Kış Aylarında ‘Sessiz Dostlar’ Unutulmadı

Genç İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, özellikle kış aylarında kuşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptıkları kuş yuvalarını ilçenin çeşitli yerlerine bıraktı. Sokak hayvanları için belirli noktalara yiyecek bırakıldı.

Genç İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Genç ilçesinde özellikle kış aylarında sokaktaki hayvanlar ve kuşların ihtiyaçlarını karşılamak, öğrenciler ve ilçe sakinlerini sokak hayvanları konusunda bilinçlendirmek ve bu konuda duyarlılık oluşturmak amacıyla “Sessiz Dostlar” projesini hayata geçirdi.

Yaptıkları projelerle adından söz ettiren İbn-i Sina Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi örnek bir proje daha hayata geçirdi. Okul idaresi öğretmen ve öğrenciler, hazırladıkları kuş yuvalarını ilçenin çeşitli noktalarına asıp yine kedi ve köpekler için de kasaplardan ve hayırsever esnaflardan temin ettikleri ciğer, et ve kemikleri sokak hayvanları için çeşitli noktalara bıraktı.

“ONLAR BİZİM SESSİZ DOSTLARIMIZDIR”

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Okul müdürü Abdurahman Yılmaz; “Kuşlar için ilk etapta 10 tane yuva isteyip belirlenen alanlara astık 20 tane daha kuş yuvası siparişi verdik amacımız ilçenin her tarafına her ağacına birer yuva bırakmak. İlçe halkının da yaptığımız projeye desteklerini bekliyoruz herkes bu soğuk kış günlerinde evinin önüne, pencere köşelerine hayvanlar için ekmek su bırakabilir. Hayvanlar bizim sessiz dostlarımızdır şefkate, sevgiye ihtiyaçları vardır” dedi.

Yılmaz, ayrıca projede emeği geçen herkese kedi ve köpekler için kasap ve balıkçı esnaflara da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“ACIKIYORLAR, SUSUYORLAR, ÜŞÜYORLAR AMA SÖYLEYEMİYORLAR”

Öğrencileri ile birlikte kış aylarında sığınacak yer ve yiyecek bulamayan hayvanlar için “Sessiz Dostlar” projesini yaptıklarını belirten Biyoloji Öğretmeni Funda Usta ‘’Kuşlar için yuva ve yemlikler alıp uygun yükseltideki ağaçlara sabitleyerek ve kaplara kuşyemi koyup bıraktık. Belli aralıklarla bu materyalleri kontrol edip eksikleri gidereceğiz. Ayrıca sokaktaki kedi ve köpekler için ise kasaplardan, balıkçılardan kemik, balık ve ciğer alıp uygun alanlara kaplarla bıraktık. Amacımız Genç ilçesi sakinlerini, sokak hayvanları ve dışarıdaki kuşların ihtiyaçları konusunda bilgilendirmek, özellikle kış aylarında bu canlıların yaşamak için ihtiyaç duydukları gereksinimlerini karşılamak ve hem toplumda hem de öğrencilerimizde farkındalık yaratmak hedeflenmiştir. Acıkıyorlar, susuyorlar, üşüyorlar ama söyleyemiyorlar. Biz dostlarımıza yardım edelim” dedi.

SIRADAKİ HABER:  Vali Ekinci’ye ‘Dünya Çevre Günü’ Ziyareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.