DEAŞ ve HTŞ Operasyonu

 Bingöl TEM Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü; DEAŞ ve HTŞ silahlı terör örgütlerinin finans kaynaklarına yönelik 14 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 38 şüpheli gözaltına alındı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü operasyonda, Bingöl TEM Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü; DEAŞ ve HTŞ silahlı terör örgütlerinin finans kaynaklarının deşifresine/engellenmesine yönelik dokuz ay boyunca yapılan çalışmaların sonucunda Bingöl merkezli İstanbul, Ankara, Gaziantep, Adana, Antalya, İzmir, Konya, Kocaeli, Denizli, Hatay, Edirne, Mardin ve Kırıkkale olmak üzere toplam (14) ilde eşzamanlı operasyon gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen eşzamanlı operasyon kapsamında (1) Suriye vatandaşı ve (37) Türk vatandaşı olmak üzere toplamda (38) şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

VALİLİK OPERASYONUN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Operasyonun detayları ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, ‘‘DEAŞ (Irak ve Şam İslam Devleti) ve HTŞ (Heyet Tahrir el Şam) silahlı terör örgütlerinin finans kaynaklarının deşifresine/engellenmesine yönelik Bingöl TEM Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından koordineli bir şekilde  (9) ay süreyle yapılan çalışmalarda;

Çatışma bölgeleri olarak adlandırılan Suriye ülkesinde silahlı faaliyet gösteren DEAŞ ve HTŞ silahlı terör örgütü mensuplarına örgütsel faaliyetlerde/eylemlerde kullanılmak üzere banka hesapları üzerinden –sözde- infak, akika, fıtır, zekât adı altında fon toplayan, Hawala ve farklı yöntemlerle ile örgüt mensuplarına fon aktarımı yapan, incelenen banka hesaplarında aralarında hiçbir ticari izahı olmayan para ilişkileri bulunan, ülkemiz içerisinde yürüttükleri propaganda faaliyetleri ve illegal sınır geçiş organizeleri ile terör örgütlerine elemen temin eden, illegal yollarla ülkemize giriş yapan örgüt mensuplarına barınma/sığınma/saklanmaları için yer temin eden, örgüt mensuplarına tıbbı ilaç/erzak/kıyafet vb. şeklinde malzemeleri tedarik eden, örgüt içerisinde silahlı faaliyet yürüten ve sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütlerinin propagandasını yaptıkları tespit edilen (40) şüpheli hakkında “Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Kanuna Muhalefet ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlarından soruşturma yürütülmüştür.

SIRADAKİ HABER:  3 günde 600 kişi kan bağışında bulundu

Yürütülen soruşturma kapsamında 13.09.2019 günü (40) şüphelinin yakalanmasına yönelik olarak Bingöl merkezli İstanbul, Ankara, Gaziantep, Adana, Antalya, İzmir, Konya, Kocaeli, Denizli, Hatay, Edirne, Mardin ve Kırıkkale olmak üzere toplam (14) ilde eşzamanlı operasyon gerçekleştirilmiştir.

Gerçekleştirilen eşzamanlı operasyon kapsamında (1) Suriye vatandaşı ve (37) Türk vatandaşı olmak üzere toplamda (38) şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şüpheli şahısların ikametlerinde ve işyerlerinde yapılan arama işlemlerinde “(1) adet ruhsatsız barette marka tabanca, 2 adet ruhsatsız av tüfeği, dijital malzemeler, örgütsel dokümanlar/yayınlar ve terör örgütüne fon toplamak amacıyla silahlı örgüt mensubu tarafından kurulan illegal yapıya ait sözde sadaka kutuları” ele geçirilmiştir.’’ İfadelerine yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.