Genel Kurulda konuşan Aydemir; “Maçı kaybedeceksiniz”

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir; “Size yolun sonu göründü. Maçı kaybedeceksiniz, bir alt lige düşmeyeceksiniz; başınız dik, yeriniz amatör lig. Bunu kesinlikle yaşayacaksınız.”

Genel Kurulda konuşan Aydemir; “Maçı kaybedeceksiniz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Aydemir; “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ülkemizi bu hâle getiren AKP Hükûmeti her alanda dibe vurmuş durumda, ‘çukur’ demiyorum, çukurun da dibine vurmuş durumda. Bunu en iyi şekilde bir Zaza atasözü açıklamakta, bir Zaza atasözü der ki: “…”(x) Yani ‘Su çamurlaşmadan, bulanıklaşmadan berraklaşmaz; temiz akmaz.’ İşte, AKP Hükûmetinin ülkeyi getirdiği çamur, bulanık durumdan kurtulmanın yolu ve yöntemini de birazdan size aktaracağım. Bakın, değerli milletvekilleri, AKP iktidarı, Bakanlar Kurulu ve onunla birlikte hareket eden yürütmenin başı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan maalesef ki makul suretle hareket edebilme iktidarını yitirmiştir. Bakın, bu düzenlemeler nerede var? Medeni Kanunu’muzda velâyet makamı var, vesayet makamı var ve kayyımlık makamı var. Eğer ruh ve vücut bütünlüğünüz aynı anda bir işi yapmaya yeterli değilse, bu işi yapmaya yetiniz yoksa kanun sizi sınırlar. İşte, demokrasilerde de artık yönetemeyen, makul suretle hareket edebilme iktidarını yitirmiş, âdeta akıl tutulması yaşamış bu Hükûmete demokratik bir sistemde halk tarafından, halkın iradesine gidilmesi için sandık konur, sandık ve o sandık da seçim sandığıdır ve bu halk önünüze koyduğu bu seçim sandığıyla size mutlaka ki ceza kesecektir. İstediğiniz kadar seçimden kaçın, istediğiniz kadar bir buçuk yıl seçimi uzatmaya götürün. Bakın, AKP Hükûmeti, futbol maçı doksan dakika. Maç daha başlamadan siz 4’lü hakem heyetini atamakla, şikeyle başladınız. Maç bitmedi tabii, maç devam ederken kuralları değiştirdiniz. Bunu yapmadınız mı? Yaptınız ama yine kaybettiniz” dedi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın “Daha beş yıl olmadı ki” sözlerine de yanıt veren Aydemir, şu şekilde konuştu:

“Bakın, ister uzatın, ister zamanında yapın, ister erken yapın; ister Beştepe’deki sarayınızdan bakın, ister yukarıda uçan 500 milyonluk sarayınızdan bakın; size yolun sonu göründü. Maçı kaybedeceksiniz, bir alt lige düşmeyeceksiniz; başınız dik, yeriniz amatör lig. Bunu kesinlikle yaşayacaksınız. Bakın, yine, Hükûmet Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan, daha iki gün önce yapmış olduğu bir konuşmasında Nas’a, Nas’a… Eğer Nas Suresi’yse veya müktesebatıysa biz buradan… Elbette ki Nas müktesebat olarak var. Aynı zamanda hırsızlık ve yolsuzluk ayetleri de var. Bir düşünün, bu ayetler uygulandığı zaman AKP Grubunun vücut bütünlüğü ne hâle gelir? Düşünün arkadaşlar, kaç kişinin eli, kaç kişinin kolu kesilir? Bunu siz kendinize hiç sordunuz mu? Sormadınızsa bu halk bunun hesabını mutlak suretle sizden soracaktır.” (Haber Merkezi)

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.