Kızılboğa: “Döner artık dönmüyor!” -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

Kızılboğa: “Döner artık dönmüyor!”

Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, döner sermaye yönetmeliği değişikliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “ döner artık dönmüyor! Dağıtılabilir döner sermayenin düşmesi, çalışanların gelirlerinin azalması anlamına geliyor” dedi.

Kızılboğa: “Döner artık dönmüyor!”
19 Eylül 2017 - 0:33 'de eklendi. 840 Bingöl Çapakçur Gazetesi

Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, döner sermaye yönetmeliği değişikliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “ döner artık dönmüyor! Dağıtılabilir döner sermayenin düşmesi, çalışanların gelirlerinin azalması anlamına geliyor” dedi.

Kızılboğa, yapılan yeni düzenleme ile sağlık çalışanlarına verilen döner sermayenin azalması hakkında şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte bir değişiklik yapılmıştır. Söz konusu düzenleme sağlık tesisi bazında %50 oranından daha düşük bir oran belirleme yetkisi bakanlığa tanınmıştır. Mevcut düzende hastanenin gelirinden hazine payı, SHÇEK payı ve Bakanlık merkez payı çıkarılmakta, kalan miktarın yüzde 50’si alınarak bu miktar sağlık tesisi katsayısı ile çarpılarak dağıtılabilir döner sermaye belirlenebilmekteydi. Şimdi ise yapılan değişiklikle %50 oranı daha düşük olarak belirlenebilecektir. Bu da; dağıtılabilir döner sermayenin düşmesi, çalışanların gelirlerinin azalması anlamına gelecektir.”

“Anlaşılan, toplu sözleşmede yetkili sendika tarafından masada unutulan döner sermayeleri hükümet unutmamış ve daha da düşürmek için yeni bir uygulamaya geçmiştir. Çalışanların memnuniyetlerinin arttırılacağı bizzat Sayın Sağlık Bakanımız tarafından ilan edilmişken, böyle bir düzenlemenin niçin yapıldığını doğrusu anlamakta zorlanıyoruz. Sağlık çalışanları neredeyse sabite mahkûm edilen döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle, sürekli gelir kaybı yaşamaktadırlar. Bu artık katlanılmaz bir hal almasına rağmen ısrarla döner sermayeleri düzenlemelerle ve çeşitli uygulamalarla düşüre, düşüre yok edilme çabasına girildiğini de görmekteyiz.”

“İş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı ve dolayısıyla hem gelirin ve hem çalışanın sunduğu katkının yükseldiği bir durumda, iş çalışanın alacağı döner sermayeye gelince istikrarlı bir düşüşün olması kabul edilemezdir. Çalışanın hakkını teslim ederek emeğinin karşılığını vermek yerine, çalışanların haklarının yok edilmeye çalışıldığı anlayışın karşısında duracağız. Düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, rıza göstermeyeceğiz. Çalışanın emeğinin elinden almaya yönelik düzenlemenin iptali için, mücadele edeceğiz. Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak da, sendikamız tarafından hukuki değerlendirme yapılarak dava açılacaktır.”

“Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı’na açık çağrıda bulunuyoruz. İster adına ikinci faz, İster yeni dönem, isterseniz eskiye dönüş deyin. Adına her ne derseniz deyin ama artık sağlık çalışanlarının sesine kulak verin. Taleplerini yerine getirin ve yeni mağduriyetlere yol açmayın. Çalışanların memnuniyetini artıran düzenlemeler imza atın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER