Gizem Turğut Özkaynak Yazdı:Eksik dişler için en uygun tedavi nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı kaybedilen dişler hastalarda yaşam kalitesini etkilemektedir. Yemek yemek zorlaşır hatta bazen mümkün olmaz. Yüz görünümünde ilgili bölgede çökme yaşanırken zamanla dişsiz bölgede meydana gelen kemik kaybı da artar. Konuşma fonksiyonu negatif yönde etkilenirken gülüşümüzü de saklamak zorunda kalabiliriz.

Günümüzde kaybedilen dişlerin tekrar oluşması mümkün değildir. Ancak yerlerine uzmanlar tarafından çeşitli protezler yapılabilmektedir. Bu protezler hastanın ihtiyacına, ilgili bölgenin yapısına; hastanın ekonomik ve sosyal durumuna göre değişmektedir. En uygun tedavi seçeneği her hastada değişmektedir. Seçenekler arasında kron köprüler, implant ve hareketli protezler bulunmaktadır. Doğal dişleri diğer seçeneklere göre daha iyi taklit edip; aynı zamanda kemik yapısını da koruduğu için implant uygulaması ilk akla gelen işlem olmalıdır. Ancak kemik ve çevre dokuların yapısı uygun olmadığında diğer seçenekler düşünülmelidir.  İmplantın uygun olmadığı durumlarda diş boşluğunun iki yanında; yeterli mesafede sağlam dişler mevcutsa bu dişlerin üzeri kaplanıp destek alınarak boş bölge doldurulabilir. Bu şekilde sabit protezlerin uygun olmadığı durumlarda ise dişetinden ve kalan dişlerden destek alınarak hazırlanan; takıp çıkartılabilen protezler düşünülebilir. Bu seçeneklerin de kendi arasında farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Her insan tüm yapıları ve yaşam şekliyle birbirinden farklıdır. Bu nedenle en doğru kararı diş hekiminiz sizi muayene ederek ve beklentilerinizi de göze alarak size sunacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.

SIRADAKİ HABER:  Mescid-i Aksa'da ilk cuma namazı kılındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.