İnsanoğlunun Doğaya 10 Günlük Zararı

BİN-ÇEV DER gönüllüleri 10 gün önce çevre temizliği yaptıkları yerde bu kez 11 poşet çöp topladı.

Bingöl’ün doğal varlıklarına ve çevresel değerlerine dikkat çekmek için BİN-ÇEV DER Bingöl gönüllüleri tarafından başlatılan çevre temizliği faaliyetleri bu hafta Mazrafakide devam etti. BİN-ÇEV DER üyeleri ve Bingöl Üniversitesi Sosyal hizmetler öğrencileri ile birlikte daha önce temizlik yaptıkları alanda 11 büyük poşetlik çöp topladı.

Başkan Cuma Karaarslan, ‘‘Çevre duyarlığının oluşmasının ana unsurunun kirletmemek olduğunu belirterek, gönüllü olarak bu çalışmalarımız devam edecektir. Amacımız kirletmeme konusunda farkındalık yaratmaktır.’’ Dedi.

ÇEVRE VE TOPRAĞA SAYGI FAALİYETİNE KATILAN BİNGÖL ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DUYARLILIK ÇAĞRISI YAPTILAR

Etkinliklerin bir farkındalık oluşturmak adına yapıldığını belirten Cuma Karaarslan, Bingöl de başta insan faktörü olmak üzere, kirliliğin başlamasına neden olan ve insandan kaynaklanan sebeplerin ortadan kaldırılması, yerelde yaşayan yol ve doğayı kullanan her kesimin membada evrensel-erdemli davranışları geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Öncelikle kirletmemenin daha değerli olduğunu söyleyen Karaarslan “Toplumsal satıh ve sınırların başlangıcı erdemsel değerlerdir. Kirletmemek en doğrusu, âmâ bu alanlarda oluşan kirliliğin önlenmesi topyekûn ve ortak bir çaba olmalı. İnsanlar başta olmak üzere, kamu ve diğer kesimlerin ortak çözümler üretmeleri, bu alanda bir sevgi seferberliği ile hareket edilmesi gereklidir. Yoldan geçen araçların, piknikçilerin ortak kirlettiği alanlar cana mala toprağa suya zarar vermektedir. İnsanların arabalardan attığı ve dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu davranış psikolojik bir incelemeye değer. İnsanların atıklarını kendi kullandıkları alanlara atmaları anlaşılmaz bir şey.’’ Dedi (Savaş ERDOĞAN)

SIRADAKİ HABER:  10 adrese operasyon, çok sayıda silah ele geçirildi : 12 gözaltı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.