SAHİPSİZ BİNGÖL!

Bingöl-Genç Karayolu’nun BSK yapılması beklenirken mıcır dökülmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Kentteki birçok siyasi parti ve STK, geçmiş yıllarda gerek siyasi isimlerin gerekse ilgili kurumların verdiği sözleri gerçekleştirmediğinin altını çizerek, vaatlerin biran önce yerine getirilmesini talep etti.

SAHİPSİZ BİNGÖL!

2016 yılında gerçekleşen İl Koordinasyon Toplantısında dönemin Karayolları Bölge Müdürü, Bingöl- Genç Karayolu’nun Bitümlü Sıcak Karışımlı (BSK) olacağını söylemişti ancak geçen bunca yılın ardından geçtiğimiz günlerde söz konusu yola mıcır dökülmesi tepkilere neden oldu.

Mıcır çalışmasının ardından söz konusu yolda trafik kazaları ve ilçeye ait minibüslerin camlarının kırılması kentteki birçok siyasi parti ve STK’nın da tepkisini beraberinde getirdi.

NEDEN BU REVA GÖRÜLDÜ?

Şoförler ve Otomobilciler Cemiyeti Odası Başkanı Ali Bayram, Bingöl dışında Karayolları eliyle yapılan yolların neredeyse kusursuz olduğunu ancak söz konusu Bingöl olunca eksikliklerin fazla olduğunu belirtti.

Bayram; “Bingöl- Genç Karayoluna mıcır döküldü, ardından da cam kırılmaları ve kazalarda meydana geldi. İl Özel İdaresi köy yollarına sıcak asfalt yaparken, karayolları neden il ve ilçe bağlantısını sağlayan bir yola bunu reva gördü? Bu kurumda ilimizin sorunlarını dile getirdiğimiz zaman birçok kesim bize saldırıyor. Bunun nedenini de merak ediyorum? Yollar eksik veya istenilen şekilde yapılmıyor ama siyasilerin ve idarecilerin sesi çıkmıyor. İlgili kurumun biran önce gerekeni en iyi şekilde yapması lazım” dedi.

HASAN KIZILBOĞA;“İLİMİZ HAK ETTİĞİ DESTEĞİ ALAMIYOR”

Söz konusu yolun bunca yıl bitirilmesinin zor olmadığını aktaran İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Bingöl’ün 20 yıldır AK Parti’ye en çok desteği veren il olduğunu anımsattı.

Kızılboğa, “Bunun bir açıklaması olmalı” diyerek, şu sözlere yer verdi:

“Bingöl- Genç- Diyarbakır yolu yıllardır bitmedi. Bu kadar zor olmasa gerek. Ne yazık ki Bingöl AK Parti’ye 20 yıldır en çok desteği verdi ama bu yol hala bitirilmedi. Hak ettiği desteği alamıyor hiçbir zaman ilimiz. Bunun bir açıklaması olmalı? Nedeninin yetkililerce açıklanmasını bekliyoruz. Bu memleketin vatandaşı hak ettiği hizmeti ne zaman alacak. Her durumda ilk defa iktidar gelmişler gibi muhalefeti eleştiriyorlar. Sorunun çözüme kavuşması gerek.”

HDP İL BAŞKANLIĞI, “NE YAZIK Kİ BİNGÖL HALKI SAHİPSİZ BIRAKILIYOR”

Söz konusu yola bir tepki de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Başkanlığı’ndan geldi. Parti il Başkanlığı, Bingöl halkının sahipsiz bırakıldığını iddia etti.

Yapılan açıklamada; “Ne yazık ki çevre yollarının bağlantısı bitirilemedi. Bu konuda hizmetler yapılırken can ve mal kayıpları da yaşanıyor. Örneğin, Ilıcalar Beldesi Yenibaşlar köyündeki trafik kazası. Yine Yado Çeşmesi bölgesindeki kaza. Bunların sebebi de maalesef ki ilgili kurumların veya kişilerin gerekli tedbirleri almamasından kaynaklanıyor. Ne Yazık ki Bingöl halkı ve Bingöl sahipsiz bırakılıyor. Genç Karayolu’ndaki talep ve çağrılara kural verilmelidir. Orada yapılması gereken neyse en sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır” denildi.

DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI MİKAİL KOVALAR; “BU, BU ŞEHRE YAPILAN ADALETSİZLİKTİR HAKSIZLIKTIR”

Yapılan çalışmalara tepki gösteren diğer bir siyasi isim ise DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar oldu.

Kovalar, bürokrasi ve siyasilere çağrıda bulunarak; “Buradan bu şehri yöneten siyasetçilere ve bu şehirde yetki sahibi olan bürokrasiye sesleniyorum. Burası Bingöl –Diyarbakır- Genç karayolu. Son bir kaç gündür vatandaşlarımızın bizlere sık sık eleştiri yapması genç yolunda ciddi maddi hasarların oluştuğu bizlere gelmektedir. Ve kaç gündür sosyal medyada yapmış olduğumuz açıklamalara rağmen, birçok STK’nın yapmış olduğu açıklamalara rağmen hiçbir yetkili, buraya gelip herhangi bir incelemede bulunmamıştır. Yazık, bu şehirde esnaflık yapan, bu şehirde ticaret yapan, ticari nakliyat, şehir içi minibüsçülük, özel taşıtlarla buradan gelip geçen insanların her gün camları kırılmaktadır. Burada şu an hastanede yoğun bakımda olan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu,  bu şehre yapılan adaletsizliktir haksızlıktır. Lütfen, bu şehirde yaşayan bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Bu şehir hepimizin. Lütfen bu yapılan yanlışlığa sesimizi çıkaralım. Bu şehir 15 yıldır 20 yıldır aynı yöneticilerle, aynı yanlışları sık sık görmeye mahkum değildir. Artık sesimizi çıkaralım, illa buralarda ölüm mü olması gerekiyor? Allah muhafaza, burada her gün kazalar olmasını ya da illa insanların ölmesini mi bekleyeceğiz. Buranın diğer illerde, diğer karayollarında yapılan hizmet neden buraya gösterilmedi. Buradan DEVA partisi İl Başkanı ve Teşkilatı olarak artık bu şehirde yapılan yanlışlara dur diyeceğimizi ve herkesin bunun bilincinde olmasını istiyoruz ” şeklinde konuştu.

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI MUHİTTİN AĞIRBAŞ ; “KAÇ CAN DAHA GİDECEK”

Halkın kandırıldığını iddia eden Gelecek Partisi İl Başkanı Muhittin Ağırbaş, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bingöl/Genç arasındaki yola daha önce sıcak asfalt yapılacak denildi. Ama gelin görün ki yine halkı kandırdılar. Bingöl/Diyarbakır güzergahı olan yola mucur döküp hak ettiğiniz değer budur dercesine. Birçok aracın camları kırıldı. Bunun hesabını kim verecek. Halkımız size gerekli cevabı elbet sandıkta verecektir. Bu halkı kandırmanın bedelini sandık sonuçlarını görünce anlayacaksınız. Genç’teki halkımızın şikayetlerini dinledik ve sonuç alana kadar mücadele edeceğimizi herkes bilsin. 15 km’lik yolu yıllarca sıcak asfalt yapacağız diye halkı kandırıp oy alarak nereye varacaksınız. Sadece Genç yolunda mı aynı rezillik tabi ki hayır. Diyarbakır yolunda 6 yıla aşkın bir çalışma var ve hala yapılmadı. Neyi bekliyorsunuz yapmak için. Kaç can daha gidecek.”

2016’DA BSK YAPILACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Öte yandan 2016 yılında İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan dönemin Karayolları Bölge Müdürü, Bingöl İçmeler kavşağından başlayarak Genç ilçe merkezinden Diyarbakır yolunda Bingöl sınırı olan Reş Deresi’ne kadar toplam 40,6 kilometrelik yolun Bitümlü Sıcak Karışımlı (BSK) asfalt yol yapılacağını ve ihalenin 7 Kasım da gerçekleşeceğini söylemişti. (Özel Haber: Metin Bürlükkara)

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.