Mazlum ŞEKER Yazdı :DİKKAT ! CANİ  ÇIKABİLİR !

DİKKAT ! CANİ  ÇIKABİLİR !

Tarih boyunca gerek bizim kültürümüzde gerekse de başka kültürlerde kadın hep önemli yer tutmuştur. Kadını değerli kılmamız gerektiğine dair cümleler , atasözleri , deyişler vardır.Kadın cümlenin hep en güzel öğesi olmuştur dilimizde. Peki gerçekten de öyle miyiz kadınlara ? Cennet anaların ayakları altındadır düşüncesinden eşin , kız kardeşin , annenin öldürüldüğü bir topluma ne vakit geçer olduk ?

Kadın toplumumuzda bu sözlerde geçen kadar iyi bir noktaya sahip midir ? O kadar özgür o kadar korkusuz mudur ? Gelin bir de buna rakamlarla yanıt vermeye çalışalım, çok zorlanmadan. Öncelikle ülkemiz istatistiki verilerine bir göz gezdirelim , izninizle :

2018 yılında 440 kadın öldürüldü . Oysa 2013’te bu sayı 200-210 arasıydı. 200 kadın için yanarken 5 yılda 440a çıkan sayı…Yani 5 yılda her gün ortalama 1 kadın daha fazla ÖLDÜRDÜK ! Sanki hiç öldürmüyormuş gibi.

2017 verilerine göre ise kadınların sadece %2,8i gece yürürken kendisini güvende hissediyor. Hani derler ya bir kadın gece yolda yürüdüğünde arkasından gelen ayak seslerinden korkmadığı müddetçe insanlık kazanmış olacak diye , buyrun ispatı.

World Economic Forum Global Gender Gap 2017 raporuna göre cinsiyet eşitliğinde Türkiye , 144 ülkeden 131.sırada yer buldu kendisine.

Koruma talep eden kadın sayısı  2017’de 100 .000 . Yani günde 273 kadın koruma talep ediyor. Oysa bu sayı 2013’te 60.000 idi. Yani günde 164 kadın 2013te koruma talep ediyordu. Ne korkunç değil mi ?

2018’de hayatını kaybeden 440 kadından 131’inin failleri ve sebebi bilinmezken 309’unun %85’i yanı 262 kadın ayrılmak istedi diye eşinden , sevgilisinden vs . şiddet gördü ve hayatını kaybetti. Ne kadar da caniyiz değil mi ? Bir kadın sırf bizimle bir ilişki yürütmek istemedi diye öldürebiliyoruz.Bunu günümüz ilişkilerinde özellikle narsist flört ilişkilerinde çok sık görmekteyiz. Bir erkek bir kadına her turlü cinsel , psikolojik , sözel , fiziksel vb şiddeti uygulamasına rağmen kadının gitme hakkı yoktur ancak erkek istediğinde gider ve istediğinde gelir kadın da kabul etmek zorundadır narsist ilişkilerde.

Kadına yönelik şiddetin verilerinden bahsettikten sonra kısaca şiddetin türlerine değinmek istiyorum. Bunların başlıcaları fiziksel , cinsel , sözel , psikolojik ve ekonomiktir. Sözel şiddet denince aklınıza hemen argo kelimeler kullanmak , azarlamak , hor görmek vs.geldi akıllara değil mi ? Oysa sadece bununla sınırlı değil durum. Örneğin erkeğin kadına ; “Oraya gitmene izin vermiyorum.” , “O kişiyle görüşmeni yasaklıyorum.” gibi cümleler kullanması da bir sözel şiddet örneğidir. Psikolojik şiddet ise diğer şiddet türleriyle beraber sıklıkla görülür. Kadını psikolojik anlamda düşürmeye çalışmak , kadının psikolojik olarak kendisine muhtaç olduğunu kabul ettirmeye çalışmak psikolojik şiddete bir örnektir. Ekonomik şiddet ise kadını ekonomik anlamda sınırlamak , kadının harcamalarını vs kontrol altında tutmak bunun için de özgürlüğünü kısıtlamaktır.

Görülen şiddetin türü ve boyutu ne olursa olsun şiddet , şiddettir. Şiddet sadece kadına şiddet olduğu zaman değil erkeğe veya hayvana şiddet olduğunda da iğrençtir , suçtur. Şiddet gördüğünüz zaman size en yakın polis merkezine , hastaneye , psikiyatriste , psikoloğa , sosyal çalışmacılara veya kadın sığınma evlerine başvurabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.