Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

Bingöllü Öğretmen, Otizmli Çocuklar İçin Mücadele Veriyor

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, yıllarca Otizmli çocuklar için ile mücadele verdikten sonra aynı hastalıkla doğan çocuğu için mücadele veren Bingöllü Öğretmen Ender Önder Feroğlu’nu anlattı.

Bingöllü Öğretmen, Otizmli Çocuklar İçin Mücadele Veriyor
72
24 Kasım 2017 - 1:21

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan, yıllarca Otizmli çocuklar için ile mücadele verdikten sonra aynı hastalıkla doğan çocuğu için mücadele veren Bingöllü Öğretmen Ender Önder Feroğlu’nu anlattı.

Eğitim ve Toplum Gönüllüsü, Emekli Öğretmen Semiramis Karaaslan, İzmir’de görev yapan Bingöllü Öğretmen Ender Önder Feroğlu ve Oğlu Arda’nın hayatını anlattı. Karaaslan, Feroğlu’nun yıllarda Otizmli çocuklar için mücadele verdiğini, yıllar sonra doğacak çocuğunun da aynı hastalığa yakalandığını belirterek, şunları söyledi:

“Her Öğretmenler Günü geldiğimde hüzünlenirim. Geçmişe dair anılar bir bir gözlerimin önüne bir film şeridi gibi gelir. Yaşanmışlıklar, özlemler… Bu anlamlı günde bir emekli öğretmen olarak 24 Kasım da size örnek bir öğretmen profili ve bir başarı öyküsü sunmak istedim. Biz öğretmenler her zaman öğrencisine anne, baba ve öğretici olmuşuzdur. Fedakârca onları eğitmeye, topluma yararlı bir birey olarak kazandırmaya çalışmışızdır. Ama içimizden biri daha ağır bir yükün altına girmişti yıllar önce; Otizimli çocukları eğitmek için çalışmalar başlatmış, bu çalışmaları başlatırken bilememişti yıllar sonra doğacak çocuğunun da otistik olacağını…!!!Şu an İzmir de görev yapan Bingöllü öğretmen Ender Önder Feroğlu ve azimle yetiştirdiği oğlu Arda ve Arda gibi öğrencileri…”

“ARDA’NIN HAYALİNDE KONSERVATUAR VAR”

“Arda 1994 yılında İzmir’de ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldi. 18 aylık iken otizm tanısı aldı. 2 yaşından itibaren özel eğitime başladı. Küçük yaşlarda hiperaktivitesi bulunan Arda okuma ve yazmaya 3 yaşında başladı. İlk çocukluk döneminden itibaren iletişim için müzik ve resmi kullandı. 15 yaşında İzmir Çiğli Maltepe İlköğretim Okulu Kaynaştırma öğrencisi olarak mezun oldu. Şu anda Açık Öğretim Lisesinde okumakta ve hedefinde ise Konservatuar okumak var… İlgi alanları içinde bilgisayarın tüm programlarını kullanabilme, özellikle çizim, bilgisayarda resim yapma. Müzik alanında ise, müzik aletlerini kullanma, sesini en iyi şekilde kullanabilme, farklı aletleri müzik aleti gibi kullanabilme. Sözel iletişimi çok kullanmamasına rağmen bir kez dinlediği şarkı ve türküleri uzun süre sonra aynı makamda sonuna kadar söyleme. Resim alanında ise elini çok seri kullanarak karakalem başta olmak üzere tüm malzemelerle resim yapmaktadır. Arda 2013 ve 2016 yılında yapılan Türkiye Atletizm şampiyonasında 200 metrede Türkiye şampiyonu olmuştu.Akademik olarak akranlarına yetişmiş durumdadır. İl içinde ve dışında yer alan sosyal faaliyetlerin tamamına katılmaktadır. İzmir il genelinde yapılan resim ve müzik yarışmalarında 2 adet birincilik 3 adet ikincilik ödülü bulunmakta. Konuşmayı çok sevmediği halde İngilizceyi en iyi şekilde konuşmakta…2012 yılı Şubat ayında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Tevfik Rodos ile birlikte Tanju Okan şarkıları konserinde sahne aldı. 2013 Mayıs ayında Çiğli ilçesinde Devrim Altanay ve Cevdet Şanel’in katıldığı Cem Karaca şarkıları konserinde yer aldı. Ayrıca 29 Nisan 2015 de Karşıyaka Suat Taşer Sahnesinde 16 eseri seslendirdiği “Sessiz Çığlık” adlı konserini verdi. Kanada’da her yıl düzenlenen Anca World AutısmFestivali’i Ödül Adayı gösterilmişti. Kasım Antalya da yapılan Türkiye Atletizm Şampiyonasında 200 Metre ve Uzun Atlama da Türkiye Şampiyonu oldu.”

“FEDAKAR BABA, ÖĞRETMEN…”

“Babası Ender Feroğlu mesleği gereği uzun zamandır Özel Eğitim ve Otizm konusunda birçok çalışmada bulundu. Özellikle Otizm konusunda Dernek ve Federasyon yöneticiliği yaparak eğitim sağlık ve istihdam konusu başta olmak üzere aileleri bizden sonra çocuklarımız ne olacak sorusuna yanıt bulmak için Milli Eğitim olmak üzere birçok Bakanlığın konu ilgili proje ve faaliyetlerinde bulundu. Engelleri yıkmak için mücadelede saygı duyduğumuz fedakar anne ve babası yıllardır bıkmak nedir bilmeden ve hatta kalplerine takılan stendlerle Arda’nın yanında yer aldılar.Ben geleceğimiz olan çocuklarımızı eğiten tüm öğretmenlerimizin, öğretmen eşimin, 1948 yılında Bingöl’e atanan ve o yıldan bu yana Bingöl ile bağını koparmayan ve Bingöl’e 2 okul yaptıran anısı önünde saygıyla eğildiğim vefakâr efsane öğretmen rahmetli Hüseyin Hüsnü Tekışık ve özverili baba, öğretmen Ender Önder Feroğlu’nun bu anlamlı gününü kutluyor, en derin saygılarımı sunuyorum…”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.