Kayıp Şehir Pargasur’a Ziyaretçi Akını

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bingöl’ün Yayladere ilçesinde bulunan tarihi kalıntılar ve mağaralarla ‘kayıp şehir’ olarak adlandırılan Pargasur Şelalesi’ne ziyaretçiler akın ediyor. Kuzey Yüzü Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve Arama Kurtarma Derneği  Üyeleri ile Türkiye Dağcılık Federasyonu, Diyarbakır’dan DİDOSK kulübü ile birlikte 45 dağcı ekibiyle şelalede tırmanış etkinliği gerçekleştirdi.

Yayladere ilçesindeki Dalbasan Köyü sınırları yakınlarında bulunan, doğal yollarla oluştuğu tahmin edilen Pargasur Şelalesi, güvenlik güçlerinin operasyonuyla teröristlerin bölgeden arındırılmasının ardından vatandaşlar tarafından ziyaret edilmeye başlandı.

Yöre halkı, yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülen şelalenin altında kalan mağara ve tarihi kalıntıların ise kayıp şehir olarak isim verdikleri Pargasur’a ait olduğunu öne sürdü. Tarihi hakkında bilgi sahibi olunmayan kalıntılar, son dönemlerde defineciler tarafından talan edilmeye başlandı. Mağaralara girip, eski hamamları andıran kubbe şeklinde oyulmuş kalıntıların altına açılan tünellerle yapıların tahrip edildiği görüldü.

ZİYARETÇİLER AKIN EDİYOR

Pargasur’un ortaya çıkmasıyla vatandaşlar, bölgeye akın etmeye başladı. COVID-19 (Koronavirüs) salgını ile beraber doğal alanlarda vakit geçirmek isteyen vatandaşlar, çevre illerden gelerek hafta sonu tatilini Pargasur’a gelerek geçirmeye başladı. Kuzey Yüzü Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve Arama Kurtarma Derneği Üyeleri ile Türkiye Dağcılık Federasyonu, Diyarbakır’dan didosk kulübü ile birlikte 45 dağcı, Pargasur Şelalesi’ne tırmanış etkinliği düzenledi.

BAŞKAN AKYÜREK: “ALANDA PANDEMİDEN SONRA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK”

Yayladere Belediye Başkanı Sabri Akyürek, Pargasur’daki tarihi kalıntıların incelenmesi ve tarihi hakkında net bulguların araştırılması amacıyla kazı düzenleneceğini, ancak Pandemi süreci nedeniyle kazı çalışmalarının ileri tarihlere alındığını söyledi. Başkan Akyürek, “tüm ülkeyi saran bu salgının bir an önce son bulması ülkemiz ve dünyamızın bir an önce normal hayata dönmesini temenni ediyoruz. Burası yıllardır var olan bir şelalemiz ama son zamanlarda ulusal basına sızan ve antik kent olarak bilinen ve sit alanı ilan edilen bir yerimizdir. Kültür Turizm İl Müdürlüğümüz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Pandemi süreci nedeniyle kazı yapılamıyor. Süreçten sonra kazı çalışmaları yapılacak” dedi.

“BUGÜNE NASİP OLDU”

Kuzey Yüzü Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve Arama Kurtarma Derneği Bingöl İl Temsilcisi Ramazan Küçükhazar, Pargasur’a dikkat çekmek amacıyla dağcılarla beraber tırmanış etkinliğinin düzenlendiğini söyledi. Küçükhazar, “geçen yıl Diyarbakır Dağcılık kulübü ile birlikte buraya bir faaliyet programlamıştık. Bugüne nasip oldu. Burası Yayladere ilçesine ait Dalbasan Köyü sınırları içinde olan tarihi antik bir yerdir. Amacımız, bölgenin güzelliklerini tüm halkımıza tanıtmaktır. İnşallah bunu da başaracağız. Sayın Başkanımızın da bu konuda bize bayağı desteği oldu” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ SPOR KULÜPLERİ BURAYA GELEBİLİR”

Türkiye Dağcılık Federasyonu Spor Tırmanış Kurul Başkanı ve Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü Başkanı Abdürrahim Ekin ise, Türkiye’deki spor kulüplerinin buraya gelerek doğal güzelliği yerinde görmeleri gerektiğini ifade ederek, Pargasur’a gelmeleri için çağrıda bulundu. Ekin, “çok güzel bir yerdeyiz. Yaklaşık 45 sporcuyla buraya geldik. Amacımız bunun gibi görülmemiş doğal güzellikleri ortaya çıkarmaktır. Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak da bunu bir misyon edindik ve Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde buna benzer muhteşem yerler var İlk gördüğümüzde şaşkınlıkla karşıladık. Muazzam bir doğası var. Buradan tüm Türkiye’deki spor kulüplerine sesleniyorum: Burayı muhakkak görün, görülmesi gereken ender yerlerden biridir” diye konuştu.

Pargasur’u ziyaret eden diğer vatandaşlar ise, ‘kayıp şehir’ olarak adlandırılan ve tarihi kalıntılarla dolu mağaralar ve şelaleyi ziyaret ederek hatıra fotoğrafları çektirdi.

Kayıp Şehir Pargasur’a Ziyaretçi Akını

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin