‘Fırat’ın Doğusunda Amaç Sınır Güvenliği’

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Cevdet Yılmaz: Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda amacı; terör unsurlarını temizlemek, sınır güvenliğini sağlamak, mültecilerin yurtlarına dönüşünü sağlayacak bir güvenli bölge oluşturmak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’daki 29. İstişare toplantısında Suriye’de Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi planlanan operasyonla ilgili net mesajlar vermişti.

Cumhur Başkanı Erdoğan, hazırlıklar tamam dediği Suriye operasyonu ile ilgili, ‘‘Biz de kendi göbeğimiz kendimiz kesmeye kararlıyız. Fırat’ın doğusu ile ilgili her türlü kazlarımızı yaptık. Yeter kadar da sabırlı davrandık. Hava devriyesi, kara devriyesi hikâye olduğunu görüyoruz. Siz PKK/YPG’yi terör örgütü olarak tanıyor musunuz, tanımıyor musunuz bunu açıklayın. Sözün bittiği yerdeyiz. Bizi oyalayanlara diyoruz k artık söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreç başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır.’’ İfadelerini kullanmıştı.

Cumhur Başkanı Erdoğan’ın operasyon açıklamasının ardından hükümette yer alan farklı isimlerde açıklamalarda bulunmuştu. Son olarak AK Parti Dış İlişkilerden Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, twitter ’da yaptığı paylaşımla operasyonun amacını değerlendirdi. Yılmaz, ‘‘Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda amacı: terör unsurlarını temizlemek, sınır güvenliğini sağlamak, mültecilerin yurtlarına dönüşünü sağlayacak bir güvenli bölge oluşturmak. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Arap, Kürt veya Türkmen kardeşlerimizle bir sorunumuz yok.’’

SIRADAKİ HABER:  Bingöl’de ihracat 43 bin dolar, ithalat 2 bin dolar oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.