“Kendi eksiklerini kuraklığa bağlamalarını doğru bulmuyoruz”

HDP Bingöl Belediye Meclis Grubu Eş Sözcüleri; “Bingöl ili dört tarafı sularla kaplı olmasına rağmen su sorunu yaşıyorsak bu mevcut sistem ve 20 yıldır AKP belediye yönetimlerinden kaynaklanmaktadır. AKP Belediyesi kendi eksikliğini kuraklığa bağlamasını doğru bulmuyoruz.”

“Kendi eksiklerini kuraklığa bağlamalarını doğru bulmuyoruz”

Bingöl’de yaşanan su sıkıntısıyla ilgili şikâyetler her geçen gün artıyor. Yenimahalle ve Mirzan gibi yüksek rakımlı mahallerin ardından Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi TOKİ konutları ve Kültür Mahallesi sakinleri su sıkıntılarını dile getirmiş, Bingöl Belediyesine defalarca durumu iletmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söylemişlerdi. Son olarak Saray Mahallesi sakinleri de yaşadıkları su sıkıntılarını dile getirmek için Rabia Parkında toplanmıştı.

HDP Bingöl Belediye Meclis Grubu Eş Sözcüleri Hatice Kıtay ve Ferhat Yıldırım, Bingöl’de yaşanan içme suyu sıkıntısını gündeme getirdi. Yaşanan içme suyu sıkıntısının sorumlularını belediye yönetimleri olduğunu söyleyen HDP Grup sözcüleri, Bingöl’ün dört tarafı sularla kaplı olmasına rağmen, su sorunu yaşıyorsak bu mevcut sistem ve 20 yıldır AKP’li belediye yönetimlerinden kaynaklanmaktadır.” diyerek belediye yönetimini sorumlu tuttu.

Su sorunun her geçen büyüyeceğini söyleyen HDP Grup Sözcüleri Kıtay ve Yıldırım, yaşanan su sıkıntılarının iklimsel değişim ve kuraklığa bağlanmasını doğru bulmadıklarını belirterek, yerel kaynakların akılcı bir şekilde kullanılarak, harcamaların doğru bir şekilde yapılıp su sorununun öncelikli olması gerektiğini söylediler.

SORUMLU BELEDİYE YÖNETİMLERİ

HDP Grup sözcüleri, “Sağlıklı suya ulaşmak her şeyden önce temel bir insan hakkı olarak değerlendirilmelidir. Diğer bir değişle su toplumsal bir değer olarak düşünülmelidir. Su talebinin karşılanmasın da yerel kaynaklan akılcı kullanımı ön plana almalıdır. Gelecek bilinmez fakat öngörülür. Bingöl ili dört tarafı sularla kaplı olmasına rağmen su sorunu yaşıyorsak bu mevcut sistem ve 20 yıldır AKP belediye yönetimlerinden kaynaklanmaktadır. AKP Belediyesi kendi eksikliğini kuraklığa bağlamasını doğru bulmuyoruz. Her yerde su sorunu yaşanmaktadır. Bu sorun büyüdü ve yarın daha da büyüyecek bir an önce şehri makyajlamaktan vazgeçip temel sorun olan gündemlerine dönmeye çağırıyoruz.” İfadelerini kullanarak bazı mahallelerin kaderine terk edildiğini söyledi.

MAHALLER KADERİNE TERK EDİLDİ

Su sorununa çözüm önerileri sunan HDP Grup sözcüleri, “Bingöl’ün Yenimahalle, Mirzan Mahallesi, Saray Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Yeşilyurt Mahalleleriyle birlikte tüm Bingöl kaderine terk edilmiş durumdadır.  Bu temelde AKP Belediyesi mevcut su sorunlarını çözmek için bir an önce; Yeni su kaynaklarının bulması, Yeni su depolarının yapılması, Şebeke hatlarının yenilenmesi, Depo dolum kontrolleri son sistem teknoloji ile yapılmalı ve sistem üzerinden su seviyeleri daha doğru takip edilmelidir. Bu temelde, temel hak olan su sorununu bir an önce çözüme kavuşturmak için gereği yapılmalıdır. Bu sorunların çözümleri için HDP grubu olarak sorunların takipçisiyiz.” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.