Altun Kaya: Gün-Dem

Misafir Kalem Altun Kaya yazdı: Gün-Dem

Altun Kaya: Gün-Dem

10 mart günü başlayan ve belirsiz olan bir tarihe kadar günlerimiz…

Dem; gözle  görülmeyen bir minik canavarın hayatımıza  girip bize soluk aldırmaması bizi ölüme götürmesi… gibi ürktücü korkutucu olan hal…

Belki de dünya hep böyleydi de biz umursamazlık içindeydik belki de biz arsızdık. Yakın tarihte özellikle bizim yaşadığımız toplumda depremler çığ, savaş,  darbe girişimleri, maden faciaları bombalı eylemler, gibi çok acı olaylar  yaşadık, gördük,  hatta dünya kan ve gözyaşı doluydu çok daha kokunçtu; ama  buna ragmen hepsinde daha rahat değil miydik? O ortamlar da bulunmadığımız sürece; ölüm  uzaktı bize ve ölenler biz değildik… Yaşam bizimdi ve devam ediyordu ilk bahardaki nehirler gibi gürül gürüldü.

Şimdi bu vüris illettinden  sonrada bütün  kirliliğine rağmen, zulümlere rağmen, eşitsikliklere rağmen dünya yine bizim yaşam yine bizim; Doğan güneş yine bizim için akan sular yağan yağmur  uçan kuşlar toprağın hizmeti yine bize, her bir zerresiyle  sunmaya devam edecektir.  İhanete devam etmediğimiz sürece kıymet bildiğimiz sürece saygı duyduğumuz sürece, iradeyi bencilce değilde ortak çıkarlar için  kullanmayı öğrendiğimiz sürece. Unutmayalım ki yaşantılarımız seçtiklerimizdir açmayı isteğimiz kapı yürümeyi seçtiğimiz yoldur.

Güneşi  penceremizden izlediğimizi şu günleri unutmadan, baharın çiçeklerine dokunamadığımızı unutmadan en sevdiğimiz  mevsimi  kucaklayamadığımızı unutmadığımız sürece; her şey çok  daha güzel olacak Kaygısız korkusuz sınırsız yaşamak ne güzel şeymiş, diyebileceğimiz  yürümenin koşmanın hissettirdiği özgürlük duygusunu , sarılmanın verdiği hazı, sırt sıvazlamanın verdiği güveni,  şöyle gümgür gümbür yaşamanın  hayatı paylaşmak ne güzel şeymiş diyebileceğimiz güzel günlerimiz olacak.

Bu arada enterresan bir şey de oldu bütün dünya ile aynı anda yaşadığımız bu sıkıntılı günlerde  belki ilk defa   sömürgeci  Amerika dahil  bütün  dünya insanları ile ortak bir sloganımızın oluştu. Şu kara günlerin sonrasında   yine dünyanın bütün liderleri ve bütün halkları ile farklı dillerde ama aynı hisle aynı coşku ile  “savaşa hayır, eşitsizlik ve adaletsizliğe hayır, kadın cinayetlerine hayır,çocuk istismarına hayır”  orman yangınlarına hayır” çevre kirliliğine hayır” gibi  ortak bir  sesimiz olması umuduyla…

Evdekal/Sağlıcakla Kal.

ALTUN KAYA

 

 

 

Misafir Kalem
Misafir Kalem( [email protected] )
Çapakçur Gazetesi Konuk Yazarları

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.