Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

“Herkes şikâyetçi, En fazla da AK Partililer şikâyetçi”

CHP Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazencir: “Bingöl’de 400’ün üzerinde esnaf, terk ve iflas dilekçesi vermiş durumda. Esnaf, memur, vatandaşların neredeyse tamamı borçlu hale geldiler. Herkes şikâyetçi En fazla da AK Partililer şikâyetçi.”

“Herkes şikâyetçi, En fazla da AK Partililer şikâyetçi”
1.359
16 Ocak 2020 - 16:48

CHP Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazencir: “Bingöl’de 400’ün üzerinde esnaf, terk ve iflas dilekçesi vermiş durumda. Esnaf, memur, vatandaşların neredeyse tamamı borçlu hale geldiler. Herkes şikâyetçi En fazla da AK Partililer şikâyetçi.”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bingöl İl Teşkilatı kongreye gidiyor. Kongre öncesi CHP İl Başkanı Ahmet Bazencir ile yaptığımız söyleşide CHP’nin Bingöl siyasetindeki kırılma noktaları, Bingöl siyasetindeki son durum, Bingöl ekonomisi ve gördüğü yanlışlar üzerine konuştuk.

İki dönemdir il başkanlığı yapan Bazencir, her dönem sandıkta rakibi olduğunu ve bunun da bir CHP geleneği olduğunu söyledi. 1 Şubat’ta yapılacak kongrede rakibine başarılar dileyen Bazencir, yaklaşık 30 yılık siyasi kariyerinde Bingöl siyasetinde yaşananlar ve güncel konular üzerine konuştuk.

“SEÇMENİMİZ 80’Lİ VE 90’LI YILLARDA GÖÇ ETTİ”

90’lı yıllara kadar CHP’nin Bingöl’de milletvekili çıkardığını hatırlatan Bazencir, ‘‘CHP’de 90’lı yılların başına kadar bu ilden milletvekili çıkıyordu. O yıllarda kırılmalar yaşandı. Seçmenimizin çoğu kuzey ilçelerinde, il merkezinde göç ederek İstanbul, İzmir, Mersin, Adana gibi illere gitti. Dolayısıyla yüzde 80-90’lık kesim göç etti. Kırılma burada yaşandı. 2007’de de muazzam çalışmamız oldu ancak az bir oyla kaybettik. Kırılma buralardan geldi, hala da yaşıyoruz. Bu sorunu diğer illerde de yaşadık. 20 yıldır belediye başkanı da çıkaramadık diğer illerde. 2019’un sonunda, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve diğer aldığımız belediyeler ile kırılmalar aşılıyor. 19 büyükşehirde CHP yine kazandı. İstanbul’da ikinci seçimde 800 bin civarı oy aldık. Seçmen de bir yerde gidişatın, ekonominin farkına vardı ve boğazına tak ettiğini anladı. Oy veren insanlar içerisinde diğer partililer de oldu.’’

“400’ÜN ÜZERİNDE ESNAF İFLASINI VERDİ”

Ekonomik gelişmelerin siyasete etki ettiğini söyleyen Bazencir, şu en çok AK Partililer şikâyetçi diyerek Bingöl’de 400’ün üzerinde esnafın bulunduğu meslek odalarında terk ve iflaslarını verdiğini söyledi.

“Bingöl’de 400’ün üzerinde esnaf, terk ve iflas dilekçesi vermiş durumda. Esnaf kalmadı. Burada hepimiz yaşıyoruz, eskiden mahallelerimizin hemen hemen her yerinde esnaflarımız vardı. Vatandaşlar, veresiye dahi olsa rahatlıkla alışveriş yapabilirlerdi. Ancak küçük esnaf kalmadı. Vatandaş ve memurlar da sıkıntı yaşıyor. İnsanlar kendi paralarıyla nakit olarak alışveriş yapabiliyorlardı. Bugün neredeyse herkesin birden fazla kartı var. Ondan alıp diğerini kapatma noktasına geldiler. Bir noktadan sonra borç batağının içerisinde olduğunu görüyorlar. Esnaf, memur, vatandaşların neredeyse tamamı borçlu hale geldiler. Bingöl’de eskiden insanlarımız çalışırdı. İnşaat sektörü de kalmadı artık. İnsanlar yazın çalışınca, kışlık masraflarını çıkarırlardı. Çocuk okutmakta sıkıntı yaşamazlardı. Şimdi herkes şikâyetçi En fazla da AK Partililer şikâyetçi. Diğer partililer, oy veren vermeyen tüm vatandaşlar neredeyse şikâyetçi. Eskiden kahvehanelerimiz doluydu, şimdi kimsenin cebinde nakit para olmadığı için kahvehaneler bile boş durumda.”

“İHALELER YILLARDIR AYNI FİRMALARA VERİLİYOR YANİ RANT ÜZERİNDEN YÜRÜYOR”

Bingöl’de yapılan ihalelerin rant üzerinden döndüğünü söyleyen Bazencir, yapılan ihalelerin yıllardır aynı firmalara verildiğini söyledi. Bazencir, “İhaleler rant üzerinden yürüyor. Yolları barajları belirli insanlar, firmalar yapıyor. Devlet parasıyla yapılan işler bunlar. Sancak – Bingöl yolunu gündeme getirmiştik. Bu gibi ihalelerde bu paraların bir kısmı kendi aralarında paylaşılıyor. Yol, hastane yaptık diyorlar. Hastanemiz 8 yılda zor bela bitirildi. Şimdi de doktor bulamıyoruz. Türkiye’de Karadeniz’de iklim şartları zor, tüneller açılarak zor şekilde yapıldı. Biz 17 yıldır Diyarbakır Bingöl yolunu bitiremedik. Erzurum, Muş yolları, Elazığ yolları hala aynı… Firmalar da hala aynı. Tümü aynı firma… Nüfus oranına göre en fazla müteahhittin olduğu il Bingöl’dür. İstanbul’da bile bu oran yok. İhale bile yapmıyorlar ki Bingöl’deki iş adamları girip işi bitirsin. Diğerlerinin de hakkı var ancak Bingöl’de yapamayacak iş adamı yok mu? Sancak yolunu adam 100 milyona yapacağını söylemişti, kabul etmediler. Orada demek ki büyük bir kazanç var. Orada 300 milyon para söz konusu. Madem kazanıyorlar neden bu duruma gelindi?” dedi.

“HATA YAPARSANIZ HALK CEVABINI VERİR”

“Bizim insanımız, birisine haksızlık yapıldığı zaman mutlaka cevabını verir” diyen Bazencir, yenilenen İstanbul seçimlerinde 83 yaşında açık kalp ameliyatı olan bir vatandaşın İmamoğlu’na destek için Bingöl’den İstanbul’a gittiğini söyledi.

Bazencir, “Buradan, CHP olarak İstanbul seçimlerinde, oradan buraya gelen, yazlık – kışlık yapan vatandaşlarımız var. Buradan, orada ikamet eden 475 vatandaşı 10 otobüs ve minibüslerle götürdük. Kendi şahsi arabasıyla, uçaklarla dahi gidenler oldu. Bu insanlar, bu sıkıntılardan dolayı oy vermek için oraya gitti. Bizim insanımız, birisine haksızlık yapıldığı zaman mutlaka cevabını verir. Haksızlık karşısında halk döner, o kişiye cevabını verir. Diğer partilere oy veren insanlar dahi, Ekrem İmamoğlu’na destek vermek için ikinci seçimde gittiler. 83 yaşındaki kalp hastası bir vatandaşı ben arabaya bindirdim. Açık kalp ameliyatı olduğunu öğrenince onu sağlığı açısından problem teşkil edeceği için araçtan indirmek, evine göndermek istedim. ‘Gerekirse biz seçimi kaybederiz ama sana bir şey olmasın’ dedim. Ekrem İmamoğlu’nun büyük bir oy alacağını ve seçimi kazanacağını, ben o amcanın bana verdiği cevapla anladım. Bana ‘ben oraya giderken dua et, arabada bir kriz daha geçirip ölmeyeyim. Oyumu kullandıktan sonra öleyim” dedi.

“TEK ADAY OLARAK SEÇİMLERE GİRMEDİK BU CHP’NİN GELENEĞİ”

‘‘Daha önceki seçimlerde de rakipler oldu. Tek aday olarak hiç seçime gitmedik. Bu CHP’nin geleneğidir, demokrasi söz konusudur. Rakibime de başarılar dilerim. 1 Şubat 2020 tarihinde kongreye gideceğiz. Orada başkanımızı seçeceğiz. Seviyeli olarak, bu bir yarıştır. Herkese başarılar dilerim. Delegelerimiz ile uzun süreler çalıştık. Köylerimizi gezdik, ilçelerimizde kongrelerimizi gerçekleştirdik. İyi bir çalışma yaparak partimizi iyi bir noktaya getirdiğimi düşünüyorum. Buna da inanıyorum. Daha önceki seçimlerde de rakipler oldu. Tek aday olarak hiç seçime gitmedik. Bu CHP’nin geleneğidir, demokrasi söz konusudur. Rakibime de başarılar dilerim. 1 Şubat 2020 tarihinde kongreye gideceğiz. Orada başkanımızı seçeceğiz. Seviyeli olarak, bu bir yarıştır. Herkese başarılar dilerim. Delegelerimiz ile uzun süreler çalıştık. Köylerimizi gezdik, ilçelerimizde kongrelerimizi gerçekleştirdik. İyi bir çalışma yaparak partimizi iyi bir noktaya getirdiğimi düşünüyorum. Buna da inanıyorum.’’ (Haber: Mesut Budraç – Ahmet Boydaş)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
AnonimOcak 18, 2020 / 6:29 pmCevapla

Senin de Ak Partili Belediye döneminde hemde ZABITA AMİRİ iken yolun ortasını kapatıp kahve açtığını, işgal ettiğini unutmadık.

Ak Partili partili değilim aksine hiç bir partiyi sevmem. Hepsi birbirinin aynısı bunun onlardan farklı yok demek için yazdım.

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.