Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Bingöl Cezaevinde ‘Mahkûmlara Dayak’ İddiası!

Bingöl M Tipi Açık ve Kapalı Cezaevinde ‘Mahkûmlara Kötü Muamele’ iddiaları hakkında Adalet Bakanlığına soru önergesi sunan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, “Mahkûmların, hiçbir sebep yokken gardiyanlar tarafından öldüresiye dövülüp, açıktan kapalıya alınmalarındaki gerekçeler nelerdir?” sorusunu yöneltti.

Bingöl Cezaevinde ‘Mahkûmlara Dayak’ İddiası!
1.287
10 Şubat 2020 - 15:44

Bingöl M Tipi Açık ve Kapalı Cezaevinde ‘Mahkûmlara Kötü Muamele’ iddiaları hakkında Adalet Bakanlığına soru önergesi sunan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, “Mahkûmların, hiçbir sebep yokken gardiyanlar tarafından öldüresiye dövülüp, açıktan kapalıya alınmalarındaki gerekçeler nelerdir?” sorusunu yöneltti.

Bingöl M Tipi Açık ve Kapalı Cezaevinde, cezaevi yönetiminin mahkûmlara karşı kötü tutum ve davranışları protesto edilmişti. Mahkûm yakınlarının gerçekleştirdiği protestonun ardından, ‘mahkûmlara kötü muamele’ kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.

Mahkûm yakınları, hastalanan mahkûmlar için ambulans çağrılmadığını, cezaevi revirine gitmek isteyen mahkûmların dilekçelerinin kabul edilmediğini, eğitim gören mahkûmların ise sınavlara gönderilmediğini iddia ederek yaşananları protesto etmişti. Protestolar, Cezaevinin açık kısmından birkaç mahkûmun kapalı kısma alınmasıyla başlamıştı.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, yaşananları önce sosyal medyadan kınamış ve konunun takipçileri olacağını söylemişti. HDP’li Aydemir, Bingöl M Tipi Açık ve Kapalı Cezaevinde yaşananları Adalet Bakanlığına soru önergesi vererek TBMM’ye taşıdı. Aydemir, önergede şu ifadelere yer verdi:

“Bingöl Cezaevinde mahkûmların maruz kaldıkları baskı ve işkenceler neticesinde mahkûm yakınları tarafından cezaevi önünde bu uygulamalar protesto edilmişti. Türkiye’de neredeyse tüm cezaevlerinde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi kapasitenin çok üzerinde mahkûm bulundurulmasıdır. Bingöl Cezaevi kapasitesinin neredeyse beş katı fazlası mahkûm barındırmakta ve bunun yanında cezaevi müdürü mahkûmlara keyfi işkenceler uygulamaktadır. Sabah uyandırılan mahkûmlar akşam saatlerine kadar soğuk havada ayakta bekletilmekte, rapor alan hasta mahkûmlara sırf rapor aldıkları için hücre cezası verilmekte, mahkûm öğrencilerin eğitimleri konusunda zorluklar çıkarılmakta, dilek ve şikâyet durumunda ise daha farklı işkenceler uygulanmaktadır.”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak cevaplaması için verdiği önergede, mahkûmların şiddet gördüğünü iddia ederek, şu soruları yöneltti:

1- Cezaevi müdürü ve çalışanlar hakkında soruşturma yapılacak mı?

2- Mahkûmların, hiçbir sebep yokken gardiyanlar tarafından öldüresiye dövülüp, açıktan kapalıya alınmalarındaki gerekçeler nelerdir?

3- Cezaevi müdürünün, cezaevinde çiftlik kurduğu, mahkûmlara ve çalışanlara ağır hakaretlerde bulunduğu bilgisine sahip misiniz?

4- Mahkûm öğrencilerin eğitimi konusunda çıkarılan zorlukların amacı nedir?

5- Mahkûmların mağduriyetleri giderilip, talepleri karşılanacak mı?


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.