Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Altunhan: “Bırakabileceğiniz en güzel miras, güzel terbiye ile yetiştirilmiş bir çocuktur.”

Özgür-Der Bingöl Şubesinin düzenlemiş olduğu seminere konuşmacı olarak katılan Mahmut Altunhan : “Bırakabileceğiniz en güzel miras, güzel terbiye ile yetiştirilmiş bir çocuktur.”

Altunhan: “Bırakabileceğiniz en güzel miras, güzel terbiye ile yetiştirilmiş bir çocuktur.”
1.108
16 Aralık 2019 - 16:54

Özgür-Der Bingöl Şubesinin düzenlemiş olduğu seminere konuşmacı olarak katılan Mahmut Altunhan : “Bırakabileceğiniz en güzel miras, güzel terbiye ile yetiştirilmiş bir çocuktur.”

 Özgür-Der Bingöl Şubesinin düzenlemiş olduğu “Çocuk Eğitimi ve Etkili İletişim” seminerine, Konuşmcı olarak Öğretim görevlisi Mahmut Altunhan katıldı. “Çocuk eğitiminde çocukla etkili iletişim nasıl kurulmalı?” sorusuna yanıt arayarak başlayan Altunhan, çocuk eğitimindeki en büyük hassasiyetimizin ona ilgi gösterilmesi gerektiği. Ayrıca çocuklarımızın çağın modernist hareketlerine karşı korunması ve bilhassa çocuklara küçük yaşlarda din eğitimi verilmesi gerektiğini söyledi. Erken yaştan itibaren çocuklarımızın bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Altunhan, Gazali’den alıntı yaparak her çocuğun ilgi alanlarının farklılaştığını ve buna binaen çocukların yetiştirilmesi gerektiğini belirterek Ebeveynlerin tutumlarının çocukların karakterini belirttiğini söyleyen Altunhan, düşünürlerin çocuk eğitimine dair görüşlerinin dinleyicilere sundu. Özellikle iletişimde kabul, dinleme, empati ve dürüstlük ilkesine uyarak çocuğun eğitimde rol model olma noktasında ebeveynlere ciddi bir sorumluluk düştüğünü belirtti. Sunumunun devamında, çocukların gelişimi için oyunların şart olduğunu, çocuk eğitiminde ebeveynlerin oyun arşivlerini geniş tutmaları gerektiğini, oyunların çocukların en gerçek ve doğal uğraşları olduğunu ve en önemli oyun materyalinin ise anne-baba olduğunu vurguladı. Son olarak ebeveyn-çocuk iletişiminde ne evlatkolik bir ebeveyn ne de ihmal eden bir ebeveyn profili çizilmemeli diyen Altunhan, “Bırakabileceğiniz en güzel miras, güzel terbiye ile yetiştirilmiş bir çocuktur.” Hadisini hatırlatarak çocuk eğitimindeki ebeveyn rolünün önemini vurguladı. Program Mahmut Altunhan’ın “Ne Sandın” şiirini seslendirmesi ve akabindeki soru-cevap faslı ile sona erdi. (Yusuf ELÇİ)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.