Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

“İnanç Özgürlüğünde Geriye Gittiğimiz Herkes Fark Etmiştir”

HDP İnanç Komisyonu Başkanı Nimetullah Erdoğmuş, “Siyasete, ekonomiye baktığımızda her alanda bir geriye gidiş söz konusudur. İnanç özgürlüğü başlığı altında baktığımızda dahi ne kadar geriye gittiğimizi hemen hemen herkes fark etmiştir” dedi.

“İnanç Özgürlüğünde Geriye Gittiğimiz Herkes Fark Etmiştir”
918
10 Şubat 2020 - 15:40

HDP İnanç Komisyonu Başkanı Nimetullah Erdoğmuş, “Siyasete, ekonomiye baktığımızda her alanda bir geriye gidiş söz konusudur. İnanç özgürlüğü başlığı altında baktığımızda dahi ne kadar geriye gittiğimizi hemen hemen herkes fark etmiştir” dedi.

Halkların Demokratik Partisinin (HDP) 23 Şubat’ta gerçekleştirilecek genel kongre öncesinde parti tabanı ile bir araya geldi. HDP Bingöl İl Binasında yapılan halk ile buluşma toplantısına HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, DTK Divan üyesi Hilmi Aydoğdu, HDP İnanç komisyonu başkanı Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, HDP MYK Üyesi Ömer Önen, İl Başkanı Veysi Kaya ile partililer katıldı.

Partisinin Bingöl İl Binasındaki açıklamasında “Türkiye çok ciddi bir kriz ve kaotik durumu yaşıyor” diyen DTK Divan Üyesi Hilmi Aydoğdu, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Ekonomik olarak iflas noktasına gelmiş, toplumda yoksulluk işsizlik açlık söz konusu. Bunun yanı sıra korkunç bir ahlaki çöküntü söz konusu. Bu da bu sistemin yarattığı sorunlar ve bu yanlış politikaların bir sonucudur. Halkımızın bizden beklentisi, bu sisteme karşı güçlü bir muhalefet yürütmektir. Bu muhalefeti yürütebilmenin en temel kısaslarından bir tanesi, bu süreçten mağdur olan herkesin desteğini arkasına alan doğru, demokratik bir muhalefet gücünü oluşturmaktır. HDP Kongresi böyle bir süreçte yapılıyor. Halkımız ciddi bir beklenti içerisindedir. Biz de mutabakat komisyonu ve diğer komisyonlarla ortak bir amacımız var. HDP politikasını oluşturduğunda her zaman halkı dinlemiştir ancak eksikliklerimizin de olduğunu biliyoruz. Tüm kesimlere giderek, görüş ve önerileri alarak kongreden daha güçlü, toplumsal sorunlarımızı en doğru şekilde tarif eden ve çözüm bulan bir kongre gerçekleştirmek istiyoruz.”

“ÇÖZÜM VE BARIŞ SÜRECİ HAKKINDA YANILDIM”

Çözüm ve barış süreci hakkında yanıldığını söyleyen HDP İnanç Komisyonu Başkanı Nimetullah Erdoğmuş, yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

“Siyasete, ekonomiye baktığımızda her alanda bir geriye gidiş söz konusudur. Bir toplumda geriye gidiş her alanda gösteriyorsa, onun bir kaosa, krize doğru evrileceği riski ve tehlikesi de vardır. İnanç özgürlüğü başlığı altında baktığımızda dahi ne kadar geriye gittiğimizi hemen hemen herkes fark etmiştir. Bu partiye bir müftü olarak katıldım. Emekli de değildim, görevdeyken katıldım. Nedenden dolayı katıldım, bir siyasi trafikten sonra da katılmadım. Nedenden birinde yanıldım, birinde de isabet ettim. Yanıldığım nokta, barış, çözüm süreciydi. Toplum buna inanmıştı. Toplumun 100 yıllık bir yarası vardı ve 40 yıldır da kanıyordu. Tam da o kanayan yaranın teşhisinin, tedavisinin yapılacağı bir süreç vardı. Hepimiz inanmıştık. Bu kavganın sonucunda barış iklimi geliyor demiştik. Bir şafağa benzettim ben. Dedim ki artık karanlıklar bitiyor, şafak söküyor, güneş yeniden doğacak… Bir normalleşme iklimi geliyor diye inandık ve partiye başvurdum. Bunda yanıldım, hepimiz yanıldık. Bir toplum yanıldı. Haziran 2015 seçiminde Ankara’ya gider gitmez, büyük bir tufanla karşılaştık. Göz gözü görmeyen dönemler yaşadık. Burada, barışa inandık ancak yakınımızda olmadığını fark ettik. Tarihi bir barışın yaşanması için, kutsal, demokratik olması için, daha büyük bir çabanın verilmesi gerektiğini anladık. Barış bir hedef, buna doğru daha büyük çaba sarf etmek gerekiyor. İnanç olarak o barış yoluna inanıyoruz ancak kavuşma noktasında yanıldık.”

“HDP, BÜTÜN İNANÇLARA, HALKLARA BİR FIRSAT SUNDU”

Erdoğmuş, açıklamasının devamında, “2’ncisi de, inanç özgürlüğü ile ilgiliydi. HDP bütün inançlara, halklara bir fırsat sundu, zemin sundu. Bu şıkta da yanılmadım. İnanç özgürlüğüne HDP’deki sağlanan ortam ve imkan, söylenenin de çok ötesindedir. İktidar partisinde dinle, imanla, mukaddesatla ilgili o kadar çok şeyler söyleniyor e iddia ediliyor ki… Gerçek anlamda pratiklerinde dinin emrettiği barış, kardeşlik, düşmanlıkların giderilmesi hassasiyeti, zulmün en acil bir şekilde def edilmesi gerçeği varsa, o zaman biz onların iddialarında samimi olduklarını kabul eder ve haklarını teslim ederiz. Dinde esas olan özün ve sözün bir olmasıdır” diye konuştu.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.