Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

ŞİMDİ, YENİDEN, BİNGÖL İÇİN..!

ŞİMDİ, YENİDEN, BİNGÖL İÇİN..!
03 Kasım 2015 - 18:16 'de eklendi. 716 Bingöl Çapakçur Gazetesi

Seçimler bitti, sonuçlar açıklandı ve yeni bir sayfa açıldı. Başka yerleri bilmem ama için şunu diyebilirim ki ; kavga ortamı, çekişme ve rekabet de sandıkların kalkması ile birlikte halkının gündeminden kalktı. Çünkü başka şehirlere benzemez. “Bir Başkadır Benim Memleketim” diyor ya şarkıda. Bir başkadır gerçekten. Daha önce de değinmiştik; ’de ayrı iki partinin üst düzey yöneticileri bazen aynı aileden olabiliyor. Bu da şunu gösteriyor ki; halkı siyasi çekişmeler de olsa özelde birbirlerine karşı bir bağlılık içinde. Şimdi kimisi “nerde hani biz öyle bir şey göremiyoruz” diyebilir. Dedim ya dönem dönem sorunlar olabilir, ancak genelde mikro milliyetçilik vardır bizim halkta, ne olursa olsun bir yerden sonra birbirlerini tutarlar.

 

Şimdi bu yeni ortamda, seçimlerden ve siyasi oluşumlardan sonra yapılması gereken tek bir şey var; Bingöl İçin Çalışmak.. Bunun dışında yapılacak herhangi bir şey (ki bir şey yapmamak anlamına geliyor) Bingöl’e zarar verir. İlerlemek ve gelişmek için yapmamız gereken şey Bingöl’ün ihtiyaçları doğrultusunda bir plan çıkartıp bunu uygulamaya koymak. Bunu yaparken de tabi sadece siyasilerle değil , halk ve sivil toplum örgütleri ile de birlikte ortak bir paydada çalışmak lazım.

 

İktidar partisinden iki vekil çıkardı Bingöl. Seçim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Cevdet Yılmaz, büyük ihtimal yeni kurulacak kabinede de aynı göreve gelmezse bile kabinede yerini koruyacaktır. Bu bir fırsattır. İyi değerlendirilmesi gereken bir fırsat.. Projeler çizilmeli ve gerekirse yapılması için dayatılmalıdır. Ve zannetmiyorum ki Bingöllü Başbakan Yardımcımız Cevdet Yılmaz Bingöl’ün faydasına olacak bir projeye destek vermesin. Eger Sivil Toplum Örgütleri uygun bir ortamda, belirli stratejilerle çalışırlarsa , sunacakları projelere hiçbir siyasi yapının yok diyebileceğini zannetmiyorum. Amma velakin dediğim gibi, ortak bir paydada Bingöl için bir araya gelip , çalışıp , proje üretmek lazım.

 

Bingöl’ün çok geniş tarım arazileri var, tabi eger uygun tarım teknikleri uygulanabilirse. Bingöl’de hayvancılık verimi çok üst seviyede işleyebilir, tabi eğer doğru hayvancılık teknikleri uygulanabilirse. Küçük çaplı üretim işletmeleri kurulabilir Bingöl’de. 100 kişiye istihdam sağlandığını düşünün, en az 3 kişilik bir ailesi olsa bu 100 kişinin, 300 kişi istihdam edilir demek. 300 kişinin istihdamı sırasında o işletmenin güvenlikten, ulaşıma, yeme içmeden diğer bazı hizmetleri görmeleri için de ayrı bir istihdam alanı oluşur. Alın size 400-500 kişi ekmek yedi. Bizim gözden kaçırdığımız bir şey var, istihdam çok da zor bir şey değil. Sadece birilerinin halkı biraz daha düşünmesi ve kendilerinden biraz daha ödün vermeleri lazım.

 

“Hause Of Cards” diye bir dizi var. bir sahnesi geldi aklıma. Spoiler vermeden aktarmaya çalışacam, aktaracağım sahne dizinin ana konusundan uzak olduğu için spoiler de sayılmaz. Ana karakter Amerika’da usta bir siyasetçi; Francis J. Underwood. Underwood yanında çalışan korumasının bir nedenden dolayı işten çıkarılmasına ilk etapta göz yumuyor. Hatta umursamıyor bile. Çalışanın “Efendim bu benim için çok önemli lütfen referans olun, yardımcı olun “ demesini hiç umursamadan kapısını kapatıyor ve işçiyi görmezden geliyor. Bir süre sonra bir anda yardımcısına “o korumanın işini halledin diyor” ve dizi formatı gereği seyirciye dönüp “bu benim gibi insanlar için çok küçük, önemsiz bir şey belki, ama bu insan için hayati bir öneme sahip..” Evet aynen öyle, yukarıda dediğim “Sadece birilerinin halkı biraz daha düşünmesi lazım.” Sözüyle kast ettiğim de buydu. Birileri için çok küçük bir adım olabilir. Bazı uygulamalar birileri için önemsiz bile olabilir. Ama bunlar halk için , halkın bir kesimi için hayati bir öneme sahip. Bingöl’de de bunu başarmak için , çok küçük istihdamlarla, çok gönüller, büyük ölçüde fethedilebilir.

 

Düşünün Bingöllü bir hemşehrimiz şehir dışında 1500-2000 TL arası bir maaşla çalışıyor ki o da en iyi ihtimalle. Bunun yerinde kendi memleketinde, evinde aynı parayı ya da daha azını da alsa, emin olun dışarıda alacağı her kuruştan daha kârlı ve daha kullanışlı olur ve de aynı zaman da daha mutlu olur. O zaman Bingöl dışarı göç de vermez, o zaman büyüyen gelişen ve güçlü bir şehir haline gelir.

 

İşte şimdi, yeniden , Bingöl için çalışma vakti. Bütün siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin Bingöl için bir araya gelip, siyasi sürtüşmeleri bir kenara bırakıp , sadece huzur, refah ve istikrar için çalışma vakti. Bu seçim sonuçlarının Bingöl ve bütün ülkeye barış huzur ve istikrar getirmesi dileği.

 

Bu Haberleri De Okudunuz Mu?


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER