Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Ahırlar Neden Yıkılmıyor?

İnsan sağlığını tehlikeye atan ahırların yıkılması için belediyeye yapılan başvurulardan sonuç alınamadı. İl Sağlık Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü gibi kurumların belediyeye ‘ahırların yıkılması veya başka bir alana taşınmalı’ görüşünü belirten yazıya rağmen ahırlar yıkılmadı.

Ahırlar Neden Yıkılmıyor?
1.728
20 Kasım 2019 - 18:23

İnsan sağlığını tehlikeye atan ahırların yıkılması için belediyeye yapılan başvurulardan sonuç alınamadı. İl Sağlık Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü gibi kurumların belediyeye ‘ahırların yıkılması veya başka bir alana taşınmalı’ görüşünü belirten yazıya rağmen ahırlar yıkılmadı.

Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi Güneş Sokak sakinleri tepebaşında bulunan ahırların yıkılmasını istiyor. Güneş sokak sakinleri, hazine arazisi üzerine kurulu ahırların yıkılması veya başka bir alana taşınması için Belediye’ye defalarca başvuru yaptıklarını ancak hiçbir adım atılmadığını belirttiler.

Eski Belediye Başkanı Yücel Barakazi döneminde, imarda yeşil alan görülen alandaki ahırlar için yıkım kararı alındığını ve yıkım kararının ahır sahiplerine tebligatla bildirildiğini söyleyen vatandaşlar, yıkım kararına rağmen ahırların yıkılmadığını söyledi. Yeni gelen belediye yönetimiyle de görüştüklerini ancak girişimlerinin tekrar sonuçsuz kaldığını söyleyen vatandaşlar, İl Sağlık Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün de belediyeye ahırların alandan kaldırılması için yazı yazdığını, ilgili kurum yazılarına rağmen belediyenin bir adım atmadığını belirtti.

İnsan sağlığını tehlikeye atan ahırların yıkılmasını veya başka bir alana taşınmasını isteyen Güneş Sokak sakinleri, ‘‘ ahırların yıkılması için belediye ile yaptığımız tüm görüşmeler sonuçsuz kaldı. Belediye yönetimi değişti ancak her iki dönemde de yaptığımız görüşmelerden bir netice alamadık. Yücel Barakazi döneminde yıkım kararının alındığı ve alınan kararın ahır sahiplerine tebligatla bildirildiği söylendi. Belediye yönetimi değişti ama halen ahırlar yıkılmadı. Hazine arazisi üzerine kurulu olan ahırlar imarda yeşil alan olarak görülüyor. Tepebaşı boyunca onlarca konut yapıldı. Bu alanda sağlığımızı tehlikeye atan ahırlar değil, park yapılmasını istiyoruz.’’ Dedi.

Belediye haricinde İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yaptık. Onlarda ahırların insan sağlığını tehlikeye attığını söyleyip belediyeye yazı yazdılar. Bizim talebimizin yanında ilgi kurumlarında görüşü dikkate alınmadı. Tepebaşı boyunca imara açılan kısımlara onlarca konut yapıldı. Yapılan konutlara, kokudan ve sivrisineklerden dolayı kiracı bulunamıyor. Ahır sahiplerinin mağdur olacağı düşünülüyorsa, ahırların taşınması için yerleşim yerine uzak bir alan belirlensin. Şehrin içerisinde ahır olamaz.’’ (Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.