Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

‘‘Bütçe Açıklaması, Ucuzcu Taktik’’

Eski Belediye Başkanı Yücel Barakazi,  Belediye Bütçesinin açıklanmasını, ‘‘Bu yerel siyasetçilerimizin başarısızlıklarını gizlemek için uyguladığı ucuzcu bir taktiktir.’’ Şeklinde değerlendirdi.

‘‘Bütçe Açıklaması, Ucuzcu Taktik’’
3.361
03 Haziran 2019 - 10:43

Eski Belediye Başkanı Yücel Barakazi,  Belediye Bütçesinin açıklanmasını, ‘‘Bu yerel siyasetçilerimizin başarısızlıklarını gizlemek için uyguladığı ucuzcu bir taktiktir.’’ Şeklinde değerlendirdi.

Eski Belediye Başkanı Yücel Barakazi, geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Erdal Arıkan tarafından açıklanan belediye bütçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Barakazi, kendi dönemimin son mesai günü aldığı resmi belgede kesinleşmemiş 128 milyon TL borç olduğunu söyledi. İller Bankasının altyapı ve su-kap çalışmalarına uyguladığı 9 milyon TL olan faiz miktarını eklendiğinde bu rakamın 137 milyon 800 bin TL olacağını belirten Barakazi, yaptığı hesapta Başkan Arıkan’ın açıkladığı borç miktarından 4 milyon 360 bin TL eksi bir fark oluştuğunu söyledi.

Yeni yönetimin belediyeyi iki aydır devraldığını hatırlatan eski Belediye Başkanı Yücel Barakazi, hiçbir yatırım yapmadan veya kredi çekmeden borç miktarında iki ayda oluşan 4 milyon 360 bin TL farkın, beş senelik görev süresi sonunda 130 milyon TL’ye varacağını söyledi. Barakazi, kendi dönemlerinde Türkiye’de piyasaya haftalık ödeme yapan tek belediye olduklarını belirterek, ‘‘Tüm esnafta bilir biz haftalık ödeme yapıyoruz. Ödemelerimiz 1 milyon ile duruma göre 2,5 milyon arasında değişirdi. Ocak’tan bu yana son üç ayda 31 milyon bir gelirimiz olmuş.  Biz burada olsaydık iki ayda ortalama 8 milyon lira para ödeyecektik.  Dolayısıyla borç şu anda onların açıkladığı 142 değil de, 136 olacaktı. Türkiye de haftalık ödeme yapan tek belediyeydik.’’ Dedi.

Bütçe veya borç açıklama ile ilgili AK Parti Genel merkezinin bir talimatı bulunmadığını söyleyen eski Başkan Barakazi; ‘‘Bu yerel siyasetçilerimizin başarısızlıklarını gizlemek için uyguladığı ucuzcu bir taktiktir.’’

Göreve geldiği gün, Serdar Atalay döneminden kalan 162 milyon TL borca razı gelerek görevi kabul ettiğini söyleyen Barakazi, bütçe ile ilgili açıklamalar ve enkaz devraldığına dair söylemlerde bulunulması için kendisine telkinlerde bulunulduğunu iddia etti. Barakazi, ‘‘Ben geldiğimde de dediler ki borç açıkla, enkaz devraldık de dediler. Bizatihi Genel Başkan Yardımcımız bana söyledi. O zaman Kalkınma Bakanıydı. Dedim ki asla yapmayacağım. İki dönem AK Parti Belediye’yi almış ben üçüncü dönemde geldim. Ben diyeceğim ki diğer belediyeler berbat etti. Kim yaptı; bu HDP değil, CHP değil, MHP değil bu benim partim, ben asla böyle bir şey demiyorum. Siz benim ağzımdan bir güne bir gün enkaz kelimesi duydunuz mu? Maaşlar içeride diye hepiniz biliyordunuz, şimdi maaşlar içeride var mı? 18 ikramiye içerdeydi şimdi var mı? İkinci ayında haciz gelmişti, şimdi var mı? Kentsel dönüşüm kamusallaştırma devalarında 10 milyon ödemeseydim. Belediyenin tüm şeyleri hacizli olacaktı. Ben AK Parti Belediyeciliğini nasıl getirip yerden yere vurayım. Hizmette süreklilik esastır demiyor muyuz? Üstelik bu hizmet partimizin hizmetinin sürekliliğidir. Borç açıklamayla ilgili genel merkezin uyguladığı bir şey yok, bu yerel siyasetçilerimizin başarısızlıklarını gizlemek için uyguladığı ucuzcu bir taktiktir bizden çıktıktan sonra.

AK Belediyecilik diye bir şeyimiz var. Biz iktidar partisi olarak belediyedeki başarılarımızın geleneğiyle bu seviyeye gelmişiz. Ben nasıl derim bir önceki dönem şöyleydi böyleydi. Ben şimdi soruyorum, bu arkadaşlar gelip sorsalardı durumumuz nedir? Durumumuzu onlarla da paylaşırdık. Gelmediler sormadılar. Ben hiç bilmeme rağmen 162 milyon borca razı olarak geldim.’’

‘‘Ziya Buyankara ve Hişyar Özsoy, belediye hakkında bilgi aldı ama AK Partiden soran olmadı.’’

31 Mart yerel seçimleri öncesinde MHP ve HDP adaylarının belediyenin mali yapısı ve diğer konularda kendisinden bilgi aldıklarını söyleyen Yücel Barakazi, AK Parti’den belediye ile ilgili kimsenin bilgi almak için kendisiyle görüşmediğini söyledi. Barakazi, ‘‘İşin kötüsü biz aynı partideniz, M. Ziya Buyankara geldi ilgilendi. Oturdu bir saatten fazla ben onları bilgilendirdim, bütçemiz ve borç durumumuz budur diye. Hişyar Bey geldi onu da bilgilendirdim. Bizimkiler ne ziyarette bulundular ne durum nedir dediler. Belki şu şekilde düşündüler; biz müdürler üzerinden bilgileri alırız, alıyoruz Bakan bey aracılığıyla ama öyle olsa bile nezaketen gelmeliydiler.’’ Şeklinde konuştu.

Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili TOKİ’ye devredileceği söylentilerine de değinen Başkan Barakazi, TOKİ’nin kendi projeleri dışında hiçbir projeyi gerçekleştirmeyeceğini söyledi. TOKİ ile belediye yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde TOKİ yetkililerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınacak krediyle projenin devam etmesi yönünde tavsiyede bulunduğunu söyledi. Özel bankaların kendilerine 200 milyon TL kredi vermeye hazır olduklarını belirten eski Başkan Barakazi, bakanlık kredilerindeki faiz oranlarının yüzde bir ile sıfır oranına çekilmesini bekledikleri söyledi.

Kentsel Dönüşüm Projesi ve finansman konusundaki süreci anlatan eski Başkan Yücel Barakazi, ‘‘Kentsel dönüşüm ile ilgili biz projemizi önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduk. Yaklaşık altı buçuk ay onay sürecini geçirdik. Projemiz orda onaylandıktan sonra Başbakanlığa sunduk. Bir buçuk ay kadar orda bekledi ve onaylandı. Ardından Cumhurbaşkanlığına gitti, iki hafta sonrada onaylandı. Bu arada biz Genel Başkan Yardımcımız, eski Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’la birlikte dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye gittik. Bu işin fizibilitesinin olup olmadığına dair görüştük. Hem kira yardımlarını almak hem buradaki kredi imkânlarını araştırmak, Çevre Şehircilikten alacağımız destekleri konuşmak hem de son kez Bakan beyle de bunu paylaşmak için. Bakan bey özellikle Kayseri’de böyle onlarca proje gerçekleştirmiş biriydi. O zaman Bakan Bey ve siyasilerimizle birlikte oturduğumuzda, Özhaseki bey bana birkaç tane soru sordu. Sorulara verdiğim cevaplardan sonra döndü dedi ki; Cevdet bey hiçbirinizin endişe etmesine gerek yok, siz işinize bakın Başkan Bey bu işi nasıl yapacağını biliyor. Sadece bir tavsiyede bulunu bana; kredi başvurunuz var, bu krediyi almada acele etme, çünkü biz sene başından itibaren belki Şubat’a kadar sarkacak olan bir dönemde yapacağız. Biz kentsel dönüşüme yönelik kredilerin faiz oranlarını ya yüzde bire ya sıfıra indireceğiz. O zamanda böylece belediye fazla zarar görmesin, kredi almada acele etme dedi. Siyasilerimizin de bulunduğu aynı toplantıda kira yardımlarıyla ilgili yazıyı yazdırdı Sayın Bakanımız, orda onayladı. 24 ayın bütçesini hemen ayırın dedi. Geri kalan kısımla ilgilide vatandaşlar evlerine girinceye kadar kira yardımına biz devam edeceğiz dedi. Şunu da belirteyim birden fazla oturan, bir tek kaydı olan daireler ile ilgili, diyelim ailede iki kişi varsa birine kira yardımını resmi olarak ödedik. Diğerine ise bu proje kapsamında bu hak sahiplerine ödeyeceğimizi vaat ettik.’’ Şeklinde konuştu.

‘‘Kentsel Dönüşüm Projesine 200 milyon TL kredi bulundu’’

Özel bankalarla gerçekleştirilen kredi görüşmelerinde değinen Başkan Barakazi, ‘‘Her halükarda bu projenin gerçekleşmesinin bir tek yolu var kredi alınacak. Krediyle ilgili Denizbank, İş Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası ile görüşmeler yaptık. Hepsinin bize söylediği şey 100 milyon, 150 milyon, 50 milyon vermeye biz anında hazırız. Hatta evrak getirdiler imzalamak üzere yalnız Bakanımız Özhaseki’nin tavsiyesiyle biz bekledik. Hatta Denizbank’ın yetkilileri dediler ki; eğer 50 milyondan daha fazla istiyorsanız bu durumda Rus ortaklarımızın da onayını almamız lazım. Bizde sorun olur mu diye sorduğumuzda isterseniz 200 milyonun onayını hemen alabiliriz demişlerdi.’’ İfadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm Projesinin TOKİ’ye devri durumunda hak sahipleriyle tekrar görüşülmesi gerektiğini söyleyen Barakazi, ‘‘TOKİ bu projeyi gerçekleştirmez, TOKİ kendi projelerini gerçekleştirir. Orda artık müzakereler sonucu anlaşmalarına bağlı. Ben olsam TOKİ’ye devredeceğimde bunun koşullarını konuşmak için bile hak sahiplerinin çağırır konuşurum. Özel koşulları varsa müzakerelere onları da yansıtırım. Arkadaşlar ne yapar ben onu bilmiyorum.’’ Dedi.

‘‘Belediye Binası kendi kendini amorti edecekti’’

Geçtiğimiz yıl ihalesi gerçekleştirilen Belediye Binası ile ilgili açıklamalarda bulunan Yücel Barakazi, ‘‘Serdar Bey döneminde o binaların arasına yapılması kararıyla ilgili olarak, şahsen başkan olarak ben bunu buradan çıkarayım demedim. O dönemde geldiğimizde kime sorduysak siz gazetecilerde dahil orda bir belediye binasının yapılmayacağına dair genel kanaat vardı. Orda da şu vardı bir mahsuplaşma kapsamında yanlış hatırlamıyorsam 24 milyon küsur meblağa ön görülmüştü. Daha sonra biz bunu iptal ettik. Dedik ki bu burada olmaz, iptal ettikten sonra yer arayışına girdik. 35 dönümü askeriyeden aldıktan sonra oraya yapmaya planladık. Biz bunu iptal ettiğimizde 2004’tü bunun ihalesini biz geçen sene yaptık. Geçen sene yaptığımız ihalede 24 değil de 36 küsura gitmiş. Bunun kamu zararı olmadığını herkes biliyor. Bizim yaptığımız bir kazanım var bununda kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Biz 20 bin lira karşılığında terminalin yerini TOKİ’den aldık. Kamu zararıysa, sağladığımız bu kamu faydası da konuşulsun. Soruyorum terminalin yeri satılsa bugün piyasada kaça gider.’’ Dedi.

‘‘Askeriyeye 20 milyon civarında iş yaptık. Orda konutlar vardı. Konutları diğer tarafta yaptık bitirdik. O alanın boşaltılması gerekiyordu onu da sağladık. Kalan işler ise kantin ve bir iki su deplasesinin yapılması lazım. Biz oraya 56 tane prefabrik konut yaptık. Baharda başlanacak diye konuşmuştuk. Askeri alanı 25 milyon civarında bir bedelle anlaştık. Fakat öyle görünüyor ki, kantini ve diğer eksiklikleri yaptığımızda belki 35-40 milyona kadar çıkabilir. Enflasyon farkından dolayı 25 milyona yapacağın işi bugünlerde 35-40 milyona yapabilirsin. Biz şöyle bir proje gerçekleştirecektik orda; alt katları ticari, araç trafiğine kapalı bir cadde yapacaktık. Üst katlarını da büro yapacaktık. Dört kat büro ve alttaki ticari alanlarla birlikte biz onu kaç yüz milyona satacaktık. Dolayısıyla o proje kendi içerinde kendini 3-4 kez amorti edecekti. Kaç yüz milyon kazanacağımız bir alandı. Projenin başlaması için kredi alacaktım. Ben o projeyi gerçekleştirdiğimde 10 tane belediye binasını zaten bedavaya getirecektim.’’

Son olarak kamuoyunda Belediyenin mali yapısı ile ilgili yaratılan olumsuz algı hakkında konuşan eski Başkan Yücel Barakazi, ‘‘Her yıl ilana yapılacak projeleri koyduğumuzda, arkadaşlarımız haklı olarak bana soruyorlardı. Para var mı? Ben hiçbir zaman para yoktur demedim. Enkaz diyorlar ya, ama ben bu işi sonuna kadar kovaladım almak için inanmasam kovalar mıydım? Tekrar aday olmak için ben çok çaba sarf ettim.’’ Dedi.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
AnonimHaziran 3, 2019 / 5:00 pmCevapla

Pari menfaati degil millet menfaatini düşünerek borcu aciklayacaksin yücel efendi. Aldığımdan daha kötü devrederim korkusuyla borç açıklamıyorsun. Bunu da bize marifetmiş gibi anlatıyorsun. Sayende Berbat bir beş yıl gecirdik. Ayrica sen makbuzsuz aldigin paraların hesabını ver. Belediye, sayende tarihinde görülmemiş bir yolsuzluk dönemi gecirdi yücel efendi. Bu memleketten uzak dur.

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.