Eski Dönem Sorunları Mağduriyet Yaşattı

Vali Konağı yakınlarında yapılan inşaatların durdurulması ile ilgili hak sahipleri ve müteahhitler belediye meclisinde mağduriyetlerini dile getirdi.

Vali Konağı yakınlarında yapılan inşaatlar ile ilgili Bakanlar Kurulu tarafından durdurulma kararı alındı. Bakanlar Kurulu kararı sonrası Belediye inşaatları durdurma kararı aldı. İnşaatları durdurulan müteahhitler belediye meclisine katıldı. Milliyetçi Hareket Partisi(MHP), grubu Bakanlar Kurulu kararının mağduriyet oluşturduğunu ve mağduriyetin giderilmesi için komisyon oluşturulmasını istedi. Halkların Demokratik Partisi(HDP), grubu ise aynı bölgede bazı inşaatların halen devam ettiğini, Bakanlar Kurulu kararının herkes için uygulanmasını istedi.

Müteahhitlerin malzeme alımı için bağlantılar yaptığı ve bazı dairelerin satıldığı ifade edilirken, inşaatların durdurulma kararı sonrası mağduriyet yaşandığı belirtildi.

Belediye Başkanı Erdal Arıkan, müteahhitler için yargı kapısının açık olduğunu, yargının almış aldığı bir karar sonrası Bakanlar Kurulunun inşaatların durdurulması kararını aldığını söyledi. Arıkan, Bakanlar Kurulunun almış aldığı kararın üstünde kendilerinin bir karar almalarının mümkün olmadığını söyledi. Belediye Başkanı Erdal Arıkan, zararın tanzimi noktasında kendilerinin olumsuz veya aksi bir yönde tutumlarının olmayacağını söyledi. Belediyenin almış olduğu bir kararmış gibi algı oluşturulmaya çalışıldığını ancak konunun Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü, Valilik gibi kurumları da ilgilendirdiğini söyledi. Arıkan, müteahhitlerin zararının karşılanması için yargı kararının olması gerektiğini vurguladı.

Süreç nasıl işledi;

Eski Belediye Başkanı Serdar Atalay, döneminde belediye meclisi ilgili alanın kentsel dönüşüm kapsamına alınması için karar verdi. Kararın bilgisi dışında alındığını söyleyen Serdar Atalay konuyu yargıya taşıdı. Yaşanan Yargı süreci ile birlikte Bakanlar Kurulu, Çapakçur Projesi kapsamının dışında ilgili alana yapı yapılması kararını aldı. Eski Belediye Başkanı Yücel Barakazi döneminde yargı süreci devam eden alanla ilgili, yargı kararı beklenmeden ‘meclis kararı’ dayanak gösterilerek yapı izni verildi. Yargı kararının yeni dönemde Belediye’ye iletilmesinin ardından devam eden inşaatlar durduruldu.

SIRADAKİ HABER:  Solhanlılar: “Çalışmalar Eşzamanlı Yapılsın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.