açıklanmıyor”

Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğüne işçi alındı, MİT’e(Milli İstihbarat Teşkilatına) eleman alınmadı ki, liste açıklanmıyor. Listenin açıklanmaması bile bir tuhaflığa işaret değil mi? ‘Gizlilik Kararı’ mı var?  Yazık, çok yazık.  Sahibi olmayan insanlarımıza yazık, ülkeye yazık. Haksızlık, hukuksuzluk, liyakatsizlik hak olamaz. Bunu normal göremeyiz. Açıklayın listeyi, insanlar değerlendirsin. Toplum vicdanı diye bir kurum var, yapılanları ve söylenenleri değerlendirir.

“Sınavı iptal edin, doğru bir yöntem, en az mağduriyet ile seçim yapın”

Listeyi açıklayın, seçimi nasıl yaptığınızı kamuoyu görsün. Haksızlık varsa haksızlığı yapanlar, haksızlık yapıyorsak biz yargılanalım. Liste açıklandığı gün hukuki süreç başlatılacaktır. Bizim gibi düşünen hukukçuların desteğini bekleyeceğiz. (Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.