Esnaf sayısı arttı, çiftçi sayısı azaldı

İstatistiklere göre Bingöl son 1 yılda Türkiye’de esnaf sayısının en hızlı arttığı, çiftçi sayısının ise en hızlı azaldığı illerden biri oldu.

Esnaf sayısı arttı, çiftçi sayısı azaldı

İstatistiklere göre Bingöl son 1 yılda Türkiye’de esnaf sayısının en hızlı arttığı, çiftçi sayısının ise en hızlı azaldığı illerden biri oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) mart 2020 verilerinin değerlendirildiği TEPAV istihdam izleme bülteninin 94’üncü sayısında, Türkiye’de kovid-19 küresel salgınının görülmeye başladığı mart 2020’de mart 2019’a göre 4/a sigortalı çalışan sayısı 344 bin artarken, mevsimsellikten arındırılmış değerlere göre Şubat 2019’a göre 14 binlik düşüş yaşandı. Mart 2019-mart 2020 dönemlerine bakıldığında bir önceki aya göre 4/a sigortalı çalışan istihdamında uzun süreden sonra düşüş olduğu görüldü.

1 YILDA ESNAF SAYISI 59 BİN ARTTI

Türkiye genelinde esnaf sayısı mart 2019’a göre 59 bin (yüzde 2,8) artarak 2 milyon 180 bin oldu. Şubat 2020’ye göre esnaf sayısı 18 bin arttı. Son bir yılda esnaf sayısı en fazla İstanbul’da arttı. İstanbul’u; Antalya, Ankara, Gaziantep, Bursa ve Konya takip etti. Oransal olarak bakıldığında esnaf sayısı en hızlı (yüzde 11,4) Kilis’te arttı. Kilis’i; Ağrı, Gümüşhane, Bingöl, Iğdır ve Gaziantep takip etti.

1 YILDA KAYITLI ÇİFTÇİ SAYISI 86 BİN AZALDI

Mart 2020’de çiftçi sayısında Türkiye genelinde mart 2019’a göre 86 bin (yüzde 12,8) azalış, şubat 2020’ye göre 339 azalış gerçekleşti. 1 yılda çiftçi sayısı tüm illerde azaldı. Çiftçi sayısı en fazla azalan il Manisa oldu. Manisa’yı; Antalya, Samsun, Mersin ve Konya takip etti. Oransal olarak en hızlı azalış yüzde 25,8 ile Bitlis’te gerçekleşti. Bitlis’i; Bartın, Rize, Batman ve Bingöl takip etti. İHA

YORUM ALANI

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
bingölHaziran 1, 2020 / 1:25 pmCevapla

Bingöl esnaf ve sanatkarlar odalar birliği sicil müdürlüğünde çalışıyorum
Bingöl de esnaf sayısında bu kadar artış olmadı bunlar zaten var olan kayıt dışı esnafımız. Bu kayıt dışı esnaflar bankalardan çekilen kredilerden yararlanmak için kayıt yaptığından bu şekilde bir artış görünmüş durumda ve hala kayıt dışı olan onlarca esnafımız mevcut.