Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

İhsan Doğan: Aykırı sorular ?

İhsan Doğan – Köşe Yazısı: Aykırı sorular ?
Yazı yayım tarihi: 05 Aralık 2017

İhsan Doğan: Aykırı sorular ?
İhsan Doğan
İhsan Doğan( [email protected] )
Çapakçur Gazetesi Yazarı İhsan Doğan
13.511
05 Aralık 2017 - 0:16

Cenabı Allah insanı,  eşrefi mahlukat/yer yüzü halifesi olarak yaratmıştır. Ona en güzel suretler giydirmiş olağanüstü yetenekler vermiş türlü nimetlerle donatmıştır. Karşılığında ise kendisine kulluğun gereği olarak ibadet edilmesini emretmektedir. Hal böyle olunca insanın sorumluluğu da o nispette artmaktadır.

Üstad, İnsanın şükür etmesi halinde verilen nimetin ziyadeleceğini, gaflet halinde ise bunun kaçacağını söyler, bir başka ifadesinde ise “Aklı başında olan insan, ne dünya umurundan kazandığına mesrur ve ne de kaybettiği şeye mahzun olmaz. Zira dünya durmuyor, gidiyor. İnsan da beraber gidiyor.” Diyor.

Peki biz insanoğlu madem bu dünyada göçüp gideceğiz neden bu dünyada olup biten her şeyi gereğinden fazla önemsiyoruz. Değer verdiğimiz, kutsadığımız, rehber edindiklerimiz ve örnek aldıklarımızı ne kadar tanıyoruz ?

Faydalı bildiklerimizin bize ne kadar faydası var ! Doğru bildiklerimiz ne kadar doğru, kime göre doğru, hangi hükme göre doğru ! yanlış bildiğimiz doğrular var mı,  zararlı diye öğretilenlerin doğru olma faydalı olma ihtimallerini hiç düşündük mü?

Mutlak doğru nedir doğru olana nasıl ulaşılır diye hiç kendimize sorduk mu doğru olana ulaşmak için hiçbir çaba harcadık mı ? Allahın emrettiği gibi bahş edilen akıl nimetini gerçekten kullanabiliyor muyuz ?

İnsana insanlığa faydası olmayan olgulara verdiğimiz değerin derecesini neden ayarlayamıyoruz. Başımıza gelebilecek ani bir ölüme, kazaya, kedere ne kadar hazırlıklıyız ?

Zihin dünyamızı meşgul eden dünyevi meşguliyetlerin karşılığını alabiliyor muyuz. Fikir/düşünce dünyamızın şekillenmesinde rol alan dini, siyasi, sosyal ve kültürel etkileşimlerin öğrenilmesinde ve öğretilmesinde ne kadar sağlıklı davranıyoruz?

Öğrendiklerimizi hayata geçirirken ne kadar adil davranıyor, birbirimizin hakkına riayet ediyor, karşımızdakini ne kadar anlayabiliyor, kendimizi karşımızdakinin yerine koyup empati kurabiliyor muyuz ?

Bize emanet edilenin ağırlığını ve sorumluluğunu idrak edebiliyor ve gereğini yapabiliyor muyuz. Aşımızın, ekmeğimizin, kazancımızın elde edilmesinde helal ve harama dikkat ediyor muyuz.

Herkesin her şeyi bildiği yerde bir bilenin konuşmamasında hikmet aranırken, o bir bilenin bildiğini bilmesi gerekenlerle paylaşmaması veya bildiğini bir bedel karlığında pazarlaması da ayrı bir sorun değil midir?

Umumun hukukunu ilgilendiren durumlarda, alınan kararlarda yetki sahipleri umumun hukukunu koruyabiliyor mu ? Vatandaşa hizmet sunumunda adil, eşit,şeffaf hesap verebilirlik ölçütlerine göre iradesini kullanabiliyor mu ? Sorumluluğunun ağırlığını omuzlarında taşıyabiliyor mu

Önemli mevkilere gelmiş veya makamlar tevdi edilmişlerin takdir haklarını kullanırken kamu yararını gözetip, en doğru kararı mı verdiği yoksa benim takdirim her takdirin üzerindedir deyip güveni kötüye mi kullandığını sorgulayabiliyor/sorabiliyor muyuz ?

Hayatın her anında yaptıklarımızdan hesaba çekileceğimiz inancını canlı canlı yaşabiliyor ve ona göre gereğini yapabiliyor muyuz ?

Önceliklerimizi neye göre kime göre belirliyoruz, zamanın kıymetini ne kadar biliyor kaygan zeminlerde savrulmamak için ne tür önlemler alıyoruz ?

Hasılı soruları çoğaltabildiğimiz kadar çoğaltabiliriz yanlış soruda sormuş olabiliriz. Amacımız kimseyi veya kurumu kastetmek değil, aksine insanın kendine arada güzel soru sormasına vesile olmaktır.

Selam ve dua ile

İhsan Doğan – Köşe Yazısı: Aykırı sorular ?
Yazı yayım tarihi: 05 Aralık 2017

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
5 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mustafa baylasAralık 5, 2017 / 9:33 amCevapla

değerli abem tşk sorgulamaya ve düşünmeye sevk ettiğin için…

bingölNisan 20, 2018 / 2:52 pmCevapla

sorgulama ve düşünmek için bu ucuz köşe yazısına ihtiyacın mı vardı

MEHMET ..Haziran 1, 2018 / 8:42 amCevapla

koltuk için bir yerlerde bulunan biri için gereksiz sorular aklınıza gelmiş..gözünüzün önündeki zulumlere ses çıkartmayın burdan demagoji yapın çok yazık

mustafabaylasHaziran 26, 2018 / 1:36 pmCevapla

sevgili bingöl kardeşim. bizim için düşündüren her şey önemlidir. sizin için önemli olmayabilir. siz sürekli düşünüyor olabilirsiniz ama her insan aynı değildir. ihtiyacı olanları hor görmemek ve insanları küçümsememek daha erdemli bir davranıştır. SİZ BÖYLE DÜŞÜNMEYE DEVAM EDİN ZİRA NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ BELLİ OLUYOR. Keşke zahmet etmiyeydin…

serdarKasım 30, 2018 / 7:16 amCevapla

çok iyi anlatmışsın da sanki biraz eksikler var mesela şu saymanlık kadrosunun peşkeşi ile ilgili

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.