Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Köşe Yazısı: “Seçmen Hizmet değil, Ayrıcalık istiyor!”

Ahmet Boydaş yazdı: “Seçmen Hizmet değil, Ayrıcalık istiyor!”

Köşe Yazısı: “Seçmen Hizmet değil, Ayrıcalık istiyor!”
Ahmet Boydaş
Ahmet Boydaş( [email protected] )
Yazar Ahmet Boydaş
2.388
31 Ocak 2019 - 15:30

Seçmen Hizmet değil, Ayrıcalık istiyor!

Seçimlerde seçmen davranışı ve tercihleri üzerinde etkili faktörler; siyasi parti, lider imajı, aday, ideoloji, aile-soy, çıkar ve menfaat olarak sıralanabilir.  Çoğunluğunun muhafazakâr bir kimliğe sahip olduğu Bingöl seçmeninin tercihini etkileyen en önemli faktörler; siyasi partinin dine bakış açısı bununla bağlantılı olarak lider imajı olarak gösterilebilir.

Partilerin ideolojik yaklaşımları seçmen tercihlerini etkileyen bir diğer önemli etken ancak; Bingöl’de ‘din ve ideoloji’ kadar seçmenin tercihlerinde etkili olan faktör adayın aile-soy yakınlığı diğer adıyla bölgeciliğin etkisi azımsanmayacak kadar fazla.

AK Parti genel seçimlerde Bingöl’de üç adayı merkezden göstermiş bu durum ‘bölgeciliği bitirmeye çalışıyoruz.’ olarak açıklanmıştı. Bingöl kamuoyunda bu alışılagelmişin dışında aday tercihleri ilk başlarda tepkiyle karşılanmış, AK Partinin Bingöl’de üç milletvekilinden ikisini çıkarması seçmen tercihlerinde siyasi partinin yapısı ve lider imajının etkisini kanıtlamıştı. Bir önceki yerel seçimlerde yıllarca yurt dışında ve Bingöl dışında yaşamış, kamuoyunda pek tanınmayan Yücel Barakazi’nin yüzde 58,31 oy oranıyla 28 bin 710 oy alarak Belediye Başkanı seçilmesi yine siyasi parti yapısı ve lider imajının Bingöl seçmeni için öneminin göstergesi. 31 Mart yerel seçimleri öncesi Erdal Arıkan hamlesi yine aynı gerekçeyle açıklanabilir.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), seçmenlerinin tercihi için en önemli faktör ise ideoloji olarak gösterilebilir. ‘din ve ideoloji’ önceki seçimlerde Bingöl’de iki partiyi ön plana çıkardı. Kemik oy alan HDP için bu durum ‘muhafazakâr aday’ arayışını da beraberinde getirdi.

Din, ideoloji, bölgecilik siyasi eğilimleri etkilerken ‘çıkar ve baskı grubu’ olarak nitelendirilen belirli bir kesimin tercihlerini etkileyen en önemli faktör menfaat ve çıkar ilişkisidir.

A ve B partisi ayırmaksızın siyasi hareketlerin etrafında toplanan bu gruplar,  ortak maddi ve manevi menfaatler etrafında birleşmiş yönetimlerden taleplerde bulunan gruplardır. Çıkar grupları seçmenin siyasi tercihleri üzerinde etki kurup doğrudan veya dolaylı bir şekilde menfaat sağlarsa baskı grubuna dönüşür. Bu tip grupların önceliği hizmet değil, ayrıcalıktır.

Bingöl’de de etkin olan bu gruplar her yerde olduğu gibi maddi ve manevi menfaat, ün, makam ve prestij peşinde. Seçmen fikirlerinin yanı sıra yönetim kararlarını etkileyen bu grupların etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. Seçmen için öncelik ayrıcalık değil hizmet olmalı. Bu durumun değişip değişmeyeceğini önümüzdeki seçimlerde göreceğiz.

 

 

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.