Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Deva Partisi’nden Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyareti

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Tarım, Enerji ve Ulaşım Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin ve beraberindeki heyet, Bingöl Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyaretinde bulundu.

Deva Partisi’nden Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyareti
55
24 Haziran 2022 - 20:35

Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmud Arda, Başkan Yardımcısı Ömer Şanlı ile Sekreter Ali Yıldırım tarafından karşılanan Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Tarım, Enerji ve Ulaşım Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, Deva Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar ve parti yönetimi gazeteciler cemiyetine nezaket ziyaretinde bulundu.

Basının karşılaştı sorunlara işaret eden Karlıtekin, gazetecilerin taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Basının özgür ve tarafsız bir şekilde desteklenmesi gerektiğini ifade eden Karlıtekin, çalışmalarında Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmud Arda ve yönetimine başarılar diledi.

TÜRKİYE’NİN YAPISAL SORUNLARI VAR

Bingöl’ün sorunlarına değinen Karlıtekin, Deva Partisi olarak 2050 yılı net ziro tabir edilen Paris İklim Anlaşmasıyla da imza altına alınan taahhütlerimiz var. Bizler Deva Partisi olarak dünyaya 2050 yılında net olarak karbon vermeme konusunda bizde yeminliyiz. Bunun alt varyantı olarak kömür santralleri, yani termik santraller var. Orada da yeni termik santraller açmayacağız. Yani biz söz sahibi olduğumuzda Karlıova İlçesinde termik santral açmayacağız, buna mani olacağız. Mevcut santralleri de çevre düzenlemelerine uygun olarak faal olduğu müddetçe faaliyetlerine izin vereceğiz. Muhtemelen 2030 ila 2035 arasında Türkiye’deki termik santrallerin büyük oranda ehilleştirmiş olacağız. Bundan boşalan yerleri de diğer kaynaklardan destekleyeceğiz. Tarım eylem planımız çok önemli. Tarımda başta sulama olmak üzere Türkiye’nin çok yapısal sorunları var.  Arazilerin küçük ölçekli olması ve işletilememesi gibi temel sorunlar var. Bu temel sorunlara çözüm önerilerimiz var. Ancak bu çözümler zaman alacak. İşte o zaman zarfında çiftçi boğulmasın diye suni teneffüs yaptıracağız. Bu ne demek, doğrudan hibeler, gübre desteği, akaryakıttan alınan ÖTV’nin alınmaması, çiftçinin mevcut borcunun 2 yıl ötelenmesi, faizsiz olarak uzun yıllara yayılması gibi desteklerle çiftçilerimize destek olacağız. Şunu da açıkçası hayal ediyorum; Türkiye ekonomisini işler hale getirdiğimizde, verimliliği arttırdığımızda, bu borçları da çiftçi lehine daha da çözüme kavuşturmuş olacağız. Belki borçlar azaltılacxak, belki hibeye doğru gidecek ancak ileride ki performansa dayalı bir şey. Bunun gibi tarımda hem yapısal hem de o yapısal tedbirler çiftçiye intikal edene kadar onları ayakta tutacak kısa dönemli destekler olacak. Bununda milli gelirin minimum yüzde 1’i kadar olacak. Çünkü tarım kanunun 21.maddesinde bu konulmuş. Şimdi buna uymuyorlar. Kanuna aykırı iş yapıyorlar. Burada da sulama meselelerini biliyoruz. Kanalların tıkandığını, verimli bir sulama yapılamadığını biliyoruz. Burada da behemehal ilk elden çözeceğiz. Sırf Bingöl’ün değil, Kanal İstanbul gibi saçma sapan masrafı millete rantı birilerinin cebine gidecek projelerin parasının üçte biriyle biz Türkiye’deki sulama sorunlarını makul bir zaman içerisinde çözeceğiz” dedi.

SORUNLARA KÖKLÜ ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ

Sosyal yardımların devam edileceğini kaydeden Karlıtekin, “Biz Deva Partisi olarak sosyal yardımlara devam edeceğiz. Ancak bu partizanlıkla değil. Aynı Aile hekimleri gibi ailelerin kayıtlı olacağı sosyal yardım uzmanlarımız olacak. O uzmanlar ailelerin gelirini tespit edecek ve asgari gelir desteği sağlamış olacağız. Keyfi veya partizanca bir tutum içerisinde olmayacağız. Bu devri bitireceğiz. Olayı kişiselleştirmeyeceğiz. Ulaşımla ilgili sıkıntılarında farkındayız. Ulaşamadığın yer güdük kalmaya mahkumdur. Sorunlara köklü çözüm üreteceğiz. Bunlarla ve memleketin birçok sorunları ile ilgili eylem planlarımız hazır vaziyettedir” diye konuştu.

Ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmud Arda, Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Tarım, Enerji ve Ulaşım Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin’e ve beraberindekilere teşekkür etti.

Deva Partisi’nden Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyareti 1

Haber Merkezi

Anlık gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Twitter

Facebook

Instagram


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.