”Facebook” İmar Affı İçin Son Gün 31 Ekim -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

İmar Affı İçin Son Gün 31 Ekim

Bingöl’de İmar Barışı yasası toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1’nci hukuk müşaviri Ahmet Küçükler, “Şu an Türkiye’de, yapıda 26 milyon bağımsız bölüm olduğunu düşünüyoruz, tespitlerimiz bu yönde. Bunların 13 milyona yakını şu an ruhsatsız veya ruhsata aykırı durumda. Şu an yapılan uygulama belki, Cumhuriyet Tarihinden itibaren yapılmış en kapsamlı bir çalışmadır” dedi.

İmar Affı İçin Son Gün 31 Ekim
20 Haziran 2018 - 18:25 'de eklendi. 723 Bingöl Çapakçur Gazetesi

Bingöl’de İmar Barışı yasası toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1’nci hukuk müşaviri Ahmet Küçükler, “Şu an Türkiye’de, yapıda 26 milyon bağımsız bölüm olduğunu düşünüyoruz, tespitlerimiz bu yönde. Bunların 13 milyona yakını şu an ruhsatsız veya ruhsata aykırı durumda. Şu an yapılan uygulama belki, Cumhuriyet Tarihinden itibaren yapılmış en kapsamlı bir çalışmadır” dedi.

TBMM’de 11 Mayıs tarihinde kabul edilen 7143 sayılı kanunla imar barışı yasasına ilişkin, Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Cevdet Yılmaz, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1’nci Hukuk Müşaviri Ahmet Küçükler, İl Müdürü Abdulkadir Arslanboğa, kurum amirleri ile muhtarlar katıldı.

KÜÇÜKLER: “31 ARALIK 2017’DEN ÖNCEKİ YAPILARI KAPSIYOR”

İl Çevre ve şehircilik Müdürlüğü’nün konferans salonunda düzenlenen program, Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İl Müdürü Abdulkadir Arslanboğa’nın selamlama konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Bakanlık 1’nci hukuk müşaviri Ahmet Küçükler, şunları söyledi:

“Bu yasa, Türkiye’nin bir sıkıntısını ortaya koyuyor. Özellikle de yerel yöneticilerin bu konudaki sıkıntısı biliyorum. Daha önce 2 dönem Erzurum Belediye Başkanlığı yaptım. Yerelde belediyelerimizin çektiği problemleri sıkıntıları biliyoruz. Vatandaş binasını yapmış, ilerde evlendireceği çocuğu için evinin çatı katına bir ev daha yapmış. Ancak daha sonra belediye bunu yıkmak zorunda. Yıkması bir sıkıntı, yıkılmadığı zaman bu defa yasalara aykırı olması açısından başka bir sıkıntı. Ciddi bir mağduriyet vardı Türkiye’de. Şu an Türkiye’de, yapıda 26 milyon bağımsız bölüm olduğunu düşünüyoruz, tespitlerimiz bu yönde. Bunların 13 milyona yakını şu an ruhsatsız veya ruhsata aykırı durumda. Şu an yapılan uygulama belki, Cumhuriyet Tarihinden itibaren yapılmış en kapsamlı bir çalışmadır. İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehir ve metropollerde yüzde 80’lere varan aykırılıklar söz konusu. Dolayısıyla bu yasanın bir rahatlık getireceğini ümit ediyoruz. Bu yasa, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan bütün yapıları kapsıyor. Ruhsatı olmayan veya ruhsata aykırı olarak yapılan bütün yapıları kapsıyor.”

Küçükler, İmar Barışı Yasasından faydalanmak isteyenlerin, e-devlet üzeriden 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapmaları gerektiği hatırlattı.

Programa katılan AK Parti Genel başkan Yardımcısı ve Milletvekili Cevdet Yılmaz İse, “bu düzenleme bir seferlik, belirli bir tarihi var. Bu tarihi kaçırmayalım. Muhtarlarımıza büyük iş düşüyor, halka hem sağlıklı bilgi vermesini hem de sağlıklı bir şekilde başvurunun sonuç almasını sağlamada muhtarlarımızın büyük bir rolü olacaktır. Gerek şehirde, gerekse kırsalda bu tür yapıların sorunlarını çözmek açısından büyük bir fırsat. Bunu mutlaka değerlendirelim” şeklinde konuştu.

Program, daha sonra hukuk müşaviri Ahmet Küçükler’in muhtarların İmar Barışına ilişkin sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.


Bir önceki haberimiz: Çotla Bal Havzasının Oluşturulması Projesi Başladı - Bingöl Haber


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER