Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

FORMATLAYAMAM

Şüheda Kızılboğa: FORMATLAYAMAM

FORMATLAYAMAM
Şüheda Kızılboğa
Şüheda Kızılboğa( [email protected] )
Çapakçur Gazetesi Yazarı Şüheda Kızılboğa
4.307
01 Ekim 2018 - 18:40

FORMATLAYAMAM

Dedim ki : Başlangıçlar sisli kıtalardır.

Dedi ki : Kır oraya dümeni!

Kalbimi durduran kitaplardan bahsedeceğim. Sadece mutlu edenler değil yarıda bıraktıklarım ve bir türlü başlayamadıklarımdan.

İlk okuduğum ve beni en çok zorlayan kitap; hece kitabı olmuştu. Hiç sevmezdim oda beni sevmezdi zaten, kök söktürdü okumayı öğrenene kadar. Kendisini unutamıyorum fazla edebiyat yüklüydü. Kelimeleri önce parçalar sonra birleştirirdi. Ne anlatmaya çalışırdı anlamazdım yaşım küçüktü edebiyatta bilmezdim. Her yaşın kendine göre bir ağırlığı vardır. Büyüdüm artık edebiyatta seviyorum felsefede sosyolojide…

Kendime hece kitabından bir pay çıkardım: Her bölündüğünde daha çok birleşirmiş insan kendisiyle…

İlkokul 4, tam bir dram. Yaz tatilinde Jules Verne’nin 80 Günde Devri Alem kitabının özetini çıkaracaktım. Bu öğretmenlerin derdi neydi acaba? Tatilde ödev mi verilirdi. Neymiş unutmayalım. Biz zaten okul hayatını bir nebze olsun unutmak için tatil yapmıyor muyuz? Yaz tatili büyük vicdan oluşturuyordu bende. Tatil ve ödev arasındaki o bunalım seansları hayatımın özetiydi, ne gerek vardı bir daha özet çıkarmaya.

Emir kipi sevmem! Yap denilince yapamam. Kusura bakın, ilkokul 4. sınıf öğretmenim, dayatmalar hayat kurtarmaz! Oku dediniz, okuyamadım. Gönlüme girmeden beynime girmeye çalıştığınız için sekteye uğradınız. Başka kitaplar okumaya çalıştım ama bi türlü Jules Verne’ye yönelemedim. Ben kitaba kitap bana bakamıyordu hatta bazı zamanlar kitabın olduğu dolabın önünden geçemiyordum. Suçluluk ve ihanet pskolojisi işte. Hatırladıkça kötü hissederim. Peki sonuç?

Sözlüden kaldım..

Lise 2, aynı trajedi. Gogol’un Ölü Canlar kitabının özeti istenildi. 2 hafta boyunca ilk sayfayı okumaktan öteye geçemedim. Kitap sevmediğimden değil, sevdiğim şeylerin dayatılması İsrail tankına patates atmaktan daha zor gelir. Zoru başaramadım, bir kahraman edindim ve kitabı okumadan tam puan aldım.

İşte kalbimi sarsan iki kitaptan bahsettim. Asla okuyamayacağım ve gördüğüm zaman utanacağım iki kitap hayatıma böyle yerleşti…

Yanlış yada doğru mu bilemem, bunu hiç düşünmedim kimse de düşünmesin…

Birde diğerleri var..

Diğerleri..

Hüznümün risalesi, çarpıntılarımın sebebi,  Oksijen değil Azot döngüm olan kitaplarım.

Malcolm X der ki: “İnsanlar tek kitabın bile bir insanın hayatını değiştirmeye yeteceğini anlamıyorlar.” Malcolm’un hayatı kitaplarla, benim hayatım da onun hayatını anlatan AlexHaley’in yazmış olduğu Malcolm X kitabıyla değişti. Özgürlüğü asla ateşi sönmeyecek bir meşale gibi yaktı. Bir slogan atmayı, yumruk yükseltmeyi, bir yarayı sarmayı, sokaklara sahip çıkmayı, bir dogmaya meydan okumayı ve kendi kalbimi çalmayı ondan öğrendim. Malcolm, Hz.Muhammed(sav)’ den sonra ikinci öğretmenimdir.

İlk kitabım bir X sayesinde İkinci kitabım ise Babam Meriç sayesinde değişti. Yani Cemil Meriç.

Okuduğumuz kitaplar bizi sarsmıyorsa ve bizi değiştirmiyor ve yönlendirmiyorsa ne için okuyoruz? Babam Meriç’in Bu Ülke’si zihnime bir meteor düşürdü adeta. “Kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak, her namuslu yazarın vicdan borcu.”

Ne için okumam ve nasıl okumam gerektiğini onun sayesinde öğrendim. Güya mürekkep yalamış aydın amcalar gibi değildi. Cemil Meriç yaşamıyla ve düşünceleriyle bizden biri. Onu tanımalı ve öğrenmeli bu ülkenin çocukları, yoksa anlamazlar asıl Bu Ülke’yi.

Fikir dünyam babamdan sorulur ve hayalim BABAM gibi olmaktır.

Babam sayesinde evlatlarını tanıdım.

Saygı ve özlemle…

ŞÜHEDA KIZILBOĞA


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.