Aydemir, On Gündür Süren Yangını Sordu

Karacehennem Ormanlarında on gündür devam eden yangın ile ilgili TBMM’ye önerge sunan HDP’li Aydemir, köylülerin orman dairesine yangın ile ilgili dilekçe verdiklerini ancak güvenlik gerekçesiyle müdahale edilmediğini belirtti.

Karacehennem Ormanlarında on gündür devam eden yangın ile ilgili TBMM’ye önerge veren HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, ‘Köylüler Orman dairesine yangın ile alakalı dilekçe verdiklerini fakat Orman dairesinden güvenlik nedeni ile herhangi bir müdahale olamayacağı bilgisini aldılar.  Bölgede yaşayan yerel halk müdahale etmeye ve söndürmeye çalıştı fakat güvenlik gerekçesi ile bölgeden uzaklaştırıldılar.’ İfadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdermirli’nin yanıtlaması için sunulan önergede, Bingöl ili Karlıova ve Adaklı ilçeleri arasında bulunan Karacehennem ormanları olarak bilinen ormanlık alandaki yangından haberdar mısınız? Diye soruldu.

Aydemir’in TBMM’ye sunduğu önergede şu ifadelere yer verildi:

Bingöl ili, Karlıova ve Adaklı ilçeleri arasında bulunan Karacehennem olarak bilinen ormanlık alan on gündür alevler içerisinde yanmakta. Yangın, bölgesinde bulunan Kızılağaç ve Sütlüce köylerine ulaşmış durumda. Köylüler Orman dairesine yangın ile alakalı dilekçe verdiklerini fakat Orman dairesinden güvenlik nedeni ile herhangi bir müdahale olamayacağı bilgisini aldılar.  Bölgede yaşayan yerel halk müdahale etmeye ve söndürmeye çalıştı fakat güvenlik gerekçesi ile bölgeden uzaklaştırıldılar. Bu süre içerisinde bölgede yaşanan bu ciddi orman yangını ile alakalı hiçbir tedbir alınmadığı görülmektedir. Bu durum hem ekolojiye hem de o bölgeden istifade eden yerel halka ciddi zararlar vermektedir. On gündür devam eden bölgede ki yangının biran evvel müdahale ile önüne geçilmelidir. Bölgede yaşayanlar yangından dolayı tedirgindirler ve bakanlık nezdinde çözüm beklemektedirler.

Konuyla ilgili mağduriyetler daha ciddi boyutlara ulaşmadan, Karacehennem olarak bilinen ormanlık alandaki yangınla alakalı önlemler alınmalı ve yaşanan mağduriyetler giderilmelidir. Tüm girişimler bakanlık nezdinde sonuçlandırılmalıdır.

SIRADAKİ HABER:  Türkiye’nin 3. büyük göktaşını bulan Mutlu Yılmaz: "Mıknatıs çekiyor mu deneyin"

Bu bağlamda;

1) Bingöl ili Karlıova ve Adaklı ilçeleri arasında bulunan Karacehennem ormanları olarak bilinen ormanlık alandaki yangından haberdar mısınız?

2) Bingöl ili Karlıova ve Adaklı ilçeleri arasında bulunan Karacehennem ormanları olarak bilinen ormanlık alandaki yangınla alakalı herhangi bir müdahaleniz olacak mı? Ne gibi tedbirler alacaksınız?

3)Yangın ile alakalı yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ne gibi çalışmalarınız olacak?

4) Yangını havadan söndürme imkânı var mıdır? Var ise neden kullanılmıyor?

5) Yangın sonucunda ortaya çıkan zararla ilgili kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.