‘AK Parti Seçmeni Yeni Oluşuma Kayıyor, HDP Seçmeni Sandıktan Uzaklaşıyor’

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezinin Bingöl’ünde aralarında bulunduğu 21 ilde yaptığı araştırmaya göre AK Parti seçmeni yeni oluşuma kayıyor, HDP seçmeni sandıktan uzaklaşıyor.

Diyarbakır merkezli Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, aralarında İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Diyarbakır, İzmir, Mersin, Urfa, Van, Trabzon, Erzurum, Mardin ve Bingöl’ün de olduğu 21 kenti kapsayan saha araştırması yaptı. 29 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında bin 937 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan çalışmada ilginç sonuçlar elde edildi. Araştırmada  “Bu Pazar Bir Belediye Başkanlığı Seçimi Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz ?” gibi sorular yöneltildi.

Bin 973 kişiye sorulan “Bu Pazar Bir Belediye Başkanlığı Seçimi Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz ?” sorusuna verilen yanıtlara göre, AK Parti’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 76,2’si AK Parti, yüzde 7,3’ü Davutoğlu ve ekibinin kuracağı partiye, yüzde 6,3’ü CHP’ye oy vereceğini söylerken, CHP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 80,9’u CHP’ye, yüzde 10’u kararsız olduğunu, yüzde 2,5’i AK Partiye oy vereceğini söylüyor.

HDP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 79,3’ü HDP’ye, yüzde 8,4’ü Oy kullanmayacağını, yüzde 5,4’ü ise CHP’ye oy vereceğini ifade ediyor. MHP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 61,5’i MHP’ye, yüzde 12’si AK Parti’ye, yüzde 9,4’ü İYİ Parti’ye oy vereceğini söylüyor. Çalışmada “Bu Pazar bir seçim olsa” -özellikle de yerel bir seçimde- HDP seçmeninde “oy kullanmayacağım” diyenlerin oranındaki artış dikkat çekiyor.

1 Yorum

  1. benim için aday önemlidir bu saten sonra projesi olan belediyeden anlayan axam isterim
    her seferinde milet ak partinin dayattığı adayı seçti bende bu seçime kadar seçtim ne oldu hiçbir halt
    alican bayram gibi biradany çıktı proje nedir neden önemlidir hepimize gösterdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.