Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Asgari Ücret En Az 3 Bin Lira Olmalı

Asgari ücretle ilgili beklentilerini dile getiren işçiler, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri bir standarda getirilmesini istediklerini belirttiler.

Asgari Ücret En Az 3 Bin Lira Olmalı
984
24 Aralık 2019 - 18:06

Asgari ücretle ilgili beklentilerini dile getiren işçiler, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri bir standarda getirilmesini istediklerini belirttiler.

Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanın gözü asgari ücreti belirlemek üzere son kez toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda. Asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaşan işçiler, asgari ücretin insanca yaşayabilecekleri bir standarda getirilmesini istediklerini belirttiler.

Mevcut asgari ücretle geçinemediklerini belirten işçiler, “Beklentimiz asgari ücretim yüksek olmasıdır. Mevcut ücretle kıt kanat geçiniyoruz. Çocuklarımızın her istediğini alamıyoruz. Hükümetten beklentimiz, işçileri düşünmesidir. Sosyal haklarımızın biraz daha geliştirilmesini istiyoruz.” dedi.

“Asgari ücret en az 3 bin olmalı”

Asgari ücretin en az 3 bin lira olması gerektiğini aktaran işçiler, “İyi bir asgari ücret beklentimiz var. Mevcut ücret bize yetmiyor. Çünkü elektrik, su faturası, kira, borçlar var. Türkiye şartlarına göre asgari ücret bize çok az geliyor. Asgari ücretin en az 3 bin olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Ailemizin beklentisini karşılayamıyoruz”

Mevcut asgari ücretin beklentilerinin çok altında olduğunu vurgulayan işçiler, “Milletvekili 20 bin lira alıyor. Biz ise 2 bin lira gibi bir parayla geçiniyoruz. Asgari ücretimiz bez parasına yetmiyor. Bugün Türkiye’de refah düzeyi çok azdır. Bir insan açlık sınırında olmaması için en az 5 bin TL alması lazım ki, ailesini geçindirebilsin. Bugün bir aile geçindirmek kolay değil. Bugün 100 lirayla markete giriyorsun, iki poşet eline alamıyorsun. Ailenin hiçbir beklentisini karşılayamıyorsun. Eksikliklerimizi her zaman başka bir aya erteliyoruz. İnsan kendini sıkma şartıyla en az 3 bin lirayla geçinebilir. Avrupa ülkelerinde asgari ücret bizim 2-3 katımız. Beklentimiz 3 bin liradır.” ifadelerini kullandı.

“İnsanca yaşamak istiyoruz”

İşçiler, şunları söyledi:

“Mevcut asgari ücret bize yetmiyor. Kira 700 TL, kapıcı parası 100 TL, doğalgaz 300 TL, elektrik 200 TL, biz nasıl geçineceğiz? Sabahtan akşama kadar canımızı çıkarıyoruz ama bir işe yaramıyor. Değil birikim yapmak eve doğru dürüst ekmek bile götüremiyoruz. Çok şey eksik kalıyor. Giyimidir, kuşamıdır hiçbir şey yapamıyoruz. Karnımızı doyuralım yeter. Asgari ücret en az 3 bin olması lazım. Çünkü bu şartlar altında yetmiyor. Her şeye zam ama asgari ücrete hiçbir şey yok. İnsanca yaşamak istiyoruz.”

“Bazı vergi kalemlerinde iyileştirme bekliyoruz”

Asgari ücretle ilgili görüşlerini paylaşan işverenler de, sadece asgari ücret vermekle sınırlı kalmadıklarını, vergilerle birlikte çok sayıda kalemde giderlerinin olduğunu belirterek hükümet yetkililerine seslendiler.

Vergi konularında iyileştirmelere gidilmesi gerektiğini belirten işverenler, “Asgari ücretin yükselmesi demek bir işletmecinin, işverenin sadece asgari ücret ödeyeceği anlamına gelmiyor. Bununla beraber bir sürü vergi kaleminde de aynı oranlarda yükselişe gidildiği için işverene maliyetler epey yükseliyor. Dolayısıyla biz işverenler olarak hükümetten en azından SGK primi konusunda ve bazı vergi kalemlerinde iyileştirmelere gitmelerini bekliyoruz. Asgari ücret komisyonunun vereceği karar başta asgari ücretli kardeşlerimiz olmak üzere bizlere ve ülkeye hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.