Genç'te Depremzedeler Evlerine Kavuştu -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

Genç’te Depremzedeler Evlerine Kavuştu

2010 yılında meydana gelen depremde evleri hasar gören vatandaşlar çekilen kura sonrası yeni evlerine kavuştu.

Genç’te Depremzedeler Evlerine Kavuştu
11 Temmuz 2017 - 3:13 'de eklendi. 854 Bingöl Çapakçur Gazetesi

2010 yılında meydana gelen depremde evleri hasar gören vatandaşlar çekilen kura sonrası yeni evlerine kavuştu.

2010 yılında meydana gelen Elazığ-Karakoçan depreminde Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı 5 köyde toplam 64 ev hasar görmüştü. Hasar tespit raporunun ardından AFAD, gecen yıl evleri yıkılan afetzedeler için merkez Yenişehir Mahallesi Telyin mevkiinde 4 bloktan oluşan toplam 64 adet afet konutu yapımına başlamıştı. Yapımı biten konutların hak sahipleri, Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezinde noter huzurunda kura çekilen kura ile belirlendi.

Depremde Genç ilçesine bağlı Gerçekli, Sırmalıova, Eskibağ, Alaattin ve Balgöze köylerinde 64 evin ağır hasar gördüğünü belirten İl Afet ve Acil Durum Müdürvekili Mehmet Emin Taş,  “Hasar tespit raporunun ardından AFAD, evleri yıkılan afetzedeler için merkez Yenişehir Mahallesi Telyin mevkiinde geçtiğimiz yıl 4 bloktan oluşan toplam 64 adet afet konutunun yapımına başlamıştı. Yapımı biten konutların hak sahipleri ise noter huzurunda kura çekilen kura ile belirlendi” dedi.

Bölgenin birinci derece deprem kuşağında yer aldığına dikkat çeken Taş, “Yapımını gerçekleştirdiğimiz konutlar afet konutlarıdır. İlimiz afetler konusunda özellikle deprem afeti noktasında Doğu Anadolu fay hattı ile Kuzey Anadolu fay hattının kesişme sahasında bulunması hasebiyle birinci derece deprem kuşağında yer almaktadır. İlimizde geçmişte acı sonuçlar doğuran depremler olduğu gibi gelecekte de depremler olabilir. Depreme hazırlıklı olmalıyız. Bizlere bu noktada düşen depreme dayanıklı yapılar inşa ederek, ilimizin yapı stokunu depreme dayanıklı hale getirmektir” ifadelerini kullandı. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER