Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Hasan BERDİBEK YAZDI : Bir de Kütüphanemiz Olsa

Hasan BERDİBEK YAZDI : Bir de Kütüphanemiz Olsa

Hasan BERDİBEK YAZDI : Bir de Kütüphanemiz Olsa
hasan berdibek
hasan berdibek( [email protected] )
Yazar Hasan Berdibek
5.211
24 Mart 2019 - 15:58

Klişeyi herkes hatırlar. Vizontele Tuuba filminde rahmetli Tarık Akan şehre kütüphane müdürü olarak gönderilir. Şehir eşrafıyla tanışırken ‘Ben yeni kütüphane müdürüyüm’ der. Eşraftan biri ‘Vay ne şeref vay ne şeref bir de kütüphanemiz olsa’ diye bir cevap verir. Dönemin idarecileri kütüphanesi olmayan şehre kütüphane müdürü yollamıştır. İzleyip kahkaha atmışızdır birçoğumuz. Fakat yıllardır kendi şehrimizin de bir şehir kütüphanesi yok, kütüphane müdürü var. Ama komik gelmiyor. Gerçi biz belediye binası olmadan üçüncü belediye başkanını da göreceğiz kütüphane ne ki… Kütüphane herşey aslında. Kültür Merkezi içerisinde kütüphane var dediğinizi duyar gibiyim. Ee Dörtyol’da, Karşıyaka’da belediye de var…

Kütüphane binası bir semboldür. Bilgiye ait bir mekandır. Bingöl Üniversitesi bünyesinde geçtiğimiz günlerde açılan kütüphane gibi bir şehir kütüphanemiz olsa fena mı olurdu?

Bugün 55. Kütüphaneler Haftası’na girdiğimiz için tekrar gündeme getirmek istedim. Bu şehirde bir ‘Şehir Kütüphanesi’ yapılması gerekiyor. Her kesimin rahatlıkla bilgiye ulaşabileceği bir kütüphane. Eskiden vardı. Depremden sonra yıkıldı. Yerinde bir cami yapıldı. Kim ne derse desin orada camiden çok kütüphaneye ihtiyaç vardı. Bu şehirde iddia bayileri, tekel bayiler, kahveler, kafeler, oyun mekanları varsa şehir kütüphanesi olmaması hepimizin ayıbıdır. Seçim ağzı adayların vaatlerine, söylemlerine baktığımızda kimse kütüphaneden bahsetmiyor. Şehrin problemleri ya da eksiklikleri arasında görülmüyor. Bu şehrin en önemli problemi okumamaktır. Kendimi asla hariç tutmadan belirtmek istiyorum ki okumuyoruz. Ama çocuklara okuma alışkanlığı kazandırabiliriz. Çocukları nasıl cezbedecekse o şekilde bir şehir kütüphanesi yapılmalıdır. Hatta biraz daha ileri gidip bir Çocuk Kütüphanesi istersek ayıp olmaz sanırım. Evet bu şehre bir tane de çocuk kütüphanesi yapılmalıdır. Biz ilkokuldayken öğretmenlerimiz bizi şehir kütüphanesine yollardı. Gider oralarda kitap arar bulur gereken bilgiyi öğrenir ve öğrendiğimizi öğretmenlerimize anlatırdık. Şimdi bilgiye ulaşmak daha kolay ama bilgiye talep yok. Bilgiyi cazibeli hale getirmek için de şehir kütüphanesi olmak zorunda. İnternette her bilgiye ulaşılabilir ama bir bilgiye ulaşmak için maruz kalınan bilgi kirliliği, kopukluk zaman kaybı yaratıyor. Üstelik ulaştığınız bilginin doğruluğunu ispatlamak ise çoğu zaman mümkün olmuyor.

Ülkenin okuryazar oranı artmasına rağmen kitap okuma oranında hala dünyadaki geri kalmış ülkelerdeniz. Ülke olarak okuma oranında dünyada 83’üncü sıradayız. Bingöl Türkiye içerisinde yine son sıralarda. Cehaletle savaşta en büyük silah olan kitaplara gereken alakayı göstermiyoruz. Dünyaya baktığımızda en çok okuyan ülke Hindistan. Sonrasında Çin geliyor. Baktığımızda bunun meyvelerini topladıklarını da söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük şirketlerinin hemen hepsinde üst düzey yöneticiler Hintlilerden oluşuyor. Yine Çin’in gelişimi gözlerimizin önünde. Evet, biraz geç kalmış olabiliriz. Ama en azından çocuklarımız için bir şeylerin temelini atabiliriz.

Hepinizin Kütüphaneler Haftasını kutlar, bol kitaplı okumalı günler dilerim…


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
AnonimAralık 16, 2019 / 12:31 pmCevapla

“Şehrin en güzel yeri kütüphane olmalı” diyen siyasetçileri anlamayıp seçmediğimiz müddetçe zor bu işler Hasan bey.

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.