KENTİ BATIRANLAR

Yerel yöneticiler,İnsan odaklı kentler,yada insan dostu kentleri insan ölçeğine ve geleceğe göre planlamalıdır.Yani her 100 m arsası olana 5-8 kat verip araç park yeri,selamlaşma yeri,buluşma yeri hatta bekleme yeri dahi olmayan karmaşık tıkanık alanlar üretmek kifayetsiz idarecilerin işidir. Yani idare olmazsa biz zaten bunu yapacaktık.Yani size ne gerek vardı..

Demem o ki tasarım ve planlama kentlerde akışı sosyal toplumsal uyumu etkileşimi,buluşma mekanları ve alanlarını kompakt bağlantı ve akışa uygun bütünleşik ele almalıdır..yada buna uygun geçmiş uygarlıklar ve  atalarının izinden gitmek gibi olmalıdır. Yani kentleşmeye yaklaşım binanın gölgesinden daha uzun yol,binanın ardışık gölgesinden daha geniş meydan araç parkı çocuk oyun alanları mahalleli selamlaşma alanı,ayaküstü konuşma alanları,sosyal dokuya uygun olmalıdır. Unutumamalı ki bu alanlar binadan daha gereklidir..

Şimdi ana yolda arabayı durdurup sohbet eden ve selamlaşan Bingöllülerin bir suçu yok..bu kadar alanı bina ile dolduran ve ruhsatlandıran park meydanı, selamlaşma alanı üretemeyen aciz yetersiz öngörüsüz yaklaşımlara sayın bu suçları. Ayrıca çöp toplayan araçlarınızın arkasında sıralanarak evimize ihtiyaç gidermek üzere yola çıkıp tamamlıyamıyoruz.Yakında evlerimize uçurtma ile ineceğiz..Kenti batıranlara yukardan sesleneceğiz..iniş takımlarını ayarlayın,çöpleri havadan alın diyesim gelir.

Ayranı yok içmeye Testi ile gider sıçmaya..biri diğerinden insafsız..70 yıldır vaat kenti olduk..yaw biraz insaf..size ruhsatı verene layık olun bari..emanete sahip olmak bu değil..bu siyaset nasıl bir şey..biri değil hepsi nasıl aynı nasıl olur..akıl tutulması,önce ithalat ihracattan fazla çıkar,sonra yol olmaz,sonra yola barikat olur,sonra yaparız bekleyin yüzünüze gözünüze dursun der gibi gazetede manşetler.. yaw he he..

Di hade yapın, ne duruyorsunuz.. çapakçur cenaze gibi ortada ,DSİ yüz karası bir çapakçur projesi, hepsi bölge zulmü..siz Bingöllümüsünüz..yoksa Elazığlı mı,Elazığı seviyorum lafım yok..ama bölge kralları sizden yüce..6 aydır hatadan yıkılan dere mahsun,Halk mahsun.. Yerde enkaz duruyor..Enkaz kaldırma çalışması sanki bahane..yapılma süresinden on kat daha fazla.. O yerde bir iyi niyet müdahalesi yok..siz hala dem vurun yapılacaklardan..bizde biliyoruz 1940 tan beri yapılamayanları ve süre gelen yalanları..Bu kent size ne yaptı ..sadece inandı..suçu bu..

Kenti batırıp yapılacak edilecek kasımda aralıkta 2018 de 2019 da 2020 de bitecek diye birkaç zaman daha oyalayın bakalım.demem o ki az daha bekleyin..2040 ta vaade gerek yok hepimiz ölmüş olacağız..sizin yalanlarınızdan yönetememenizden kurtulacağız..şükür ölüm var.. sizden dolayı ölüme şükür dediysek artık siz düşünün..

Selden(Yani Proje Hatasından) Yıkılan Çapakçur Üst Köprü Enkazı Kaldırıldı..Şükür..Yapılması Ve Halka Açılmasını Beklerken Enkazın Kaldırılması Şahane Bir Yöneticilik Şaheseri.. Kim Kaldırdıysa Allah Razı Olsun..İyide Bu Köprü Acil Afet Kapsamında Geçen 6 Ay Süresince Bitip Teslim Edilebilirdi..Yani Sadece Enkazın Kaldırılması Siyasi Baskı Ve Nüfuz Etme Çabası İle Göstermelik Bir Geçiştirme..Demem O Ki Siyasi İradeyi Baskı Nüfuz Olarak Kullanmak Yerine Proje İrade,İşbirliği,Kentsel Gelişim Gibi İnsana Saygı Alanında İnsanca Kullansanız…Bir Daha Sizden Başka Muhtar Seçmeyiz Söz…Deneyin..Görün ,Akil,Erdem,Çözüm Üretin..Erdemli Olun,İnsanca Yaklaşın,Bu Vesile İle Siyasi Bir İktidar Yanlısı Değil Muhalefet Bile Olsanız Sorun Çözülür..Ama Buna sevgi,İnanç Erdem Gerek..Zor İş..

Bingöl yaşanılası kent sıralamasında önemli bir yerde iken..yerel yöneticilerin basiretsizliğinden dolayı en son sıraya geriledi..geçen yıl yollar bitmiş, hatta bisiklet yolları bile boyadan yapılmıştı.Tıpkı mavi tren dedikodusu çıkınca treni maviye boyayanlar gibi..sonra doğal gaz geldi,yıkan bedelini öder ve eski haline getirir mantığı işlese bile belediye bu alanda parayı alıp yapmamak bir yana,turizm bakanlığına yol yapımı için başvurmuş..adil adaletli yaklaşıma ters.Bir şeyin iki kere parasını almaya çalışan bizim için bile alsa bunun adı hırsızlıktır..ama yap boz ve boz boz acındır ile Bingöllü insanların şerefi ile oynanıyor.sahi bu boyalı bisiklet yolu yapan akıl o yol için harcanan ve 3 ay dayanmayan yolun bedelini cebinden ödese keşke..kamu kaynaklarını harcayan ve boşa çıkaranlar artık cebinden edeceği zararı görse

Siyaset yapan,Yada siyaset yapmak isteyenler,siyaset yapmadan önceki hayattaki işlerini düzgün yapma koşulu ile ancak başlayabilirler siyasete..ne olursa yaparım mantığı ,başımıza beladır..koyunlar telef olduktan sonra sıra millete gelmesin diye bu önemli bir uyarıdır.

Son onbeş yıl. Bu kent geçmişinden kazanımlarını tamamen kaybetti. Sokak kalmadı. Oyun alanı bitti. Yollar inşaat yapanların işgalinde. Elli metre arsada devasa binalar. Kaldırım yol insana saygısızlığın daniskası. Yapan satan birde alan var bu şehirde.

2017 de Bir Bakan geldi..geçen yıl 2016 da gelmişti.verdiği sözler askıda..alıştı yeni söz ve vaatlere geliyor.kentte kabul etmiş baştan bu durumu.bu kentin aldanmışlığına bir vaat daha katacak belli.geçen yıl yani 2016 da bal ormanı ve vs..biz yedik arı yiyemedi balı..Çapakçur vadisi bu yıl teslim olacaktı..sadece çapakçur dersesinin proje hatasından dolayı DSİ adına özür dileseydi yeter..yeni vaat yeni hedef yeni bekleyiş yeni aldanış….su debisine uymayan 8 m dere kesidini biz yapmadık..Bakana bağlı kurum yaptı..demem o ki,kurumu dağıtsın..halk için bir afet acil programı ile çapakçur vadisine uygun proje başlatsın..yani vaat etmesin ..hemen başlatsın…hoşgelmiş can baş göz üstüne gelmiş

Burada Sel Yaşandı..Arsızlık Diz Boyu.. Sanki Hiç Bişey Olmamış ,Solda Yol Dolgusu Yapılıyor Bunu Anladık.. Özgürleşmeli..Kendi Deremize Kendi Yolumuza Kendi Ormanımıza Kendimiz Karar Vermeliyiz..Yoksa Sağda Bahçe Dolgusu Yapılıp Yeniden Dere Daraltılması Ne Anlama Geliyor.. Daha Harabe Yerdeyken..Bu Kentin Bölge Krallıklarından Kurtulması Lazım..Dsi, Karayolları, Orman Bingöl Yerel İdaresine Bağlanarak Vay Ki Vay Halimize

Dsi Bölge Müdürü Açıklama Yapmış..Öngöremedik..Proje Doğru,Sel Felaketi Çok Demiş..Biz Bu Kentte Yaşıyoruz Ve Neyin Büyük Neyin Küçük Olduğunu Gayet İyi Biliyoruz
Sayın Müdürüm O Dere Kesidi 8 M Bir Cinayettir
Yaw Bu Hesabı Yapan Öngörmez..Geçmişte Olan Sel Ve Debiler Mevcut..Buna Uygun Kesit Genişliği Lazımken 8-10 M Öngören Yapan Yaptıran Kim..Bu Nasıl Bir Akıl Tutulması..
Sayın Bölge Müdürü,Burda Olan Kesitte Sorun Yok Dedin 10×2 M Aralık Eder 20 M2 Kesit Q=A.V Yani 4 M Hız Olsa Ki Olamaz En Fazla 3 Tür, 3×20=60m3 Su Geçer Yani 3 Misli Su Ve Malzeme Hesabı Yok Ortada.. Bu Arada Hızı Arttırmak Keyfi Değil Dere Karakteristiğine Ve Alınan Tedbirler İle Hız Kesici Ve Islah Hali Son Hız Maksimum 3 Olur.
Bu Yaşanan Sel Olayı 1991-1992 Yılında Yaşanan Sel Felaketinin 4 Te Biri,O Yıl Burada Geçen Su 124 M3 Şimdi Geçen Su 20-30 M3 Sadece Dere Kesiti Daraltıdığından Dolayı Su Tazik Yapmış Ve Yıkmıştır..O Kesit Daralması Olmasaydı Normal Bir Doğal Olay Ve Akış Olacaktı..O Alanda İstimlaktan Kaçmak İçin Hızı Bölge Emriyle Arttıran Kurum Dsi dir.. Yüzlerce Mühendisi Olan Kurum Basit Bir Dere Islahı Projesini Dışarda Müşavir Firmaya Yaptırmış..Çünkü Dsi li Mühendisler Yapmadı İtiraz Etti..Haydi Bakalım

Bu kent su kaynakları ile mezopotamyayı besliyor..bir yandan peri,bir yandan karasu,bir yandan murat.. diğer yandan 100 lerce yan su kolu,sağer,masalla,kerek,gayt ,göynük,kerek,karasu gibi dere ve çaylar..ama kentte içme suyu yok..15 yıldır sorun aynı.. son belediye başkanı kenti marka yapma peşinde..su olmazsa markayı nasıl kirlerinden arındırırız,anla be Yücel başkan marka olmak altyapıda zorunlu hizmetlerden sonra başlar..yani mihenk belli,sevgi..sen aklını ne ile besledin bilmem ama ben su olmadan kirliyim.. seni kirletenler aklınıda enforme etmiş..sen Bingöllüsün.. bu kentin ev kavgaları su yüzünden çıkmış.. evliler su ile evliliklerini devam eder..inançları var.. bekarlar su ile temiz kokar ki evlene kadar su gerek..evlendikten sonra su zaten en gerekli araç.. oda yok..sen markanı kendine al.. en başarısız marka lisansı sende.. bize hava hoş.. alan almış seven sevmiş.. bir iki kişi ile sorumluyuz…sen bu kentin sorumlusu olarak hepimizin cem cunup abdest sorumluluğunu aldın..hadi sana kolay gelmeye..

 

Bu kentin ortak aklı tüm siyasi verilerden daha yüksek.olmayan yol,su altyapı için bir kaç kelam eden Bingöllülere ideolojik düşünüyorsunuz diye lafazanlık yaparlar.. laf yetiştirmek yerine birazda yol ile ilgilenseniz.. 1940 yılında söylenen siyasi vaatler ile 2017 yılı vaatleri aynı.. değişen birşey yok be …bir kent düşünün yolu yok marka olacağız diye kandırılıyor.. bir kent düşünün belediye binası ve yeri yok.. bir kent düşünün sadece ideolojik düşünen siyasetçiler kendi suçlarını örtmek için sadece laf üretiyor.. Bir kent düşünün yöneten ve iktidarda olan erke inanmadan ,erdem taşımadan sadece orda olmayı seçiyor..yönetim değil yönetişim deyip herkesi tekmeleyen ötekileştiren bir zihniyet..Haydi canım laf değil artık yol olsun..

Varlığıyla yokluğu arasında hiç bir fark göremediğim kentimin seçilmiş ve atanmış yöneticileri..artık hayatımızda olmayacaksınız
sizsiz kalma düşüncesi ihtimali bile mutlu ediyor beni
bu kentte imam ,inanan,yaşamaya çalışan herkes muhbir olmuşsa,ve hatta iftiracı olmuşsa,ve hatta tefeci olmuşsa,yüzünüze slogan,halkımıza nanik yaptığındandır
içimde imana dair sadece bana kalacak ebuzer…
yalaka bir toplum üreterek erozyona uğrattığınız herkesin bu gün size yarın başkalarına aynı yalakalık ile yaşamayı başaracağına inanıyorum
bazen sustum
bazen gülüp geçtim
ama siz ve onlar aynı kefede eridiniz
bizide eriterek
oysa ben yol su hak insan dedim
kimseye karşı olmadan
ortak yaşamsal alan istedim
kentimi batırdınız
Allah sizi bildiği gibi yapsın..
artık düzelmez
bende çekip gitsem
siz firavun kalırsınız

1 Yorum

  1. Abi, kalemine yüreğine sağlık ne güzel toparlamissin yuregimizden aklımızdan geçen dağınık benzeri düşünceleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.