Siz hiç insan oldunuz mu... -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

Siz hiç insan oldunuz mu…

Cuma Karaaslan Yazdı: “Siz hiç insan oldunuz mu…”

Siz hiç insan oldunuz mu…
24 Nisan 2016 - 1:45 'de eklendi. 1801 Bingöl Çapakçur Gazetesi

Irk olduk,Dindar olduk,çok şükür.. Yetmedi; ümmet olduk. Ara da Millet olduk. Hatta ve hatta birleştik ve adına birleşmiş milletler,birleşmiş kıtalar dahi olduk.. size sıradan gelebilir bu durum.. ama aslında büyük düşün ,büyük oyna..büyük ol..diye telkin ile başlayıp yanı başımızda küçüğü göremeyen duygusuz aygırlara döndük..Yani insan olamadık vesselam..

Sokağımız yandı sustuk, Çocuklar öldü sustuk, çocuklara cins yükleyip taciz ettik..sus pus olduk..Bize dokunmayan yılan misali, biri ağacı kesti sesimiz çıkmadı, biri kadını yok saydı, bize ne dedik.. Biri yıllarca siz yok, biz varız dedi durdu ömür bitti hala ben sen kavgası dorukta bir yerde.. Küçüğü unutan ve kandıran bu işgal tüm evlere duygusuz alevsiz bir yanma çağı yaşatırken..bazıları birleşti büyüdü ve ateşi körüklemeye devam ederken.. bize de büyük oyna hala ile yaşamı ıskalamak kaldı.

Bu birleşenlerin en büyün başarısı küçüklere kadınlara çevreye karşı başarılı yasalar çıkarmak oldu belki.. Bu yaklaşımlar bütün uluslarca kabul edebilecek ve tüm insanlarca arzu edilen ve uluslararası ölçekte korunan evrensel bir yasa niteliğinde kapsamlı bir insan hakları hukuku çatısı olsa bile, sokakta çocuğuna zulüm eden, Kadınına uygun yaşam standardı yaratmayan, çevresine karşı patavatsız insanlar ve yerel idareciler kümesi olmamıza engel olamadı..

Nereye el atsak durum aynı..büyük düşünen ve küçüğü es geçen yaklaşımlarla ölü bedenler,kırışık ruhlar,umutsuz ve derinliksiz inançlar üretmeye devam ediyoruz.

Birileri gelip ulusal ölçekte kabul edilen geniş kapsamlı bir ekonomik, sosyal ve kültürel haklar ve siyasi ve medeni haklar dizisi önümüze koyar

Birisi gelir bu hakları teşvik edecek mekanizmaları gözümüze soka soka anlatır

Ama kimse bir türlü çocukları koruyamaz..

Kadını önemseyemez..

Çevreyi onurlulaştıramaz..

Kalkınmayı bir gıdım oynatamaz..

Söz konusu ağzı laf yapan ve benim coğrafyamda “ağzı izhal olmuş” deyimi ile karşılık bulan herkesin söylediği ama bir türlü içselleştiremediği bir kabak tadında hayat devranı sürüp dururken..bize yine kirli çevre,öteki kadın,korumasız çocuklar düştü..

Ne yapmalıyı tartışmak yerine hemen şimdi..her evde başlayan sokağa şehre yaşam alanına sirayet eden evrensel bir yaklaşıma dua etmeli..peki ne yapmalı, ne yapmamalıyız!

Yalan atmamalı

Hırsızlık yapmamalı

İnsan olduğumuzu hatırlayıp adil ve onurlu yaşamı öngörmeli

Adil ve elverişli koşullarda sokak çocukları hakkı(Erik çalma hakkı bile dahil)

Çevresel,Sosyal korunma hakkı(çevre bizim baş korunması gereken mayamız)

Onurlu hayat standardı ve ulaşılabilir yaşam hakkı(herkesin herkese dokunduğu bir dünya)

Kadına en yüksek fiziksel yaşam alanı yanı sıra akıllarda içsel dünyada derin saygı ve insan olarak kabül hakkı(kadın önce insandır-elbette kadın kadındır..)

Seçmene pardon, insana kalkınma vaadi yerine bizzat kalkınma adımları(yıllar geçiyor sen dersende)

İnsana zihinsel iyilik standartları hakkı(içimizdeki iyiyi ortaya çıkaracak güven ve adalet duygusu)

İnsan olmanın gereği özgürlüktür)

Sokakta serbest dolaşan çocuk,güven ile gülen kadın,kırda yaşam alanında renkli ve temiz açan bir çevre bu özgürlüğün onurlu yasasıdır

Bilimsel dayanaklardan yararlanmak,konuşmak,ortaya iyi örnekler koymak elbette önemli,ama daha önemli bir olgu bu konuşmaya harcanan zaman ve efor yola koyularak bir iş ve uğraşa katılırsa,aşa ve sonuca daha çok yaklaşmış olmazmıyız?

Her adımda kalkınma tartışılmaz..kalkındır be gülüm!

Her aşamada çocuklar salonlarda, kadınlar kadınlar gününde, çevre ve doğa birkaç saatlik süslü söz ile korunmaz.

Artık yeter diyesim var..ne olur biraz süslü laf yerine içselleşen derinleşen bir hal ve halvet ile bize dokunun.. dokunun ki biraz insan olasınız.. bizde sizi nimet saysak..

Bizi değiştirmeye kalkmayın,,siz değişin

Dağım taşım zulüm,,çocuk ölümleri,ağaçlarda poşetler,su yatakları zehir,kırsal kalmadı,heryanı güvensizlik solunan bir zaman.. Bu durum nedir..haydi ne olur hep birlikte biraz insan olalım..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER