Bingöl ‘Altın Bebek Dostu İl’ Oldu

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünün anne sütü ve emzirme konusunda yürüttüğü farkındalık çalışmalarıyla Bingöl, ‘Altın Bebek Dostu İl’ olmaya hak kazandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından ‘‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’’ kapsamında ‘‘Bebek Dostu İl’’ il seçilen Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünün anne sütü ve emzirme konusunda yürüttüğü farkındalık çalışmalarıyla Bingöl, ‘Altın Bebek Dostu İl’ olmaya hak kazandı.

Anne sütü ve emzirme konusunda yürütülen çalışmalar ile ilgili Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ‘‘Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına ek olarak 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

Bu kapsamda emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması ile beslenme bozukluklarının önlemesi böylece de çocuklarda ölüm ve hastalık oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. Program tüm dünyada da uygulanan “Bebek Dostu Hastaneler” kavramı ile başlamış, 2000’li yıllara gelindiğinde birinci basamak sağlık kuruluşlarının da dâhil olması ile “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” olarak ilerleme kaydetmiştir. İlimiz yaptığı çalışmalarla önce Bebek Dostu İl ve daha sonra çalışmalarını bir adım daha ileri taşıyarak “Altın Bebek Dostu İl” olmaya hak kazanmıştır.’’

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 19 Aile Hekimliği Birimine ve Özel Bingöl Hastanesine İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Vedat Söyiler, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı İrfan Günerigök ve Birim Sorumlusu Dr. Bilal Buzgan tarafından plaket verildi. (Yusuf ELÇİ)

SIRADAKİ HABER:  Mehmetçik’ten bayılan serçeye can suyu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.