Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

4 Bin 500 Yıllık Buğday Tohumu

Solhan ilçesinde yapılan kazıda, çömlekte bulunan buğday tohumlarının 4 bin 500 yıllık olduğu tespit edildi.

4 Bin 500 Yıllık Buğday Tohumu
1.284
01 Aralık 2019 - 16:07

Solhan ilçesinde yapılan kazıda, çömlekte bulunan buğday tohumlarının 4 bin 500 yıllık olduğu tespit edildi.

Solhan ilçesinin Murat köyünde yapımı süren Kalehan 2 Barajı nedeniyle, Norik Höyük sular altında kalacak. Bu durum üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde, Murat köyündeki Norik Höyük’te Fırat, Van Yüzüncü Yıl ve Bingöl üniversitelerinden uzmanların katılımıyla geçen yıl kazı çalışması başlatılmıştı.

Tamamlanan kazı çalışmasını 158 kişilik ekip tarafından yürütülmüştü ve kazıda, Urartu ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda eser incelenmişti.

Bingöl’ün ilk sistemli arkeolojik kazı çalışmaları sırasında çömleklerin içinde karbonize olmuş şekilde hububat kalıntıları bulunmuştu. Bulunan hububat kalıntıları TUBİTAK MAM laboratuvarlarında incelendi. Yapılan incelemede buğday tanelerinin 4 bin 500 yılık geçmişe sahip olduğu ortaya çıktı.

“4 FARKLI KÜLTÜR KATMANI GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI”

Murat Höyük’te yürütülen 2019 yılı kurtarma kazı çalışmalarının arazi kısmının sonlandırıldığını ve laboratuvar çalışmalarının başlatıldığını belirten Kazı Bilimsel Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Özdemir, yaptığı açıklamada, “Kazı çalışmaları sırasında Demir Çağları ve Tunç Çağlarına ait depo yapılarının içindeki çanak ve çömleklerin içinde karbonize olmuş hububat kalıntıları, bakanlığımızdan alınan izin ile Tubitak MAM Laboratuvarlarında Karbon-14 metodu ile yaşlandırması yapılmış ve tohumların en erkeni MÖ 2500 yılına tarihlendirilmiştir. Murat Höyük’te, en üstten aşağıya doğru Bizans, Orta Demir, Erken Demir ve Erken Tunç Çağına ait 4 farklı kültür katmanı gün yüzüne çıkarıldı. Daha çok yerel özellikler barındıran yerleşim alanı, Doğu Anadolu Arkeolojisi açısından pekte bilinmeyen buluntuları ile ön plana çıkmaktadır”dedi.

” HUBUBAT KALINTILARI 4500 YILLIK”

Bulunan buğday taneleri ile ilgili detaylı bilgi de veren Özmedir,” Böylelikle günümüze en yakın olan Bizans Dönemine (MS,9-10 yüz yıla), Orta Demir Urartu Krallığı Dönemi’ne (MÖ 8-7 yüzyıl) ve en eskisi Erken Tunç Çağı’na (MÖ 2500) ait formunu çok iyi korumuş bir şekilde günümüze kadar gelmiş, en erkeni 4500 yıllık hububat kalıntılarının kesin yaş tarihlenmesi yapılmıştır. Karbonize olmuş bir şekilde günümüze kadar korunarak gelmiş hububat kalıntılarının formundan yola çıkılarak şimdilik buğday oldukları düşünülmektedir. Bunun yanı sıra Arkeobotanik çalışmalar kapsamında, Hacı Bayram Veli Üniversitesi MAKLAB Laboratuvarı işbirliğinde uzman hocalarımız tarafından tür analizi çalışmaları devam etmektedir. TUBİTAK MAM Laboratuvarlarında yapılan analiz sonuçları, Murat Höyük’ün MÖ 2500’lere tarihlenen buğday tanelerinin, Bingöl’deki en erken tarımın yapıldığı yerleşim yeri olduğunu kanıtlamıştır”diye konuştu. (Yusuf ELÇİ)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.