Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Bingöl’e Nefes Aldırdılar: Az Tepesi Artık Daha Temiz, Daha Güvenli

Bingöl’e Nefes Aldırdılar: Az Tepesi Artık Daha Temiz, Daha Güvenli
Haber: Mesut Budraç
Haber: Mesut Budraç( [email protected] )
Çapakçur Gazetesi Muhabiri - Gazeteci
1.436
24 Haziran 2020 - 14:23

Bingöl’ün kuş bakışı olarak en iyi izlendiği bölgesi olan Az Tepesi, bölge halkı tarafından temizlendi. Daha önce duyarsız piknikçiler, alkol ve madde bağımlılarının kirlettiği bölge, yapılan çalışma ile daha güvenli ve temiz hale geldi.

Bingöl’ün izlendiği en iyi bölgesi olarak bilinen Az (Üçyaka Köyü) Tepesine bölge halkı sahip çıktı. BİNÇEV-DER Başkanı Cuma Karaaslan, bölge sakinlerinin yaptığı çalışmaya katılarak yapılan çalışmanın önemini Çapakçur Gazetesi’ne anlattı.

Daha önce alkol ve madde bağımlıları ile duyarsız piknikçiler tarafından çöplüğe çevrilen Az Tepesi, bölge sakinlerinin çalışmalarıyla temizlendi. Bölge halkı, çevreyi kirleten duyarsız kişi veya kişilere müsade etmemeye başladı.

“BİR AVUÇ ASİT, TÜM BU ORMANI YOK EDEBİLİR”

Endüstriyel atıkların ormanları yok edebileceğini ifade eden Cuma Karaaslan, “buraya gelen Anne, baba çocuk… Piknik yaptınız. Anne, çocuğun bezini doğaya mı bırakacaksın? Baba, pet şişe 2 bin yılda kaybolmuyor. İçtin attın, Sen öldün gittin ama o burada kalacak. Sen çocuğuna değil, torununa değil, nesline ihanet ediyorsun. Bu yaratılan evren içerisinde üretilen endüstriyel ürünler, hepimizin hayatını körelten bütün zehirleri, en son asidik atıkları da üreten şeylerdir. Bir avuç asit, bu ormanı yok edebilir. Bu da 10 tane piknikçinin artığından çıkabilir. Biz bunu kurtarma çabasındayız” dedi.

“TÜRKİYE’DE SADECE 3 BÖLGEDE VAR, BİNGÖL TÜRKİYE BİRİNCİSİ”

Orman varlığı alan ortalaması ile Bingöl’ün Türkiye birincisi olduğunu belirten Karaaslan, “Ormanı yaratan biz değiliz, vardı. Bingöl, orman varlığı 28,4 alan ortalaması ile Türkiye’nin birincisi… Ve bunu biz yapmadık. Yüz ölçümü alan ortalamasıyla Türkiye’de lider… Meşenin 6 çeşidi var. Bunların hiç bir tanesi Türkiye’nin hiç bir tarafında yok. Tunceli, Antalya Kaş ve Bingöl’de var. Bu özelliği ile bu meşe Ankara’ya su, Yunanistan’a atmosferdir. Biz burada kendimizi bitiriyoruz. Başlayan şeyin değerini gördünüz mü? Yıllardır yapıyoruz, yıllardır temizliyoruz. Sahip çıkanlardan başka bir değerimiz yok. Az bölgesinde başlayan bu değerli çalışmayı bütün bölgelere örnek teşkil ederek, hepsine hem yardım etmeye hazırız” diye konuştu.

“AMACIMIZ BÖLGECİLİK- AŞİRETÇİLİK DEĞİL, DOĞAYI KORUMAK”

Buradaki çalışmanın amacının bölgecilik ve aşiretçilik olmadığını, doğal seyir terası konumundaki bölgenin Bingöl’e kazandırılmasının hedeflendiğini belirten Ahmet Buzrul ise, “Bizim amacımız insanların özgürlüğünü burada kısıtlamak değildir. Biz diyoruz ki, bu güzel doğamızı, atmosferi Bingöl halkına kazandırmaktır. Amacımız bölgecilik, aşiretçilik de değildir. Amacımız, Bingöl’ün kalbi dediğimiz bu yere sahip çıkmaktır. Burayı koruyalım, burası hepimizindir. İnsanlar gelsinler, piknik yapsınlar, burayı temiz tutsunlar. Mesire alanı olsun, Bingöl’ü seyretsinler. Ancak çöp atmasınlar, kirletmesinler. Bu çöpler zamanla buraya zarar verecek” dedi.

“ÇALIŞMAMIZIN TÜM BÖLGELERE YAYILMASINI İSTİYORUZ”

Yaptıkları çalışmanın diğer bölgelere de yayılmasını istediklerini ifade eden Buzrul, “Adam içki içmiş, şişesini atmış ormana… Güneş cama temas ettiği zaman, optik yansıma ile yangına dahi sebep olabiliyor. İnsanlar gelsin resim çeksin, piknik yapsın, doğam güzelliği görsünler ancak burayı kirletmesinler. Bizim buna itirazımız yok, gelirlerse biz misafir de ederiz. Biz bu bölge için öncü olduk, istiyoruz ki tüm bölgelere yayılsın” şeklinde konuştu. ÇAPAKÇUR GAZETESİ

 

Temizlik çalışmalarına katılan BİNÇEV-DER Başkanı Cuma Karaaslan (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Yöre halkının Az Tepesinde temizlik çalışmaları (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Yöre halkının Az Tepesinde temizlik çalışmaları (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Yöre halkının Az Tepesinde temizlik çalışmaları (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Yöre halkının Az Tepesinde temizlik çalışmaları (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Temizlik çalışmaları yapan, Az Tepesinde yaptıkları çalışmalarla Bingöl’e nefes aldıran yöre halkının bir kısmı. (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Az Tepesinden Bingöl – Haziran 2020 – (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)

Az Tepesinden Bingöl – Haziran 2020 – (FOTO: Mesut BUDRAÇ/ÇAPAKÇUR GAZETESİ)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.