Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Bingöl Üniversitesi 185 Üniversite arasında 24’ncü sırada

Bingöl Üniversitesi, Web of Science veri tabanı verilerine göre birçok köklü üniversiteyi de geride bırakarak kişi başına düşen yayın sıralamasında 185 Üniversite arasında 24’ncü sırada yer aldı.

Bingöl Üniversitesi 185 Üniversite arasında 24’ncü sırada
1.241
15 Ocak 2020 - 16:41

Bingöl Üniversitesi, Web of Science veri tabanı verilerine göre birçok köklü üniversiteyi de geride bırakarak kişi başına düşen yayın sıralamasında 185 Üniversite arasında 24’ncü sırada yer aldı.

Türkiye’deki Üniversite Performanslarını, Dünya Bilim Camiasında herkesçe en güvenilir ve prestijli olarak kabul edilen Web of Science veri tabanı verilerine göre sıralayan Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) 2019 raporunu yayımladı. Bingöl Üniversitesi, birçok köklü üniversiteyi de geride bırakarak kişi başına düşen yayın sıralamasında 185 Üniversite arasında 24. sırada yer aldı.

AYEUM, 2019 yılı Üniversitelerin dünyanın en güvenilir veri tabanı olarak kabul edilen Web of Science tabanlı yayın performansı değerlendirmelerini 14 Ocak 2020 tarihinde yayımladı. Yapılan değerlendirmelerde, Bingöl Üniversitesi kişi başına düşen Web of Science yayın performansına göre değerlendirmeye alınan toplam 185 Türk Üniversitesi arasında büyük bir başarı göstererek 24’ncü sırada yer aldı.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA 1’NCİ SIRADA

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Üniversiteleri arasında 1’nci sırada yer alan Bingöl Üniversitesi, Devlet Üniversiteleri içerisinde ise 12’nci sırada yer aldı. Pilot Üniversiteler ve aynı dönemlerde kurulan devlet üniversiteleri içerisinde en üst sıralarda yer alan Bingöl Üniversitesi, sıralamada birçok köklü üniversiteyi de geride bıraktı.

Üniversitelerdeki araştırmacı sayısının büyük farklılık göstermesi nedeni ile kişi başına performans değerlendirmesi daha gerçekçi bir değerlendirme olarak kabul görülmektedir. Yerli ve milli bir veri tabanı kullanan Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi; Web of Science tarafından SSCI/SCI/AHCI indekste taranan dergilerde yayınlanan üniversitenin uluslararası yayın sayısını, Uluslararası Yayınların Kişi, Bölüm, Fakülte bazlı dağılımını, Aylık ve yıllık yayın sayısındaki değişimini, Araştırmacı başına düşen yayın sayısını, SSCI/SCI/AHCI makalelerde üniversitelerin diğer üniversitelere göre mevcut durumunu, Yapılan yayınların etki büyüklüğünü, alınan atıf sayısını, dünya bilimine olan katkısını, Kişi, bölüm, fakülte vb bazlı anlık olarak izleyip raporluyor.(Yusuf ELÇİ)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.