Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

evde kal

“Avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez”

Bingöl’ün de aralarında olduğu 26 baro başkanı yaptığı ortak açıklamada “Savunma susturulamaz, meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın. Avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez” diye belirtti.

“Avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez”
549
15 Mart 2020 - 18:58

Bingöl’ün de aralarında olduğu 26 baro başkanı yaptığı ortak açıklamada “Savunma susturulamaz, meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın. Avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez” diye belirtti.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Urfa, Diyarbakır, Van, Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında 9’u avukat, 12’si gardiyan, çok sayıda cezaevinden çıkmış kişi gözaltına alınmıştı. 26 baro başkanı ortak metinle yazılı açıklama yaparak, avukatların serbest bırakılmasını istedi.

Ortak açıklamada şöyle denildi:

“Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında çok sayıda vatandaş, gardiyan ile Şanlıurfa barosuna kayıtlı 7, Diyarbakır Barosuna kayıtlı 2 olmak üzere 9 meslektaşımız gözaltına alınmış, 2’si Diyarbakır’dan 1’i de Şırnak’tan 3 meslektaşlarımız hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştır. Meslektaşlarımızın ev ve ofislerinde arama yapılmış ve müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konmuştur.

Soruşturmaya ilişkin kısıtlama kararı olması sebebiyle içeriğe ilişkin bilgi alınamamakta, belirsizlik ciddi kaygılar yaratmaktadır. Arama ve gözaltı kararlarından anlaşıldığı kadarıyla meslektaşlarımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle bu uygulamaya maruz kalmışlardır. Hal böyleyken, arama ve gözaltı işleminin, avukatların yargılanmalarına ilişkin yasal hükümlerin ihlal edildiği anlaşılmaktadır.

Yine geçtiğimiz hafta Mardin Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Ali Kahraman, mesleki faaliyetlerinden ötürü gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur.

Suçu her ne olursa olsun herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım almaya hakkının olması hukuk devletinin gereğidir. Bundan dolayı avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez! Avukat bu görevinden ötürü gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz. Üç ilde meslektaşlarımıza yapılan, tüm ülkede savunmayı susturmaya yönelik bir harekettir. Kabul edilemez.

Biz aşağıda imzası bulunan baro başkanları olarak; gözaltındaki meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep eder, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

Şanlıurfa Barosu Başkanı Av.Abdullah ÖNCEL, Diyarbakır Barosu Başkanı Av.Cihan AYDIN, Şırnak Barosu Başkanı Av.Nuşirevan ELÇİ, Adana Barosu Başkanı Av.Veli KÜÇÜK, Adıyaman Barosu Başkanı Av.Mustafa KÖROĞLU, Ağrı Barosu Başkanı Av.Salih AYDIN, Ankara Barosu Başkanı Av.R.Erinç SAĞKAN, Antalya Barosu Başkanı Av.Polat BALKAN, Artvin Barosu Başkanı Av.Ali UĞUR ÇAĞAL, Aydın Barosu Başkanı Av.Gökhan BOZKURT,  Batman Barosu Başkanı Av.Abdulhamit ÇAKAN, Bingöl Barosu Başkanı Av.Hanifi BUDANCAMANAK, Bursa Barosu Başkanı Av.Gürkan ALTUN, Denizli Barosu Başkanı Av.Müjdat İLHAN, Hakkari Barosu Başkanı Av.Ergün CANAN, Hatay Barosu Başkanı Av.Ekrem DÖNMEZ, Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş ŞARKLI, İstanbul Barosu Başkanı Av.Mehmet DURAKOĞLU, İzmir Barosu Başkanı Av.Özkan YÜCEL, Mardin Barosu Başkanı Av.İsmail ELİK, Mersin Barosu Başkanı Av.Bilgin YEŞİLBOĞAZ, Muş Barosu Başkanı Av.Feridun TAŞ, Siirt Barosu Başkanı Av.Nizam DİLEK, Tunceli Barosu Başkanı Av.Kenan ÇETİN, Van Barosu Başkanı Av.Zülküf UÇAR, Yalova Barosu Başkanı Av. Fedai DOĞRUYOL.”


KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.