Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Bingöl’de Sanayi Alanında Elektrik Kullanımı Arttı

Fırat AKSA Elektrik verilerine göre Bingöl’de yılın ilk üç çeyreğine göre sanayi ve ticarethanelerdeki elektrik tüketimi yüzde 24 arttı.

Bingöl’de Sanayi Alanında Elektrik Kullanımı Arttı
99
27 Ekim 2020 - 15:02

Fırat AKSA Elektrik verilerine göre Bingöl’de yılın ilk üç çeyreğine göre sanayi ve ticarethanelerdeki elektrik tüketimi yüzde 24 arttı.

Aksa Elektrik, hizmet bölgelerinde 2020 yılına ait üçüncü çeyrek elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.

Açıklama şöyle: Çoruh bölgesinde bu yılın en yüksek elektrik tüketimi temmuz ayında gerçekleşirken, Fırat bölgesinde ise en yüksek tüketim ağustos ayında gerçekleşti. Şirketten yapılan açıklamaya göre geçen yılın aynı dönemine göre (temmuz-ağustos-eylül) Çoruh bölgesinin elektrik tüketiminde yüzde 10’a yakın düşüş gözlemlenirken, Fırat bölgesinde ise yüzde 7’den fazla artış oldu. Aksa Elektrik, hizmet verdiği Çoruh ve Fırat bölgelerindeki üçüncü çeyrek tüketim oranlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Çoruh bölgesinde 2020 yılının en yüksek tüketimi temmuz ayında gerçekleşirken Fırat bölgesinde ise ağustos ayında gerçekleşti.

SANAYİ VE TİCARETHANE ELEKTRİK TÜKETİMLERİ ARTTI

Covid-19 salgınıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamalarının yaşanması ve üretimin sekteye uğraması sebebiyle düşen sanayi ve ticarethane abone grubunun elektrik tüketiminde, normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte, temmuz, ağustos ve eylül aylarında artış kaydedildi.

Çoruh bölgesinde sanayi grubunda ikinci çeyreğe göre Artvin’de yüzde 74, Giresun’da yüzde 11, Rize’de yüzde 64, Trabzon’da yüzde 33 artış kaydedilirken Gümüşhane’de yüzde 30’luk bir düşüş yaşandı. Ticarethane grubundaki elektrik tüketiminde ise Trabzon’da yüzde 115’lik rekor artış kaydedilirken onu yüzde 29 artış ile Artvin, yüzde 20 artış ile Rize, yüzde 21 artışla Giresun ve yüzde 15 artışla Gümüşhane izledi. Çoruh bölgesinde ticarethane grubunun toplam elektrik tüketiminde yüzde 60’lık artış yaşanırken sanayi grubunda ise bu oran yüzde 41 olarak gerçekleşti.

Fırat bölgesinde de sanayi ve ticarethanelerdeki elektrik tüketimi ikinci çeyreğe göre artış gösterdi. En yüksek artış yüzde 51 oranıyla Malatya’daki ticarethane grubunda yaşandı. Aksa Elektrik’ten yapılan açıklamada aynı grupta tüketim oranlarında yaşanan artış Elazığ’da yüzde 34 Bingöl’de yüzde 17 Tunceli’de ise yüzde 3 olarak belirtildi. Sanayi grubunda ise en yüksek artış yüzde 24 ile Bingöl’de olurken onu yüzde 23 ile Malatya, yüzde 5 ile Elazığ izledi. Tunceli’de ise sanayi grubunda ikinci çeyreğe göre yüzde 10’luk düşüş kaydedildi.

MESKEN ELEKTRİK TÜKETİMİ EN FAZLA YÜZDE 22İLE MALATYA’DA ARTTI

Çoruh Bölgesi’nde meskenlerin ortalama elektrik tüketimi bir önceki çeyrek dönemine göre (nisan, mayıs, haziran) yüzde 15 azaldı. Çoruh bölgesinin ortalamasına bakıldığında meskenlerde elektrik tüketimi azalış gösterse de Gümüşhane’de meskenlerin ortalama elektrik tüketimi bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 16 arttı.

Fırat Bölgesi’nde ise mesken elektrik tüketimi ikinci çeyreğe göre yüzde 20 artarken, en yüksek artış yüzde 22ile Malatya’da gerçekleşti.

ARTVİN’DE ELEKTRİK TÜKETİMİ YAKLAŞIK YÜZDE 31 DÜŞTÜ

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2 milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik tarafından, yılın üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 10’dan fazla düşüş olduğu açıklandı.

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yaklaşık yüzde 31 düşüşle Artvin’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 13, Trabzon’da yüzde 8, Gümüşhane’de yüzde 1,7, Giresun’da ise 1,5 düşüş olarak kaydedildi.

FIRAT BÖLGESİNDE MALATYA VE ELAZIĞ’DA ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 8’DEN FAZLA ARTTI

Malatya, Elâzığ, Bingöl ve Tunceli’de 900 binden fazla aboneye hizmet veren Aksa Fırat Elektrik, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketiminin yüzde 7 arttığını kaydetti.

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Malatya’da yüzde 9’a yakın, Elazığ’da yüzde 8, Tunceli’de yüzde 2 artış olduğunu açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Bingöl’de ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla göre yüzde 1 düştüğünü belirtti.

Fırat ve Çoruh bölgelerindeki abone sayısıyla ilgili de bilgi veren Aksa Elektrik, geçen yılın eylül ayı sonu dönemine göre bu yıl toplam abone sayısının Çoruh bölgesinde yüzde 3’ten fazla, Fırat bölgesinde ise yaklaşık yüzde 9 arttığını kaydetti.(Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.