Mazlum ŞEKER Yazdı : MEMNUNSUZ MUSUNUZ?

‘‘Kim mutlu edebilir seni ? Sen hazır değilsen.’’ der Friedrich Nietzsche. Mutluluk için hazır olmak gerektiğine vurgu yapmak adına. Peki bizler hazır olsak da mutluluk yanımızda mı acaba ?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabıma Habitat Derneği’nin yapmış olduğu araştırma sonuçları düştü. Araştırma gençlerin hayatlarından memnun olma durumu ile alakalıydı. Ve araştırma sonuçlarına yönelik bir şaşkınlık dolaşıyordu sosyal medyada. Araştırmaya göre genç kadınların %72si , erkeklerin ise %69u hayatlarından memnun. Tabi bu araştırma 2017 yılında yapılan bir araştırma. 2019 yılındaki araştırmaya göre ise mutluluk oranı %11 kadar düştü hem erkeklerde hem de kadınlarda. Araştırma 16 ilde 18-29 yaş arası 1214 gencin katılımı ile yapıldı.  Bu örneklemin %46sını da çalışan gençler oluşturmaktaydı.Bu oranların yüksek olması birçok sosyal medya kullanıcısının şaşırdığı bir durumdu. Bunun üzerine sosyal medya hesabımdan yaptığım anketle bunu kullanıcılara sordum . Gelen cevaplarda ise hayatından memnun olmayanların oranı %88di. Bu da ankete katılanlardan sadece %12sinin hayatından memnun olduğunu gösteriyor.

Peki hayatından memnun olmayanların sayısı neden bu kadar yüksek ? İnsanları memnuniyetsiz kılan şeyler aslında neler? Ve memnuniyetsizliğin genç nüfus altında toplanmasının ne gibi sebepleri var sizce? Bu sebepler arasında ilk sıraya sanırım hayatın , toplumun getirdiği sorumluluklar olabilir. Günümüzde çocuğundan yaşlısına herkes bir koşuşturmacada ve sorumlulukları ile boğuşmakta.         Ana sınıfından mezun olana dek devam eden sınav kaygısı,gelecek kaygısı da bunda büyük bir etken.Öğrenciler sürekli olarak yarış atı olarak görülmekte ve sosyal hayattan izole edilmekte.Günümüz toplumunda artık üniversite bitirmek dahi gelecek kaygısını çözmekte yeterli değil. Üniversiteyi bitiren öğrencilerin birçoğu en az 2-3 yıl işsizlik ile boğuşmakta ve gelecek kaygısı ile mücadele içinde. Bundan kaynaklı öğrenciler artık 2.üniversite ya da yüksek lisansa başvurmak zorunda bırakılıyor. Psikiyatri servislerinde maalesef yüksek lisans bitirip işsiz kalan ve bundan kaynaklı depresyon yaşayan bireylerin sayısı her geçen gün artıyor.  Yine sosyal medya hesabımdan yaşamdan memnun olmama sebebiniz nedir sorusuna katılımcıların birçoğu gelecek kaygısı ve eğitim sisteminin zorluğunu belirttiler.

Gençlerin yaşamlarından memnun olmama sebeplerinden biri olarak beklentileri de sayabiliriz. Günümüzde toplumun getirdiği bazı durumlardan kaynaklı bireyler mutluluk ölçütlerini çok yukarıda tutuyor ve bardağın dolu tarafını da göremiyor.Bardağı ne kadar doldurursa doldursun hep boş olan kısmı görmeye,boş olan miktarı artırmaya itiyor toplum . Elimizde beş varsa on , on varsa onbeş ister olduk.

Genç nüfusun birçok şeye hemen ulaşmak istemesi , fazla çaba sarf etmeden sahip olmak istemesi de yaşamlarından memnun olmamalarına sebep olmaktadır. Sabır düzeyinin azalması kişinin sahip oldukları ve olacakları ile alakalı umutsuzluk ve mutsuzluk yaşamasını neden oluyor. Ve bu sabır düzeyi ikili ilişkilere de çok zarar vermekte. Bir kuyruktayken , bir sohbetteyken , trafikteyken sabır göstermiyoruz ve bundan kaynaklı da tatsız durumlarla karşı karşıya gelebiliyoruz.

Bireylerin yaşamdan memnun olmamasına birçok şey sebep olmakta ancak genel hatlarıyla en büyük başlıkların bu başlıklar olduğunu söyleyebiliriz.Bu sebeplerin hayatınızda en aza inmesi ve bunun için mücadele etmeniz , etmemiz isteğiyle.

Bardağın dolu tarafını görebilmek , üçe de beşe de mutlu olabilmek dileğiyle…

 

Psikolog Mazlum Şeker  / Bingöl Devlet Hastanesi

İnstagram İletişim: @psikologmazlumseker

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.